KONSTANCIN, JAKIEGO NIE ZNACIE. MIRKÓW, OBORY, GRAPA i JEZIORNA. Spacer z przewodnikiem.

Zabytkowe kamienice Mirkowa, najdawniejszego osiedla Konstancina. Foto: Liliana Kołłątaj

Konstancin – Jeziorna. Jedyne uzdrowisko na Mazowszu. To właśnie uzdrowiskowy charakter miejscowości wpłynął na jej obecny kształt. Właśnie tak Konstancin jest obecnie kojarzony: tężnie, sanatoria, eleganckie wille, które chętnie tu budowali przedsiębiorcy, zachęceni szczególnymi walorami zdrowotnymi okolicy. 
To miejsce od zawsze chętnie odwiedzane przez mieszkańców Warszawy i Mazowsza,w ostatnich miesiącach nawet częściej, gdyż przyciąga tam wystawa prac Tamary Łempickiej. 
Toteż wiele osób spaceruje po Konstancinie, niektórzy próbują nawet nie tylko spacerować, ale także poznawać historię tej uroczej miejscowości.
Tym bardziej wnikliwym od kilkunastu miesięcy stara się pomagać Klub Globtrotera.
Przeprowadziliśmy już kilkanaście spacerów po różnych okolicach Konstancina i w przyszłym roku oczywiście będziemy je kontynuować.
Przypomnijmy tu jedną podstawową informację.
Współczesna nazwa nie oddaje w pełni realiów obecnych i historycznych. W praktyce bowiem dzisiejszy Konstancin to kilka dawnych osad: Jeziorna, Mirków, Bielawa, Konstancin, Skolimów, Chylice i Obory.
Toteż nie da się całego Konstancina pokazać w trakcie jednej wycieczki.

Początki Konstancina nie miały nic wspólnego z uzdrowiskiem.
Punktem zwrotnym w historii miasta było powstanie pierwszej papierni, w której powstał między innymi papier, na którym wydrukowano Konstytucję 3 Maja.
Ale to też jeszcze nie początki. Historia okolicy rozpoczęła się od młyna nad Jeziorką i od pałacu w Oborach, obecnie prywatnej rezydencji otoczonej przez lasy i rezerwaty przyrody.

Jak już wyżej wspomniano Konstancin jest miejscowością na tyle rozległą i ciekawą, że nie da się jej pokazać w trakcie jednego spaceru. Zatem jest to cykl spacerów po okolicy. Tak wyglądało to w roku 2021 i 2022. Tak też planujemy poznawanie tych okolic w roku 2023.

W przypadku Konstancina nasze spacery z przewodnikiem nie są takimi klasycznymi krótkimi przechadzkami jak w Warszawie, a kilkugodzinnym pieszym zwiedzaniem. Zaplanowaliśmy je tak, by pełniej pokazać historię i współczesność miasta. Dlatego też za każdym razem spędzimy w Konstancinie dość dużo czasu.

Kościół św. Józefa Oblubieńca na osiedlu Mirków. Foto: Liliana Kołłątaj
Portal kościoła w Mirkowie. Foto: Liliana Kołłątaj

Pierwsza część cyklu to rejon północno-wschodni. To chronologicznie najwcześniej zasiedlone tereny obecnego Konstancina. W trakcie naszego spaceru dotrzemy do miejsc, w których rozpoczęły się dzieje miasta i cofniemy się aż do XVI-XVII wieku, a zakończymy w wiekach XIX i XX, aż po współczesność.

Spacer z Mirkowa przez Obory i Łęgi Oborskie do Starej Papierni potrwa ok. 2,5 godziny.
Trasa tej części spaceru prowadzi na początku przez osiedle miejskie, a później w terenie łąkowym i leśnym. Wskazane jest zatem obuwie turystyczne.
Ale nie ma obawy, aż po takich trzęsawiskach,jak widoczne na zdjęciach, chodzić nie będziemy. 🙂 Tylko sobie na nie popatrzymy.

Rezerwat Łęgi Oborskie zimą prezentuje się czasem ciekawiej niż latem. Foto: Liliana Kołłątaj

Następnie udamy się do XIX i XX-wiecznej części Konstancina, tej bardziej znanej i uznawanej za elegancką i ekskluzywną. To tu powstawały słynne konstancińskie rezydencje projektowane przez najlepszych polskich architektów we wszystkich modnych ówcześnie stylach: od historycznych poprzez architekturę dworkową i witkiewiczowski styl zakopiański, włoskie śródziemnomorskie wille, zameczki nadreńskie, aż po secesję, modernizm i funkcjonalizm.
Wspólny spacer zakończymy ok. 16.30 w rejonie Parku Zdrojowego, w okolicy tzw. Hugonówki.

 

Konstancin Willa Granke
Konstancin. Willa Granke – część galerii Villa La Fleur, w której można było oglądać wystawę Tamary Łempickiej.

 

Spacer poprowadzi: Liliana Kołłątaj – blogerka, przewodniczka warszawska i mazowiecka. Niewykluczone, że odwiedzą nas goście specjalni z Konstancina.🙂

TERMINY: 
19 marca 2023, niedziela
8 stycznia 2023, niedziela
 * * *
Spotkanie: godz. 11.30 przy Starej Papierni w Konstancinie, przy placu zabaw. 

Tuż obok Starej Papierni jest duży parking, a trasa zamyka się w pętelkę, więc nie będzie problemu z zaparkowaniem samochodu i późniejszym dotarciem do niego.

Dojazd komunikacją miejską – autobusami
> 710 z pętli Metro Kabaty (kierunek Konstancin – Skolimów – Chylice – Piaseczno Targowisko)
> 742 z pętli Metro Kabaty (kierunek Konstancin – Słomczyn – Kawęczyn – Góra Kalwaria Rynek)
> 200 z Dworca Centralnego lub Metro Wilanowska (kierunek Klarysew – Konstancin – Skolimów Pańska).

Wysiąść należy przy Starej Papierni; przystanek Stara Papiernia (710) lub Osiedle Grapa (742) lub Sobieskiego (200).

Posiadacze Karty Miejskiej mogą się nie martwić o bilety, gdyż cały rejon spaceru wchodzi w zakres I strefy. Osobom bez Karty Miejskiej sugerujemy zakup biletu dobowego.

Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 20
dla pozostałych osób: 30 zł

Płatność gotówką na starcie spaceru.

Zgłoszenia nie są obowiązkowe, ale przydatne dla osób zbierających punkty na Kartę Globtrotera.

Zgłoszenie wysłać można tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy. 

Jeśli zgłoszenie dotyczy więcej niż jednej osoby – prosimy podać dane pozostałych osób. W przypadku wyjazdu indywidualnego w rubrykach należy wstawić kreski lub inne dowolne znaki.

1.

2.Współczesny Konstancin. Foto: Liliana Kołłątaj

Ponieważ – jak już wyżej wspomniano – całego Konstancina nie da się obejrzeć w kilka godzin, spacery w tej okolicy planujemy także przez kilka kolejnych miesięcy. Niektóre fragmenty się powtórzą, ale będą to inne trasy, obejmujące poszczególne części miasta.  Szczegóły podajemy w odrębnych wydarzeniach.

Konstancin, Skolimów. Willa „Złudzenie”. Foto: Liliana Kołłątaj

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.3 myśli w temacie “KONSTANCIN, JAKIEGO NIE ZNACIE. MIRKÓW, OBORY, GRAPA i JEZIORNA. Spacer z przewodnikiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close