KONSTANCIN, JAKIEGO NIE ZNACIE. SKOLIMÓW i CHYLICE. Spacer z przewodnikiem

Dzisiejszy Konstancin to kilka dawnych osad: Jeziorna, Mirków, Grapa, Obory, Konstancin, Klarysew, Skolimów i część Chylic.
Toteż nie da się całego Konstancina pokazać w trakcie jednej wycieczki.
Przeprowadziliśmy już kilkanaście spacerów po różnych okolicach Konstancina i w tym roku oczywiście będziemy je kontynuować. 
Rok 2023 zaczęliśmy od spaceru po północnej części Konstancina – po Mirkowie, Grapie i Oborach.
Czas na kolejną powtórkę części południowej. Skolimów i Chylice.

Skolimów.Willa Zagłobin. Foto Liliana Kołłątaj

Historia okolic nad Jeziorką potoczyła się tak dziwnie, że większą popularność zyskały rejony, które rozwinęły się później.
Chronologicznie Skolimów i Obory są wcześniejszymi osadami niż Konstancin.
Gdy w rejonie dzisiejszego Konstancina rozciągały się jeszcze łąki i lasy, w Oborach istniał już dwór szlachecki, a Skolimów był wsią rycerską.

Skolimów Stary Młyn
Skolimów. Stary Młyn. Foto: Liliana Kołłątaj

Nawet kościół w Skolimowie powstał nieco wcześniej niż pozostałe dwa konstancińskie. 

Skolimów kościół
Kościół w Skolimowie. Foto: Liliana Kołłątaj

A gdyby na obrzeżach Skolimowa – w Chylicach, nie powstała cegielnia, to zapewne okoliczne pensjonaty, także w słynnym Konstancinie, budowane byłyby znacznie dłużej. Cegielnia miała w Skolimowie podobne znaczenie, jak Papiernia w Konstancinie.

Skolimów. Cegielnia

Skolimów. Staw przy cegielni

Gdy w okolicy zaczęły się rozwijać osiedla letniskowe, w Skolimowie Wacław Preker rozpoczął parcelację gruntów i wytyczanie działek, podobnie jak niż Witold hr. Skórzewski w Konstancinie. Zaczęły powstawać piękne wille, niejednokrotnie nawet piękniejsze niż w Konstancinie. Ich późniejszy los bywał bardzo różny, wiele z nich niestety popadło w ruinę.

Skolimów willa Greczynka
Skolimów. Willa Greczynka. Dawny wygląd w latach międzywojennych i stan z roku 2021. Obecnie willa jest w remoncie. Foto archiwalne: Wirtualne Muzeum Konstancina, foto z roku 2021: Liliana Kołłątaj

W trakcie spaceru poznamy oczywiście historię najsłynniejszych willi skolimowskich, z których kilka zbudowanych zostało przez pierwszych organizatorów letnisk i uzdrowisk Konstancin oraz Skolimów, a wiele innych również ma zaskakująco ciekawą historię. 

Skolimów willa Wersal
Skolimów, willa Wersal. Foto: Liliana Kołłątaj

Przejdziemy też przez niezwykle malowniczy obecnie teren dawnej cegielni. Zajrzymy na cmentarz, na którym miejsce spoczynku znaleźli nie tylko przedstawiciele rodów konstancińskich, ale również znani artyści i żołnierze II wojny światowej.

Skolimów. Cmentarz
Cmentarz w Skolimowie. Foto: Liliana Kołłątaj

Nie zabraknie na trasie także tzw. pięknych okoliczności przyrody, ciekawych zwrotów sytuacji i zaskakujących kontrastów otoczenia.

Skolimów Jeziorka
Jeziorka w Skolimowie. Walory krajobrazowe doliny Jeziorki były jednym motywów decydujących o lokowaniu willi bogatych przemysłowców i finansistów w tej okolicy. Foto: Liliana Kołłątaj

Podobnie jak w przypadku poprzedniej wizyty w Konstancinie, tym razem nasz spacer z przewodnikiem nie będzie tylko tradycyjnym krótkim spacerkiem, a też pieszą wycieczką o charakterze rajdu (trasa ok. 8 km).

Skolimów willa Jerychonka
Skolimów. Willa Jerychonka. Foto: Liliana Kołłątaj

W Skolimowie chcemy pełniej pokazać historię i współczesność okolicy. Zatem spędzimy tu kilka godzin.
Toteż warto zabrać napoje i drobny prowiant.
W trakcie spaceru planujemy krótką przerwę odpoczynkową, w miejscu zabytkowym, gdzie można nie tylko podziwiać architekturę, ale też coś przekąsić.

Trasa spaceru prowadzić będzie przez tereny miejskie, ale także przez łąkowe i leśne, wskazane jest zatem obuwie turystyczne.

Spacer poprowadzi Liliana Kołłątaj – blogerka, przewodniczka warszawska i mazowiecka.

Terminy:
30.04.2023, niedziela 

29.01.2023, niedziela

Spotkanie z przewodniczką: godz.11.15  Konstancin – Skolimów, przy bramie ośrodka TABITA, ul. Długa 43.

Zakończenie: ok. 15.30 w Skolimowie, przy kościele (ok. 500 metrów od najbliższego przystanku autobusowego i ok.1 km od pizzerii Delizza).

Dojazd komunikacją miejską do Skolimowa: do przystanku TABITA autobusami linii 710 z Metra Kabaty. Posiadacze Karty Miejskiej mogą się nie martwić o bilety, gdyż cały rejon spaceru wchodzi w zakres I strefy. Osobom bez Karty Miejskiej sugerujemy zakup biletu dobowego.
***
Dojazd samochodem: samochód można zostawić na parkingu przy pizzerii Delizza, przy ulicy Długiej w Skolimowie (5 minut spacerkiem od Tabity).

Koszt uczestnictwa:  30 zł
Z Kartą Globtrotera:   20 zł

Płatność  gotówką na starcie spaceru.

Skolimów. Willa Złudzenie

 

Zgłoszenia nie są obowiązkowe, ale przydatne dla osób zbierających punkty na Kartę Globtrotera.

Zgłoszenie wysłać można tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy. 

👇👇👇
Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.1 myśl w temacie “KONSTANCIN, JAKIEGO NIE ZNACIE. SKOLIMÓW i CHYLICE. Spacer z przewodnikiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close