CZECHY I MORAWY. Europa z Klubem Globtrotera

Červena Lhota - 1
Červena Lhota. Bajkowy zamek. Foto: Liliana Kołłątaj

Po dwóch latach pandemicznych, gdy podróżowanie poza Polskę wiązało się z rozmaitymi utrudnieniami i dodatkowymi kosztami, wreszcie w coraz więcej miejsc „za miedzą” możemy ruszyć bez zbędnych formalności.
Wybierzemy się zatem do naszych południowych sąsiadów, głównie na południe ich kraju, na pogranicze czesko-morawskie.

Co planujemy na trasie?
CZECHY

Zajrzymy na chwilę do Pragi, która w pierwszych dniach będzie naszą bazą wypadową. Ale skoncentrujemy się na środkowych i południowych rejonach kraju.
Na naszej trasie znajdą się takie czeskie perełki jak: Kutna Hora, Česki Šternberk, Konopiszte, Červena Lhota, Hluboka, Czeski Krumlov, Trzeboń, Brno, Lednice, Valtice, Kromieryż.
***
MORAWY
To rejon znacznie mniej popularny wśród polskich turystów niż zachodnie Czechy, a zdecydowanie wart poznania. Zwykle przejeżdża się przez Morawy ekspresowo, nie zatrzymując się, w drodze do Wiednia. A właśnie nieopodal granicy z Austrią znajdują się najciekawsze miejsca Moraw, które oczywiście odwiedzimy.
Południowe Morawy, na pograniczu czesko-austriackim obfitują w siedemnasto i osiemnastowieczne rezydencje magnaterii rodów zarówno czeskich, jak też skoligaconych z Habsburgami. Na Morawach zobaczymy: Lednice, Valtice, Brno, Kromieryż.

Wyjazd ma charakter klubowy, tzn. pierwszeństwo przy zgłoszeniach mają Klubowicze z Kartą Globtrotera, standard zakwaterowania i przejazdów ma charakter turystyczny (hotele lub pensjonaty pokoje 2-3-os.), program i jego realizacja są efektem współpracy uczestników.

Termin: 14.- 18.09.2022 (5 dni)

Koszt: 1550 zł + ok. 2000 koron czeskich
* * *
Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 300 zł.

Pozostałe koszty złotówkowe płatne w 2 lub 3 częściach (do ustalenia indywidualnie).
Dopłata końcowa – najpóźniej do 25 sierpnia 2022. 

Dewizy zabieramy ze sobą i płacimy nimi na miejscu za wstępy i lokalnych przewodników.

Kalkulacja obowiązuje przy min. 20 uczestnikach. Wycieczka może być zorganizowana dla mniejszej liczby uczestników (min.15 osób), po ponownym przeliczeniu kosztów.
Kurs korony czeskiej: 1Čk = 0,19 zł (22.07.2022)
Zastrzegamy sobie możliwość korekty kosztu w przypadku znacznych różnic w cenach dewiz i paliw (ponad 10%).
Wycieczka może być zorganizowana dla mniejszej liczby uczestników (min.15 osób), po ponownym przeliczeniu kosztów.

Formularz zgłoszeniowy znajdziecie niżej, pod informacjami o trasie.
***

TRASA
1
. Warszawa – Praga
2. Praga – Kutna Hora – Šternberk – Praga
3. Praga – Konopište – Červena Lhota – Hluboka
4. Hluboka – Czeski Krumlov – Trzeboń – Mikulov
5. Mikulov – Lednice – Valtice – Brno – Kromieryż – Warszawa

Poniżej krótka charakterystyka kolejnych punktów trasy. 

Praga. Widok na Wełtawę i Hradczany. Foto: Liliana Kołłątaj

***
CZECHY 

PRAGA
Praga będzie naszą bazą wypadową przez pierwsze dwa dni. To miasto jest dość dobrze znane polskim turystom i zawsze chętnie tam wracamy. Ponieważ będziemy tam zwykle późnym wieczorem i rano, nie przewidujemy regularnego zwiedzania z przewodnikiem. Zwłaszcza, że Praga to temat na osobny kilkudniowy wyjazd. Ale oczywiście na wieczorny spacer po Złotej Pradze na pewno się wybierzemy.

