CZECHY I MORAWY. Europa z Klubem Globtrotera

Morawy. Valtice. Zamek – pałac Lichtensteinów. Foto: Liliana Kołłątaj

Po dwóch latach pandemicznych, gdy podróżowanie poza Polskę wiązało się z rozmaitymi utrudnieniami i dodatkowymi kosztami, wreszcie w coraz więcej miejsc „za miedzą” możemy ruszyć bez zbędnych formalności.
Wybierzemy się zatem do naszych południowych sąsiadów, głównie na południe ich kraju, na pogranicze czesko-morawskie

Lednice. Wnętrza pałacu Liechtensteinów. Foto: Liliana Kołłątaj

Co planujemy na trasie?

CZECHY
Skoncentrujemy się na środkowych i południowych rejonach kraju.
Na naszej trasie znajdą się takie czeskie perełki jak: Opočno, Česki Šternberk, Zruč nad Sázavou, Konopiszte, Hluboka, Czeski Krumlov, Trzeboń.

***

MORAWY
To rejon znacznie mniej popularny wśród polskich turystów niż zachodnie Czechy, a zdecydowanie wart poznania. Zwykle przejeżdża się przez Morawy ekspresowo, nie zatrzymując się, w drodze do Wiednia. A właśnie nieopodal granicy z Austrią znajdują się najciekawsze miejsca Moraw, które oczywiście odwiedzimy. Południowe Morawy, na pograniczu czesko-austriackim obfitują w siedemnasto i osiemnastowieczne rezydencje magnaterii rodów zarówno czeskich, jak też skoligaconych z Habsburgami. Na Morawach zobaczymy: Telcz, Mikulov, Lednice i Valtice.
* * *

TRASA
1
. Warszawa  – nocleg w Kudowie lub innej miejscowość w tym rejonie 
2. Kudowa – Opočno – Zruč nad Sazavou – Česki Šternberk – Benešov
3. Benešov – Konopište – Hluboka  
4. Hluboka – Czeski Krumlov – Trzeboń – Telcz – Mikulov 
5.  Mikulov – Lednice – Valtice – Warszawa
* * *

Terminy:
19.- 23.04.2023 (5 dni, środa – niedziela)
Koszt: 1750 zł + ok. 2000 koron czeskich
***

Rezerwację miejsc rozpoczynamy po 15 lutego 2023.

Pozostałe koszty złotówkowe płatne w 2 lub 3 częściach (do ustalenia indywidualnie).

Dopłata końcowa – najpóźniej 21 dni przed terminem wycieczki (ok. 15 marca 2023).
***
Kalkulacja obowiązuje przy min. 20 uczestnikach. Wycieczka może być zorganizowana dla mniejszej liczby uczestników (min.15 osób), po ponownym przeliczeniu kosztów i niezbędnych korektach w jej organizacji.
Kurs korony czeskiej: 1Čk = 0,198 zł (22.09.2022)

Zastrzegamy sobie możliwość korekty kosztu w przypadku znacznych różnic w cenach dewiz i paliw (ponad 10%).
***
Wyjazd ma charakter klubowy, tzn.  udział biorą Klubowicze z Klubu Globtrotera, standard zakwaterowania i przejazdów ma charakter turystyczny (hotele lub pensjonaty pokoje 2-3-4 os.z łazienką), program i jego realizacja są efektem współpracy uczestników.

***
Formularz zgłoszeniowy znajdziecie niżej, pod informacjami o trasie.
***
Poniżej krótka charakterystyka kolejnych punktów trasy.

Zruč nad Sazawą. Niegdyś zamek, obecnie pałac. Foto: Tomas Kratky

CZECHY 

OPOČNO
Całkiem blisko granicy z Polską znajduje się miejscowość o bardzo polskiej nazwie – Opoczno. Nie kupimy tam płytek ceramicznych, ale odwiedzimy zamek, który można by nazwać „czeskim Wawelem”.
W zamku utworzono muzeum z wieloma zabytkowymi wnętrzami, galerią, biblioteką, zbiorami etnograficznymi oraz zbrojownią.

