
W poszukiwaniu nietypowych tematów i miejsc niespecyficznych dla Polski, kojarzących się z zagranicznymi krajobrazami, trafiliśmy na różne pola lawendowe w Polsce.Teraz pora na kolejną ciekawostkę, którą zwykło łączyć się z klimatem i pejzażem krajów śródziemnomorskich.
Winnice to domena Francji i Włoch. Spotkać je można również w wielu miejscach na Węgrzech i na Morawach.
Od kilkunastu lat na dobre zagościły też w krajobrazie południowej i wschodniej Polski, na Podkarpaciu, w regionie Kazimierza Dolnego i Puław oraz na ziemi małopolskiej i świętokrzysko-sandomierskiej.
Nie są to oczywiście tak wielkie plantacje jak na południu Europy, ale i tak dają wyobrażenie o winnej produkcji.

Wybierzemy się tam we wrześniu.
Oczywiście zwiedzanie połączone będzie z degustacją produktu lokalnego.🙂
A także z fachowymi poradami dla działkowiczów i winiarzy – amatorów.
Wrzesień i październik to szczyt zbiorów w większości winnic, więc nie każdą można odwiedzić większą grupą.
W dużej mierze zależy to od gatunku uprawianych winorośli, który decyduje o terminie prac polowych.

WINNICA LAS STOCKI
Naszym celem będzie winnica Las Stocki nieopodal Kazimierza Dolnego, której właściciele przyjmą i oprowadzą nas osobiście, a także przygotują dla nas degustację swoich wyrobów, nie tylko winnych.
Obszar Kazimierza Dolnego i Małopolskiego Przełomu Wisły uchodzi za jeden z najważniejszych regionów uprawy winorośli w Polsce, a winnica Las Stocki jest jedną ze starszych i bardziej znanych w tym rejonie.
Ponieważ wizyta w winnicy nie wypełni nam całego dnia, odwiedzimy także inne miejsca w okolicy.
MACIEJOWICE
Nazwa tej osady nie kojarzy się pozytywnie. 10 października 1794 w pobliżu Maciejowic, które były jeszcze wówczas miastem, miała miejsce bitwa pomiędzy wojskami polskimi dowodzonymi przez gen. Tadeusza Kościuszkę a wojskami rosyjskimi. Zakończyła się ona niestety klęską wojsk powstańczych i wzięciem do niewoli rannego Naczelnika powstania. Te wydarzenia i pamięć Tadeusza Kościuszki upamiętniają pomniki i obeliski wzniesione w okolicy, a także Kopiec Kościuszki w Krępie. W ratuszu na rynku w Maciejowicach utworzono Muzeum im. Tadeusza Kościuszki i bitwy maciejowickiej.
Ale to jeszcze nie wszystkie ciekawostki Maciejowic i okolicy. Pozostałe obiekty pozwalają zapamiętać ten rejon nie tylko jako miejsce klęski powstańców. Niech jednak do czasu wycieczki pozostaną niespodzianką.

ZAMEK ESTERKI
Malownicze ruiny zamku nad doliną Bystrej, który od wieków pozostaje w rozsypce, już od dawna przyciągają turystów i artystów.
Według miejscowych podań zamek był schronieniem Esterki, ukochanej króla Kazimierza Wielkiego, a później rozbójników pod wodzą Katarzynie Zbąskiej, której duch wciąż krąży po ruinach. Legendy przeplatają się tu z faktami, bo pierwszą warownię rzeczywiście wzniósł Kazimierz Wielki, a rodzina Zbąskich, w tym wspomnienia Katarzyna, też tu mieszkała. Ostatni właściciele opuścili zamek w XVI w i od tego czasu miejsce pozostaje opuszczone.


KAZIMIERZ DOLNY
Na koniec pokręcimy się jeszcze trochę po Kazimierzu Dolnym, gdzie zawsze jeszcze znajdzie się coś do zobaczenia, nawet jeśli to dziesiąta lub dwudziesta wizyta w tym mieście.
Zaczniemy od spektakularnego Wąwozu Korzeniowego, a potem udamy się do centrum miasteczka i spędzimy tam popołudnie.
Jeśli będą chętni na wspólny spacer, to obejrzymy klasztor franciszkanów i wybierzemy się na wzgórze zamkowe.

W trakcie całej wyprawy nie zabraknie tematów fotograficznych, więc nie zapomnijcie zabrać ze sobą aparatów i naładowanych baterii.

Termin: 10. września 2022 (sobota)
Spotkanie grupy: godz. 7.30
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 20.30
***
Koszt uczestnictwa: 195 zł
Z Kartą Globtrotera: 185 zł
***
Kalkulacja obejmuje: przejazd autokarem (lub minibusem), ubezpieczenie wycieczkowe, wizytę w winnicy Las Stocki w rejonie Kazimierza Dolnego wraz z degustacją produktów lokalnych (wino, sery, pasty warzywne, chleb domowego wypieku itp.), zwiedzanie z przewodnikiem rejonu Maciejowic i Bochotnicy, spacer z przewodnikiem po Kazimierzu, przygotowanie i realizację programu krajoznawczego.
***
Zgłoszenia i wpłaty: do 31 sierpnia. Później – o ile pozostaną wolne miejsca.
Zgłoszenia przyjmujemy na adres mailowy Klubu ⏩ klubglobtrotera@gmail.com
lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy
👇👇👇

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


3 myśli w temacie “WINNYM SZLAKIEM Z WĄWOZAMI W TLE”