W KRAINIE LATAJĄCYCH SCYZORYKÓW CZYLI KIELCE I OKOLICA. Polska z Klubem Globtrotera

Dawny pałac biskupów w Kielcach.

Kraina latających scyzoryków. Tym określeniem często podsumowuje się Kielce i okolice.
Ale czy wiecie, gdzie szukać źródeł tego powiedzenia?
Nasze spotkanie z regionem świętokrzyskim zaczniemy właśnie od Kielc.

Kielce. Rezerwat Kadzielnia. Foto: Liliana Kołłątaj

KIELCE
W Kielcach się bywa, przez Kielce się przejeżdża, ale bardzo rzadko Kielce się zwiedza.
Raz już udało nam się odczarować Kielce i nieco bliżej je poznać.
Spróbujmy odczarować Kielce po raz kolejny. Zapraszamy zarówno tych, którzy tego miejsca nie znają, jak też tych, którzy już tam z nami byli. Zajrzymy bowiem też w miejsca, do których za pierwszym razem nie dotarliśmy. 🙂
A w czasie zwiedzania sprawdzimy:
Co wspólnego z historią Kielc mają kły dzika?
Czy częste na elewacjach domów litery CK z koroną to skrót od cesarsko-królewski?
Gdzie mieścił sztab wojsk Piłsudskiego, a później poczta, drukarnia, siedziba lokalnej gazety i wreszcie muzeum?
Gdzie sprawdzimy długość łokcia (dawnej miary)?
Czyje wizerunki znajdziemy w Alei Gwiazd?
Który kamieniołom stał się rezerwatem?
Gdzie znajdziemy tablice Mojżeszowe?
Dlaczego wieżę katedry zdobią 3 a nie 4 zegary?
Kto i po co podpisał się na ścianach kościoła?
___
W trakcie wizyty w Kielcach zobaczymy standardowo Rynek i ulicę Sienkiewicza, katedrę, dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Aleję Sław, Rezerwat Kadzielnia. Wpadniemy też do Starego Browaru, wprawdzie nie na regularne zwiedzanie, ale na przekąskę.
Będzie też czas na indywidualną eksplorację miasta i obiektów muzealnych, których w Kielcach nie brakuje.

Poniżej podpowiadamy kilka, do których warto zajrzeć:
Muzeum Narodowe w pałacu biskupim (bilety: wnętrza pałacowe – 12 zł, Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej: 20 zł) 
Muzeum Hammonda (bilet: 10 zł)
Muzeum Historii Kielc (w sobotę wstęp wolny)
Dworek Laszczyków, część skansenu kieleckiego (bilet: 5 zł)
Muzeum Zabawek (bilet: 20 zł)
Geopark – wstęp wolny, wymagana rezerwacja (obiekt poza centrum, jeśli ktoś będzie mieć ochotę – podwieziemy).

Kielce. Bulwar nad Silnicą. Foto: Liliana Kołłątaj

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE
Obecnie możemy tu obejrzeć tylko ruiny pałacu Tarłów. Niegdyś była to jedna z piękniejszych budowli Ziemi Świętokrzyskiej. Tak o powstaniu pałacu opowiada miejscowa legenda. Na uczcie urządzonej przez biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika w jego kieleckiej rezydencji dumny ze swej siedziby gospodarz pogardliwie odmówił przyjęcia zaproszenia wojewody, dodając: „Po chałupach nie jeżdżę.” Urażony Tarło zripostował mniej więcej w tym stylu: „Zapraszam zatem ekscelencję do siebie do Piekoszowa za dwa lata, do takiego samego pałacu, jaki ekscelencja tu posiadasz.” Dwa lata później stanął pod Piekoszowem obiekt, zbudowany przez tego samego jakoby architekta, ściśle według kieleckich wymiarów.
Jeszcze dziś możemy podziwiać, jaki rozmach miał Tarło w swym przedsięwzięciu.

Podzamcze Piekoszowskie. Ruiny pałacu Tarłów. Foto: http://www.piekoszow.pl.