Praga. Hradczany i Wełtawa nocą
Praga. Hradczany i Wełtawa nocą. Foto: Liliana Kołłątaj

KUTNA HORA
W Kraju Środkowoczeskim, ponad dopływem Łaby, rozłożyła się Kutna Hora z gotyckim dworem królewskim i barokowym zamkiem władców, z kopalnią srebra i wspaniałym kościołem św. Barbary, ufundowanym przez miejscowych górników oraz nie mniej ciekawymi obiektami w dzielnicy Sedlec.
O jednej z osobliwych ciekawostek Kutnej Hory poczytacie na blogu 👉 CZESKA MAKABRESKA. KAPLICA CZASZEK W KUTNEJ HORZE
O innych miejscach też znajdzie się co nieco: PERŁA KUTNEJ HORY  oraz KUTNA HORA. Z WIZYTĄ NA SEDLCU

KUTNA HORA - SEDLEC. Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela.
Kutna Hora. Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w dzielnicy Sedlec. Foto: Liliana Kołłątaj

ČESKI ŠTERNBERK
Obiektem, który przyciąga turystów jest gotycka warownia wzniesiona przez Sternbergów w XIII wieku na wzgórzu nad Sazawą. Tę potężną budowlę widać z oddali. Czesi mówią o nim Perla Posázaví (warto przy okazji wspomnieć, że równie doskonałych pereł nad Sazawą jest więcej).
Ród, który założył zamek do dziś ma go w posiadaniu, a obecny właściciel Zdeněk Sternberg mieszka tutaj nadal.

Czechy Czeski Sternberk
Zamek Czeski Šternberk. Foto: http://www.hrad-sternberk.cz

KONOPISZTE
Romantyczny zamek arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego małżonki Zofii Chotek – malowniczo położony w parku nad jeziorem, jest jednym z najlepiej wyposażonych zabytków czeskich.

Zamek Konopište. Foto: archiwum internetowe

ČERVENA LHOTA
Červená Lhota to niewielka osada 150 km na południe od Pragi. Jej ozdoba jest ciekawy zamek usytuowany malowniczo na wyspie na niewielkim jeziorze. Obecny kształt zawdzięcza księciu Janowi Schönburg-Hartensteinowi, pełniącemu funkcję austro-węgierskiego ambasadora w Watykanie. 
O BAJKOWYM ZAMKU możecie poczytać więcej na blogu.

Červena Lhota - 4
Zamek Červená Lhota. Widok od wjazdu na dziedziniec przez most nad przesmykiem jeziora. Foto: Liliana Kołłątaj

HLUBOKA
To jeden z najpiękniejszych zamków Czech, pochodzący z XIII wieku, a w XIX wieku będący w posiadaniu bogatego, arystokratycznego austriackiego rodu mecenasów sztuki – Schwarzenbergów. Wtedy to właśnie uzyskał obecny neogotycki kształt, nawiązujący do angielskiej królewskiej rezydencji w Windsorze. 
To miejsce naprawdę może zauroczyć. Sami Czesi uważają go za Number One wśród swoich zabytków.

Hluboka
Hluboka. Najpiękniejszy zamek Czech. Foto: Liliana Kołłątaj

CZESKI KRUMLOV
Miasto wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO, zwane jest perłą południowych Czech. Obfitość gotyckich i renesansowych zabytkowych budowli, od olbrzymiego zamku – po kościoły, kamienice i urokliwe uliczki oraz niesamowita topografia miasta, rozłożonego tarasowato na wysokim wzgórzu nad meandrami Wełtawy pozwalają Czeskiemu Krumlowowi godnie i bez kompleksów konkurować z najsławniejszymi miastami Europy.

Czeski Krumlov
Czeski Krumlov. Panorama ze wzgórza zamkowego. Foto: Liliana Kołłątaj

TRZEBOŃ
Zamek, park zamkowy, rynek z pięknymi kamienicami, mury obronne z fosą i mnóstwo wody: rzeka, jezioro i stawy – to najkrótsza charakterystyka Trzebonia. Czyli wszystko, co szanująca się atrakcja turystyczna mieć powinna. A do tego spokój i specyficzna atmosfera małego czeskiego miasteczka, które mimo swych uroków nie jest oblegane przez turystów, bo nie leży przy głównych szlakach tranzytu przez Czechy.

