CELESTYNOWSKIE MOKRADŁA. Rajd z piknikiem i grą terenową.

Bagno Bocianowskie. Foto: Liliana Kołłątaj

Zapraszamy na kolejny rajd podwarszawski.

Wiosna to najlepszy czas do wypraw w tereny bagienne. Od końca kwietnia do początków czerwca najobficiej kwitnie roślinność. Stan wód, po zimowych i wiosennych opadach, jest jeszcze dość wysoki, co sprzyja malowniczości (szczególnie istotne dla pasjonatów fotografii krajobrazowej).
A do tego jeszcze trwają ptasie gody, więc las jest rozśpiewany i podczas spaceru cały czas towarzyszy ptasi koncert. W związku z tym tempo rajdu będzie niespieszne, takie, abyśmy mogli podziwiać rozbudzoną wiosenną przyrodę.


W kwietniu w lasach wszechobecne są kwitnące zawilce. Foto: Liliana Kołłątaj
W rejonie Bagna Bocianowskiego pod koniec kwietnia zaczyna kwitnąć wełnianka. Foto: Liliana Kołłątaj

Termin:  3 maja 2023 (środa)

Spotkanie: godz. 12.00
Celestynów, plac przy dworcu kolejowym, od strony ulicy Kolejowej, przy sklepiku Lewiatan.

Godzina spotkania w Celestynowie dopasowana jest do planowego przyjazdu pociągu KM z Warszawy (pociąg w kierunku Puławy, odjazd z Dworca Wschodniego o 10.58).

Trasa: Celestynów – Jeziorko Celestyn – Żurawinowe Bagno – Goździkowe Bagno – Bagno Bocianowskie – Celestynów
Trasa tworzy pętelkę, na koniec wracamy na miejsce startu. Długość trasy: ok. 12 km.


Dojazd do Celestynowa i powrót samochodem lub pociągiem Kolei Mazowieckich.

Zabytkowy drewniany budynek stacji kolejowej w Celestynowie aktualnie jest w remoncie. Foto: Liliana Kołłątaj

UWAGA: Celestynów to już pozawarszawska strefa komunikacyjna. Dwustrefowa warszawska Karta Miejska obowiązuje na odcinku do Otwocka. Na odcinek Otwock – Celestynów potrzebne są już osobne bilety. Najlepiej kupić od razu bilety powrotne.

Samochód można zostawić na parkingu przy dworcu kolejowym w Celestynowie.
Dworzec jest w remoncie, więc nie ma tam baru ani kafejfki. Jedyne sklepy na trasie są w Celestynowie, ale 3 maja mogą być zamknięte, więc zaopatrzenie prowiantowe lepiej przygotować wcześniej.

Wiata przy parkingu leśnym w rejonie Goździkowego Bagna. Foto: Liliana Kołłątaj

Mniej więcej w połowie trasy, przed Goździkowym Bagnem, planujemy przerwę piknikową, pamiętajcie więc o zabraniu prowiantu. Tym razem piknik będzie bez ogniska, gdyż w okolicy nie ma takiej możliwości (brak wyznaczonego miejsca). Ale tam, gdzie się zatrzymamy są ławki, stoły i wiaty.

Na trasie planujemy również podobną grę terenową, jak na rajdach kampinoskich. Będzie więc możliwość zdobycia dodatkowych punktów na Kartę Globtrotera.

Jeziorko Celestyn w Celestynowie powoli zarasta i przekształca się w torfowisko. Foto: Liliana Kołłątaj

Będzie też trochę ciekawostek lokalnych i historycznych, jako że Celestynów zapisał się w dziejach II wojny światowej akcją dywersyjną, którą dowodził  między innymi Tadeusz „Zośka” Zawadzki. Akcję opisał Aleksander Kamiński w znanych chyba  wszystkich „Kamieniach na szaniec”. Na miejscu została upamiętniona pomnikiem i tablicą informacyjną. A to nie jedyne w Celestynowie miejsce związane z II wojną światową.

Pomnik upamiętniający akcję AK w Celestynowie. Foto: Liliana Kołłątaj

Rajd jest bezpłatny.

Natomiast oczywiście zawsze możecie wrzucić jakiś grosik do skarbonki klubowej.

Zgłoszenia nie są obowiązkowe, ale przydatne dla osób zbierających punkty na Kartę Globtrotera. Zgłoszenia przyjmujemy tradycyjnie mailem na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy.

👇👇👇


Kładka przez Goździkowe Bagno. Foto: Liliana Kołłątaj


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “CELESTYNOWSKIE MOKRADŁA. Rajd z piknikiem i grą terenową.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close