Dzisiejszy Konstancin to kilka dawnych osad: Jeziorna, Mirków, Grapa, Obory, Konstancin, Klarysew, Skolimów i część Chylic.
Toteż nie da się całego Konstancina pokazać w trakcie jednej wycieczki.
Przeprowadziliśmy już kilkanaście spacerów po różnych okolicach Konstancina i w tym roku oczywiście będziemy je kontynuować.
Rok 2023 zaczęliśmy od spaceru po północnej części Konstancina – po Mirkowie, Grapie i Oborach.
Czas na kolejną powtórkę części południowej. Skolimów i Chylice.

Historia okolic nad Jeziorką potoczyła się tak dziwnie, że większą popularność zyskały rejony, które rozwinęły się później.
Chronologicznie Skolimów i Obory są wcześniejszymi osadami niż Konstancin.
Gdy w rejonie dzisiejszego Konstancina rozciągały się jeszcze łąki i lasy, w Oborach istniał już dwór szlachecki, a Skolimów był wsią rycerską.

Nawet kościół w Skolimowie powstał nieco wcześniej niż pozostałe dwa konstancińskie.

A gdyby na obrzeżach Skolimowa – w Chylicach, nie powstała cegielnia, to zapewne okoliczne pensjonaty, także w słynnym Konstancinie, budowane byłyby znacznie dłużej. Cegielnia miała w Skolimowie podobne znaczenie, jak Papiernia w Konstancinie.
Gdy w okolicy zaczęły się rozwijać osiedla letniskowe, w Skolimowie Wacław Preker rozpoczął parcelację gruntów i wytyczanie działek, podobnie jak niż Witold hr. Skórzewski w Konstancinie. Zaczęły powstawać piękne wille, niejednokrotnie nawet piękniejsze niż w Konstancinie. Ich późniejszy los bywał bardzo różny, wiele z nich niestety popadło w ruinę.

W trakcie spaceru poznamy oczywiście historię najsłynniejszych willi skolimowskich, z których kilka zbudowanych zostało przez pierwszych organizatorów letnisk i uzdrowisk Konstancin oraz Skolimów, a wiele innych również ma zaskakująco ciekawą historię.

Przejdziemy też przez niezwykle malowniczy obecnie teren dawnej cegielni. Zajrzymy na cmentarz, na którym miejsce spoczynku znaleźli nie tylko przedstawiciele rodów konstancińskich, ale również znani artyści i żołnierze II wojny światowej.

Nie zabraknie na trasie także tzw. pięknych okoliczności przyrody, ciekawych zwrotów sytuacji i zaskakujących kontrastów otoczenia.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej wizyty w Konstancinie, tym razem nasz spacer z przewodnikiem nie będzie tylko tradycyjnym krótkim spacerkiem, a też pieszą wycieczką o charakterze rajdu (trasa ok. 8 km).

W Skolimowie chcemy pełniej pokazać historię i współczesność okolicy. Zatem spędzimy tu kilka godzin.
Toteż warto zabrać napoje i drobny prowiant.
W trakcie spaceru planujemy krótką przerwę odpoczynkową, w miejscu zabytkowym, gdzie można nie tylko podziwiać architekturę, ale też coś przekąsić.
—
Trasa spaceru prowadzić będzie przez tereny miejskie, ale także przez łąkowe i leśne, wskazane jest zatem obuwie turystyczne.
—
Spacer poprowadzi Liliana Kołłątaj – blogerka, przewodniczka warszawska i mazowiecka.
Terminy:
30.04.2023, niedziela
29.01.2023, niedziela
—
Spotkanie z przewodniczką: godz.11.15 Konstancin – Skolimów, przy bramie ośrodka TABITA, ul. Długa 43.
—
Zakończenie: ok. 15.30 w Skolimowie, przy kościele (ok. 500 metrów od najbliższego przystanku autobusowego i ok.1 km od pizzerii Delizza).
—
Dojazd komunikacją miejską do Skolimowa: do przystanku TABITA autobusami linii 710 z Metra Kabaty. Posiadacze Karty Miejskiej mogą się nie martwić o bilety, gdyż cały rejon spaceru wchodzi w zakres I strefy. Osobom bez Karty Miejskiej sugerujemy zakup biletu dobowego.
***
Dojazd samochodem: samochód można zostawić na parkingu przy pizzerii Delizza, przy ulicy Długiej w Skolimowie (5 minut spacerkiem od Tabity).
—
Koszt uczestnictwa: 30 zł
Z Kartą Globtrotera: 20 zł
…
Płatność gotówką na starcie spaceru.
Zgłoszenia nie są obowiązkowe, ale przydatne dla osób zbierających punkty na Kartę Globtrotera.
Zgłoszenie wysłać można tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy.
👇👇👇
Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


1 myśl w temacie “KONSTANCIN, JAKIEGO NIE ZNACIE. SKOLIMÓW i CHYLICE. Spacer z przewodnikiem”