NIESAMOWITY HRAD CZESKI STERNBERK

Panorama z zamkiem w Českim Šternberku z okolicznych wzgórz. Foto: Liliana Kołłątaj

Hrad to oczywiście po czesku zamek.
I oczywiście mogłabym napisać po prostu: zamek Česki Šternberk. Ale jakoś tak bardziej mi pasuje do niego to czeskie słowo: jakby bardziej nacechowane historią i pełnią znaczenia, bo hrad to jednocześnie: zamek, gród, a także miasto. Dzieje tego miejsca sięgają czasów średniowiecza.
Ten zamek to ewenement chyba nawet na skalę europejską. Nie dość, że piękny i fantastycznie, niezwykle malowniczo usytuowany na skale nad Sazawą, to jeszcze ze wspaniałą historią.
Obecnie na zamku mieszka już dwudzieste pierwsze pokolenie Šternberków!

Zamek Česki Šternberk widziany z mostu nad Sazawą. Foto: Liliana Kołłątaj

Zamek powstał w XIII, kiedy to pierwszą warownię założył tu Zdeslav z rodziny Diwiszowców, który później, zgodnie z panującą wówczas modą na niemieckie nazewnictwo, przyjął nazwisko Šternberk i tak samo nazwał swój zamek. Nazwa nie jest przypadkowa. To tłumaczenie na niemiecki elementów herbu rodu: gwiazdy (Stern) i skały (Berg), który często pojawia się w dekoracjach budowli i otoczenia. Ot, choćby klomb na dziedzińcu – w kształcie gwiazdy.

Česki Šternberk. Klomb w kształcie gwiazdy na dziedzińcu zamkowym. Foto: Liliana Kołłątaj

Trwające od XVII wieku przebudowy i rozbudowy dały w efekcie obecne kształty budowli, która z zewnątrz nadal wygląda jak twierdza, a w środku jest elegancką rezydencją pałacową ze wszystkimi udogodnieniami.

Česki Šternberk. Pałacowe wnętrza zamku. Foto: Liliana Kołłątaj
Klub Globtrotera zwiedza zamek Česki Šternberk. Właśnie przed chwilą podziwialiśmy imponującą bibliotekę rodu Sternbergów. Foto: Liliana Kołłątaj

Rodzina Sternbergów jest w posiadaniu zamku od czasów jego powstania po dzień dzisiejszy, z wyłączeniem lat 1712-1841, kiedy posiadłość należała do innych rodzin szlacheckich oraz lat 1949-1992, gdy zamek znacjonalizowano.

Česki Šternberk. Widok zamku z brzegu Sazawy. Foto: Liliana Kołłątaj
Česki Šternberk. Ekspozycja we wnętrzach pałacowych. Foto: Liliana Kołłątaj

W roku 1992 Zdeněk Sternberg odzyskał prawo własności i wraz z żoną zamieszkał na zamku.

Zdeněk i Alžběta opiekowali się obiektem przez 30 lat. Obydwoje dożyli sędziwego wieku, przeżywszy razem 65 lat! Pobrali się 10 maja 1955 w Pradze, w kościele św. Mikołaja na Małej Stranie.

Ślub Zdeňka Sternberga z Elżbietą Hruby w Pradze w maju 1955 roku. Źródło: https://www.historickaslechta.cz/hlavni-strana/zdenek-hrabe-sternberg-doyen-ceske-slechty/

Zdeněk Filip Maria Emanuel Jiří Ignatius Sternberg zmarł 19 stycznia 2021 roku, w wieku niemal 98 lat (ur. 15 sierpnia 1923 r.).

Wkrótce po nim, 6 lutego 2021, zmarła Elizabeth von Hruby und Gelenj (Alžběta Hrubá z Jelení), dożywszy prawie 92 lat.

Zdeněk Sternberg, właściciel zamku w latach 1992-2021. Teraz schedę przejął po nim syn, Filip. Źródło:https://www.historickaslechta.cz/hlavni-strana/zdenek-hrabe-sternberg-doyen-ceske-slechty/ Foto: Pavel Radosta

Obecnym właścicielem hradu jest Filip Sternberg, który aktualnie nie mieszka na zamku, lecz bardzo często w nim bywa i nadal sprawuje uważną pieczę nad zabytkiem (np. obecnie przeprowadzany jest remont fragmentu elewacji).

Filip Sternberg, syn Zdenka, obecny właściciel zamku. Fotografia z roku 2005, z uroczystości na cześć dziadka Filipa, a ojca Zdenka – Jerzego Sternberga, Źródło:https://www.historickaslechta.cz/hlavni-strana/zdenek-hrabe-sternberg-doyen-ceske-slechty/
Obecny spadkobierca i właściciel, Filip Sternberg, dba o zamek z równym przejęciem, jak jego przodkowie. Podczas naszej wizyty trafiliśmy na remont elewacji. Foto: Liliana Kołłątaj

Do zamku w Českim Šternberku jeszcze wrócimy, bo zdecydowanie na to zasługuje. Zarówno wirtualnie – w odrębnym artykule o jego wnętrzach, jak realnie – w trakcie wycieczki w kwietniu 2023 roku >>> CZECHY I MORAWY. Europa z Klubem Globtrotera

Česki Šternberk. Droga prowadząca do zamku i brama na dziedziniec. Foto: Liliana Kołłątaj
Česki Šternberk. Droga prowadząca do zamku i brama na dziedziniec. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


1 myśl w temacie “NIESAMOWITY HRAD CZESKI STERNBERK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close