Zamek Opočno. Foto: archiwum Wikipedii

ZRUČ NAD SÁZAVOU
To miasto w kraju środkowoczeskim Czechom i bardziej wtajemniczonym cudzoziemcom kojarzy się z… butami. Zruč ma bowiem tradycje szewskie sięgające co najmniej początków XIX wieku. To właśnie umiejętności lokalnych rzemieślników spowodowały, że to tu powstał w 1938 powstał jeden z zakładów Baty, słynnego producenta obuwia. Tradycje szewskie są pielęgnowane, tylko zakład zmienił nazwę na Sazavan. Jest nawet muzeum rzemieślnicze. Nas jednak raczej bardziej interesować będzie zamek, a obecnie już raczej pałac. Budowla powstała jako zamek w XIV w., należała m.in. do możnego rodów Kolowratów, a także Kalenicowów, których herb rodowy jest dziś herbem miasta. Obecny wygląd pałac zyskał po przebudowie w latach 1891–1909.

Zamek – pałac w Zruču nad Sazavou. Foto: Roman Šulc, cestyapamatky.cz

ČESKI ŠTERNBERK
Obiektem, który przyciąga turystów jest gotycka warownia wzniesiona w XIII wieku na wzgórzu nad Sazawą przez czeski ród, który później przyjął niemiecko brzmiące nazwisko Šternberg (od niemieckich słów oznaczających elementy herbu: gwiazdę i skałę).
Tę potężną budowlę widać z oddali. Czesi mówią o nim Perla Posázaví (warto przy okazji wspomnieć, że równie doskonałych pereł nad Sazawą jest więcej i wcześniej jeszcze jedną obejrzymy).
Ród, który założył zamek, do dziś ma go w posiadaniu, a obecny właściciel Filip Šternberk mieszka tutaj nadal. To już dwudzieste pierwsze pokolenie Šternberków na zamku.

Česki Šternberk. Zamek nad Sazawą. Foto: Liliana Kołłątaj

KONOPISZTE
Romantyczny zamek arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego małżonki Zofii Chotek – malowniczo położony w parku nad jeziorem, jest jednym z najlepiej wyposażonych zabytków czeskich. Obiekt oferuje kilka tras zwiedzania, w tym nawet typowo łowiecką, gdyż arcyksiążę Franciszek był wprost maniakiem polowań. My jednak wybierzemy jedną z typowych opcji, czyli podziwianie  apartamentów pałacowych.

Konopište. Zamek arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Foto: Liliana Kołłątaj

HLUBOKA
To jeden z najpiękniejszych zamków Czech, pochodzący z XIII wieku, a w XIX wieku będący w posiadaniu bogatego, arystokratycznego austriackiego rodu mecenasów sztuki – Schwarzenbergów. Wtedy to właśnie uzyskał obecny neogotycki kształt, nawiązujący do angielskiej królewskiej rezydencji w Windsorze.
To miejsce naprawdę może zauroczyć. Sami Czesi uważają go za Number One wśród swoich zabytków.

Hluboka. Najpiękniejszy zamek Czech. Foto: Liliana Kołłątaj

CZESKI KRUMLOV
Miasto wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO, zwane jest perłą południowych Czech. Obfitość gotyckich i renesansowych zabytkowych budowli, od olbrzymiego zamku – po kościoły, kamienice i urokliwe uliczki oraz niesamowita topografia miasta, rozłożonego tarasowato na wysokim wzgórzu nad meandrami Wełtawy pozwalają Czeskiemu Krumlowowi godnie i bez kompleksów konkurować z najsławniejszymi miastami Europy.
To miasto wciąga i trudno jest z niego wyjechać.
W trakcie naszej wizyty przejdziemy wspólnie przez zabytkową część Czeskiego Krumlowa, przespacerujemy się bulwarem nad Wełtawą, zajrzymy do kościoła św. Wita, przejdziemy przez zamkowe dziedzińce, będziemy podziwiać panoramę miasta z tarasów widoków w ogrodzie zamkowym, zerkniemy do warsztatów w Uliczce Rzemieślników. Nie przewidujemy grupowego zwiedzania wnętrz zamkowych, jako że tego typu obiektów mamy więcej na naszej trasie (a ten nie należy do najciekawszych), zaś w Czeskim Krumlowie zdecydowanie lepiej poświęcić czas eksterierom niż wnętrzom.

