JESIENIĄ NAD MIENIĄ. RAJD Z PIKNIKIEM. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Jesienią nad Mienią. Foto: Liliana Kołłątaj

My Słowianie, my lubimy sielanki… 🙂😃
I rajdy…👟👟   I pikniki… 🔥
Co dało się zauważyć wielokrotnie, bo wszystkie nasze wypady z piknikiem budziły żywe zainteresowanie… 😉🙂
Wobec tego na kolejną jesienno-zimową eskapadę Klubu Globtrotera w tym roku znowu wybierzemy się na rajd z piknikiem. 🔥
Tym razem wybór padł na rejon Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i okolice Wiązowny – rejony bardzo ciekawe, a nieco mniej znane.
Na początek tradycyjnie trochę zwiedzania, architektury i historii.

Wiązowna, kościółKościół św. Wojciecha w Wiązownie. Foto: Liliana Kołłątaj

Historię ma bowiem Wiązowna dość długą i obfitą, a w kilku miejscach zachowały się jej wyraźnie ślady, takie jak na przykład klasycystyczny kościół, ufundowany przez księżnę litewską Marię z Radziwiłłów Lubomirską. A jako że to dawne włości Lubomirskich to i pałac znajdziemy.
Niegdyś była to piękna i elegancka budowla. Niestety, czasy jej świetności dawno minęły, więc nie zwiedzimy wnętrz, mocno obecnie zaniedbanych, podobnie jak i sam pałac (choć oficjalnie jej to własność prywatna), ale zerkniemy na obiekt z zewnątrz.

Wiązowna pałac
Wiązowna. Pałac księżnej Marii z Radziwiłłów Lubomirskiej. Foto: Liliana Kołłątaj

A ponieważ Świder niedaleko to i świdermajer w czystej postaci też się znajdzie, czasem nawet  przypominający też znane Globtroterom scenerie podlaskie z Krainy Otwartych Okiennic.🙂

Wiązowna klimaty Podlasia
Wiązowna. Trochę świdermajera, trochę Podlasia. 😉 Foto: Liliana Kołłątaj

Są też w okolicy ślady I i II wojny światowej, pozostałości fortyfikacji, bunkrów, pomniki, a także całkiem niemałe wydmy…

Wiązowna bunkry
Bunkry z czasie II wojny światowej w rejonie Wiązowny. Foto: Liliana Kołłątaj

A wszystko to wtopione w przyrodę i las liściasto-sosnowy porastający malownicze, kręte brzegi Mieni, płynącej tu w wielu miejscach głębokim wąwozem.

Wiązowna, rzeka Mienia
Rzeka Mienia w okolicach Emowa. Foto: Liliana Kołłątaj

Wędrując z Wiązowny wzdłuż dopływu Mieni dotrzemy do Emowa na pograniczu z Józefowem, do miejsca, gdzie Mienia łączy się ze Świdrem. 
W Emowie nastąpi też część piknikowa.
Zatem nie zapomnijcie o kiełbaskach, tudzież innym prowiancie i oczywiście o termosie z rozgrzewającym napojem, bo upału raczej nie będzie.😉🙂
Gdyby ktoś miał ochotę przyłączyć się do przygotowań i na przykład upiec ciasto, zrobić sałatkę lub śledzia w oleju – byłoby oczywiście świetnie. Prosimy jednak wtedy o kontakt z organizatorami, by zapewnić urozmaicenie, bo my też zapewne jakąś gastronomiczną niespodziankę przygotujemy.

Nad Mienią Emów wiata piknikowa
Wiata piknikowa w Emowie. Przed rajdem obowiązkowa lustracja terenu. Foto: Liliana Kołłątaj

W drodze powrotnej do Wiązowny przejdziemy ponownie wzdłuż Mieni, ale już po drugiej stronie rzeki, wzdłuż jej malowniczych krętych i spadzistych brzegów.

***
Termin: 11 grudnia (niedziela)
***
Spotkanie: godz. 11.00
Skwer przed Urzędem Gminy w Wiązownie, przy pomniku Stefana Grota-Roweckiego.

Wiązowna Urząd Gminy
Wiązowna. Skwer przed Urzędem Gminy. Foto: Liliana Kołłątaj


Trasa: Wiązowna – Emów – ujście Mieni do Świdra – Wiązowna (ok.10 km)

Dojazd do Wiązowny i powrót samochodem lub autobusem linii 730 (pętla w Warszawie przy Rondzie Wiatraczna, odjazd do Wiązowny o 10.14).

UWAGA: Wiązowna to już druga strefa komunikacyjna.
***
Trasa tworzy pętelkę, na koniec wracamy na miejsce startu. Samochód można zostawić przy Urzędzie Gminy, jest tu kilka parkingów.
***

Jesienią nad Mienią. Foto: Liliana Kołłątaj

Rajd jest bezpłatny.
Natomiast oczywiście zawsze możecie wrzucić jakiś grosik do skarbonki klubowej.
***
Ponieważ na trasie planujemy piknik oraz elementy rajdu na orientację istotna jest dla nas informacja o liczbie uczestników.
Zatem prosimy o przesłanie zgłoszenia.
* * *
Zgłoszenia przyjmujemy tradycyjnie mailem na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com

lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy   
👇👇👇


Osoby towarzyszące (jeżeli zgłoszenie jest indywidualne prosimy wstawić kreski)

1.

2.



Po otrzymaniu zgłoszenia przesyłamy mailowe potwierdzenie wpisania na listę uczestników. Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tego spaceru.

❄️❄️❄️

Grudniowa pogoda jest nieprzewidywalna. Może być jesienna, może być zimowa, choć wielkich mrozów jeszcze ta pora roku nie przynosi.
Ale w efekcie tych pogodowych fanaberii Pani Aury ta sama okolica może wyglądać zupełnie odmiennie, co widać na poniższych zdjęciach. Fotoamatorzy bez wątpienia będą mieli pełne ręce roboty na tej trasie, więc nie zapomnijcie o naładowaniu baterii i wolnym miejscu w pamięci telefonów lub aparatów.🙂

Ujście lokalnego potoku do Mieni w okolicach Emowa. Foto: Liliana Kołłątaj
Grudniowy dzień w Emowie nad Mienią. Foto: Liliana Kołłątaj


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.



2 myśli w temacie “JESIENIĄ NAD MIENIĄ. RAJD Z PIKNIKIEM. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close