Czechy Trzeboń
Pocztówka z Trzebonia. Foto: http://www.itrebon.cz

MORAWY

LEDNICE – VALTICE
Pograniczne pojezierze kryje w swych zakątkach dwie perełki architektury. Te dwie oddzielne miejscowości zwykle wymieniane są jednym tchem, jako że stanowią wspólny kompleks architektoniczny. 

Lednice
Morawy. Pałac Lednice. Foto: archiwum internetowe

LEDNICE – to obszerny, neogotycki pałac i rozległy park nad jeziorem. VALTICE to olbrzymia barokowa rezydencja pałacowa. Obydwa obiekty wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. 
W Valticach, oprócz muzeum wnętrz, ulokowano także spore muzeum winiarskie, w którym wizyta połączona jest z degustacją morawskich trunków.

valtice
Morawy. Zamek Valtice. Foto: archiwum internetowe

BRNO
To jedna z dawnych stolic Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Jak zatem łatwo się domyślić architektura tego miasta przyjęła oczywiście cesarski styl. Nie brak tu eleganckich kamienic i pałaców. Nad miastem góruje gotycka potężna katedra Piotra i Pawła.
Na sąsiednim wzgórzu pozostały zabudowania twierdzy Špilberk, dawnego królewskiego zamku z XIII w., który w wieku XIX stał się odpowiednikiem warszawskiej Cytadeli w wydaniu austriackim.

Brno panorama
Brno. Panorama z zamku Špilberk. Foto: archiwum Wikipedii

KROMIERYŻ
Kromieryż to niewielkie miasteczko w środkowych Czechach, niecałe dwie godziny jazdy od granicy Polski. Zachwyci ono każdego miłośnika architektury i botaniki. Pałac arcybiskupów i dwa ogrody zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W galerii zamkowej zaś aż 85 dzieł mistrzów malarstwa europejskiego od XV. do XVIII w., a wśród nich obrazy takich sław jak Tycjan, Lucas Cranach starszy, Paolo Veronese, Anton van Dyck, Pieter Bruegel.

Kromieryż park Kvetna zahrada
Kromieryż. Park Květná zahrada. Foto: archiwum Wikipedii

Zgłoszenia przyjmujemy tradycyjnie e-mailem na adres:klubglobtrotera@gmail.com

W zgłoszeniu podaj:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego,
  • adres meldunkowy

Można też skorzystać z poniższego formularza zgłoszeniowego ⤵️

Jeżeli zgłoszenie dotyczy kilku osób prosimy wpisać tu imiona, nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich pozostałych zgłoszonych osób (dotyczy również dzieci). W przypadku wyjazdu indywidualnego w rubrykach prosimy postawić kreski.

1.

2.
Hluboka. Zamek w wieczornych iluminacjach. Foto Liliana Kołłątaj


KOSZTY ZŁOTÓWKOWE:
przejazd autokarem na całej trasie (mały autokar), 4 noclegi w hotelach, na całej trasie pokoje 2-osobowe z łazienką, 4 śniadania, 4 gorące kolacje, obsługa polskiego pilota na całej trasie, ubezpieczenie, opłaty na fundusze TFG i TFP.
Możliwe są pokoje jednoosobowe, z dopłatą według taryfy hoteli.
KOSZTY W KORONACH CZESKICH:
bilety wstępu do obiektów czeskich, przewodnicy lokalni w jęz. czeskim i polskim.


Po otrzymaniu zgłoszenia na adres mailowy podany w zgłoszeniu prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji wraz z dalszymi informacjami.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tego wyjazdu.

– – – – – – – – – – – – – – –
>  Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. 
>  W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.


Organizatorem wycieczki są Klub Globtrotera Warszawa oraz Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.

Naszym Partnerem Klubu Globtrotera na terenie Czech jest biuro podróży Chodov Tour Praha.

– – – – – – – – – – – – – – –

W przypadku wycieczek jednodniowych oraz kilkudniowych wyjazdów klubowych nie wysyłamy do Uczestników umów.

Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 5 dni przed terminem rozpoczęcia wycieczki.

Czeski Krumlov. Na Starym Mieście. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się pomysł takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach wycieczek, rajdów i spacerów historycznych Klubu Globtrotera.

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/2 myśli w temacie “CZECHY I MORAWY. Europa z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close