Česki Krumlov. Panorama miasta z tarasu widokowego w ogrodach zamkowych. Foto: Liliana Kołłątaj

TRZEBOŃ
Zamek, park zamkowy, rynek z pięknymi kamienicami, zabytkowy browar, mury obronne z fosą, rzeka, jezioro i stawy – to najkrótsza charakterystyka Trzebonia. Czyli wszystko, co szanująca się atrakcja turystyczna mieć powinna. A do tego spokój i specyficzna atmosfera małego czeskiego miasteczka, które mimo swych uroków nie jest oblegane przez turystów, bo nie leży przy głównych szlakach tranzytu przez Czechy. 

Pocztówka z Trzebonia. Foto: http://www.itrebon.cz

Toteż spędzimy tu sporo czasu, zwiedzając miasto, zamek i browar. A przy sprzyjającej pogodzie może nawet wybierzemy się na rejs stateczkiem po jeziorze.

Zabytkowy browar w Trzeboniu, wciąż działający. Foto: Liliana Kołłątaj

MORAWY

TELCZ
To kolejne miasto z listy UNESCO. Uważane jest za najpiękniejsze miasto Moraw. Jego główną ciekawostką jest rynek, który nam może kojarzyć się z rynkami w Sandomierzu,  Kazimierzu i … w Pułtusku. Ten rozległy plac w Telczu, otoczony przepięknymi renesansowymi i barokowymi kamieniczkami, prowadzący w kierunku zamku ma bowiem aż 300 m długości.

Rynek w Telczu. Foto: Liliana Kołłątaj

MIKULOV
Miejscowość ta jest dość znana wśród polskich turystów, gdyż leży na szlaku do Wiednia, Wenecji i dalej na południe Europy. Najczęściej jednak mija się ją przejazdem, nie zaglądając do środka. A warto tam pospacerować, bo miasteczko sympatyczne i znajdzie się sporo do obejrzenia. Nad okolicą góruje zamek na wzgórzu, którego barokowo-klasycystyczna sylwetka widoczna jest z odległości kilku kilometrów. Gdy podejdzie się bliżej okazuje się, że to część obiektu, zbudowanego jako romańska warownia, z której do dziś, w obrębie murów zewnętrznych, zachowała się baszta obronna z XII w. W rynku rzuca się w oczy kościół – kaplica grobowa członków książęcego rodu Dietrichsteinów. Na obrzeżach miasta wznosi się tzw. Święte Wzgórze (po czesku Svaty Kopec), z drogą kalwaryjską i czterema kaplicami na szczycie 300-metrowego wzniesienia. Warto tam wejść także dlatego, że to miejsce ze świetną panoramą na miasto i okolice.

Mikulov. Panorama miasta ze Świętego Wzgórza. Foto: Liliana Kołłątaj

LEDNICE – VALTICE
Pograniczne pojezierze kryje w swych zakątkach perełki architektury. zakątkach perełki architektury.
Tu postanowił stworzyć swe reprezentacyjne rezydencje możny ród Liechtensteinów.
Cały kompleks wpisany został na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Lednice. Pałac Liechtensteinów. Foto: Liliana Kołłątaj

LEDNICE
W Lednicach znajduje się niezwykle urokliwy kompleks pałacowo-parkowy, który był własnością książąt Liechtenstein: obszerny, neogotycki pałac i rozległy przepiękny park nad jeziorem. W początkach XIII wieku na miejscu dzisiejszego pałacu stała twierdza, którą margrabia Przemysł podarował Liechtensteinom. Po wielu przebudowach w różnych stylach architektonicznych rezydencja książąt w wieku XVIII uzyskała ostateczny, neogotycki kształt, w którym pozostaje do dziś. Spędzimy tu sporo czasu, oglądając wnętrza pałacu i spacerując po parku.