OBLĘGOREK
Każdy wie, że Henryk Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu dworek w Oblęgorku. A kiedy ostatnio mieliście okazję tam zajrzeć? Czy aby nie było to podczas wycieczki szkolnej, xxx… lat temu? 😉 Klub Globtrotera już tam zawędrował. Również było to zimą i do dworku brnęliśmy przez lody i zaspy. Czas sprawdzić, czy nic się nie zmieniło.🙂
Odwiedzimy zatem to piękne miejsce, pełne historii i wspomnień o naszym Nobliście.

Oblęgorek. Salon w dworku Sienkiewicza. Foto: Liliana Kołłątaj

DRZEWICA
Lokalizacja Drzewicy jest nieco skomplikowana. Geograficznie to południowe Mazowsze, historycznie Małopolska, a i region świętokrzyski mógłby się o nią upomnieć, administracyjnie zaś – to obecnie województwo łódzkie.
Malownicze ruiny nad Drzewiczką to pozostałości gotycko-renesansowego zamku Drzewickich. Budowla nie miała w historii szczęścia do kobiet. Nie dość, że wieża okryła się złą sławą z powodu „prób powietrza” i nosi miano Wieży Czarownic, to jeszcze w czasach, gdy zamek był siedzibą zakonu bernardynek, w roku 1814 doszło do olbrzymiego pożaru, który zniszczył budowlę i położył kres jej użytkowaniu.
Drugą ciekawostką Drzewicy jest średniowieczny kościół św. Łukasza Ewangelisty. To jeden z najstarszych kościołów regionu, wliczając w to Mazowsze, Małopolskę i Ziemię Łódzką. Historia kościoła sięga 1315 r.

Drzewica. Ruiny zamku nad Drzewiczką. Foto: Liliana Kołłątaj

SZANIEC HUBALA
Przemierzając Kielecczyznę i południowe Mazowsze wędrujemy śladami Hubala. Powstał nawet Szlak Hubala, uwzględniający wszystkie miejsca z nim związane. Odwiedzimy jedno z nich.
Major Henryk Dobrzański w 1939 r. został zastępcą dowódcy 110. Pułku Rezerwowego Ułanów, broniącego Grodna przed oddziałami Armii Czerwonej. Po upadku miasta pułk został rozwiązany.
Major Dobrzański nie podporządkował się rozkazowi i wraz ze 180 żołnierzami podążył na pomoc Warszawie. W październiku, po kapitulacji stolicy, ruszył z oddziałem na Kielecczyznę i dalej walczył z Niemcami.
Od marca 1940 r. Hubalczycy stacjonowali w lasach spalskich, gdzie 30 kwietnia 1940 r. w okolicach Anielina zostali zaskoczeni przez Niemców. W trakcie walki polegli tu major Dobrzański oraz kapral Antoni Kossowski „Ryś”. Miejsce pochówku majora do dziś nie jest znane, gdyż ciało Dobrzańskiego zabrali Niemcy.
W miejscu śmierci żołnierzy – na leśnej polanie, w zagajniku w pobliżu Anielina – na początku lat sześćdziesiątych utworzono symboliczny cmentarz.

Anielin Szaniec Hubala. Foto: archiwum internetowe

Termin: 29.01.2023 (niedziela)
* * *
Zgłoszenia i wpłaty: do 10 stycznia 2023
* * *
Koszt dla Klubowiczów z Klubu Globtrotera Warszawa: 185 zł

Koszt wycieczki obejmuje: przejazd autokarem (lub minibusem), przygotowanie i realizację programu krajoznawczego, zwiedzanie Kielc i regionu świętokrzyskiego z przewodnikiem, piknik klubowy, wstęp do Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku i zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, ubezpieczenie wycieczkowe.

Koszt nie obejmuje: biletów wstępu do muzeów w Kielcach, posiłków w Kielcach.

Minimum: 15 osób, maksimum: 28 osób
* * *
Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00
* * *
Zgłoszenia przyjmujemy tradycyjnie na adres mailowy Klubu ⏩ klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy
👇👇👇

Osoby towarzyszące, dotyczy również dzieci. W przypadku, gdy wybierasz się indywidualnie w poniższych rubrykach wstaw kreski lub inne dowolne znaki.

1.

2.Kielce. Aleja Sław. Foto: Liliana Kołłątaj

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “W KRAINIE LATAJĄCYCH SCYZORYKÓW CZYLI KIELCE I OKOLICA. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close