
Tekst i zdjęcia: Piotr Jurzysta
W ostatnich dniach I Wojny Światowej, gdy do życia budził się nowy porządek Europy, wybuchły walki pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Było to konsekwencją układu Państw Centralnych z Ukraińską Republiką Ludową, gwarantującą uznanie państwa ukraińskiego, w pewnej mierze kosztem ziem rdzennie polskich. 1 listopada 1918 roku żołnierze pochodzenia ukraińskiego przejęli większość budynków publicznych we Lwowie i ogłosili powstanie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Przeciwko nim spontanicznie wystąpiła między innymi polska większość (stanowiąca wówczas 60% ludności miasta) i młodzież, nazwana później Orlętami Lwowskimi. Wśród walczących odnotowano ponad 2000 uczniów i studentów, prawie 500 z nich oddało życie za Polskę. Ludność Lwowa, w tym także młodzież stanęła w obronie swojej Ojczyzny także w sierpniu 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a Bitwa pod Komarowem przyczyniła się do późniejszego zwycięstwa w słynnej Bitwie Warszawskiej.


Polegli w walkach byli na początku grzebani w prowizorycznych mogiłach rozrzuconych po całym mieście. Po ustaniu walk władze polskie zdecydowały o przeprowadzeniu ekshumacji i utworzeniu nekropoli przylegającej do Cmentarza Łyczakowskiego, nazwanej z czasem Cmentarzem Orląt Lwowskich. Po włączeniu Lwowa do ZSRR groby zostały splądrowane. W 1971 roku nastąpiła ostateczna dewastacja wykonana przy pomocy czołgów i maszyn budowlanych. Proces odbudowy cmentarza rozpoczął się w 1989 roku, przez lata trwał jednak konflikt dotyczący napisu upamiętniających poległych w wojnie, na którą strona polska i ukraińska wciąż mają inne spojrzenie.


Zwiedzając Cmentarz Orląt nie należy zapominać o Cmentarzu Łyczakowskim, miejscu niezwykle ważnym zarówno na Polaków jak i Ukraińców. Nekropolia powstała w 1786 roku (w miejscu starszego XVI wiecznego cmentarza dla zmarłych na dżumę) i jest jednym z najstarszych wciąż istniejących miejsc pochówku w Europie.


Trudno wymienić wszystkich sławnych Polaków pochowanych w tym miejscu, są wśród nich m.in. Stefan Banach, Władysław Bełza, Artur Grottger, Maria Konopnicka, Franciszek Stefczyk, Władysław Szajnocha czy Gabriela Zapolska.



Polecamy inne teksty tego autora na jego prywatnej stronie na Facebooku 👇
https://www.facebook.com/TeoriaWielkiejPodrozy/
Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.