Lednice. Neogotycki pałac Liechtensteinów. Foto: Liliana Kołłątaj

VALTICE
Valtice – to kompleks barokowych budowli skoncentrowanych wokół ogromnego pałacu z ogrodem – dawnej pierwszej w tej okolicy rezydencji książąt Liechtenstein, jednego z trzech najmożniejszych rodów Austro-Węgier. To na ich zlecenie przebudowano w stylu barokowym renesansową wówczas budowlę, która powstała w XIII wieku jako zamek gotycki. Tu także zwiedzimy wnętrza pałacowe.

Valtice. Barokowy pałac Liechtensteinów. Foto: Liliana Kołłątaj

Valtice to jeden z największych regionów winiarskich Południowych Moraw. Nazywane są nawet „stolicą wina”. Toteż nie może w programie wycieczki zabraknąć wizyty w słynnych waltickich piwnicach winnych.

Piwnice winne w Valticach. Foto: archiwum internetowe

Rezerwację miejsc na tę wycieczkę rozpoczniemy od 15 lutego 2023 roku.

Zgłoszenia przyjmujemy tradycyjnie e-mailem na adres:klubglobtrotera@gmail.com

W zgłoszeniu podaj:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego,
  • adres meldunkowy

Można też skorzystać z poniższego formularza zgłoszeniowego ⤵️

Jeżeli zgłoszenie dotyczy kilku osób prosimy wpisać tu imiona, nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich pozostałych zgłoszonych osób (dotyczy również dzieci). W przypadku wyjazdu indywidualnego w rubrykach prosimy postawić kreski.

1.

2.
Hluboka. Pałac w wieczornych iluminacjach. Foto Liliana Kołłątaj


KOSZTY ZŁOTÓWKOWE:
przejazd na całej trasie (mały autokar lub bus, zależnie od liczby osób), 4 noclegi w hotelach/pensjonatach, na całej trasie pokoje 2-3-osobowe z łazienką (mogą też być tzw. segmenty czyli 2 pokoje 2-osobowe + łazienka), 4 śniadania, 4 gorące kolacje, obsługa polskiego pilota na całej trasie, ubezpieczenie.
Ewentualnie możliwe są pokoje jednoosobowe, z dopłatą według taryfy hoteli, o ile będą dostępne w obiektach noclegowych.
KOSZTY W KORONACH CZESKICH:
bilety wstępu do obiektów czeskich, przewodnicy lokalni w jęz. czeskim i ewentualnie polskim, degustacja win morawskich, w niektórych miejscach opłaty parkingowe oraz inne atrakcje nie podane w programie.


Po otrzymaniu zgłoszenia na adres mailowy podany w zgłoszeniu prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji wraz z dalszymi informacjami.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tego wyjazdu.

– – – – – – – – – – – – – – –
>  Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. 
>  W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.


Komu w drogę – temu … vlaček.🙂
Takie kolejki turystyczne kursują w wielu miastach Czech.
Z pomocą vlačka można ułatwić sobie dotarcie do pałacu w Hluboce. Foto: Liliana Kołłątaj

Organizatorem wycieczki jest Stowarzyszenie Turystyczne Klub Globtrotera Warszawa. Partnerem Klubu Globtrotera i realizatorem świadczeń jest biuro podróży Chodov Tour Praha.

Czeski Krumlow. Rafting na Wełtawie. Takich atrakcji wprawdzie w programie wycieczki nie przewidujemy, ale jeśli ktoś bardzo by miał ochotę… to czemu nie.😉 Foto: Liliana Kołłątaj

Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem rozpoczęcia wycieczki.

Czeski Krumlow. Spływ pontonami na Wełtawie. Foto: Liliana Kołłątaj

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close