
Kiedy poznawać mazowieckie lasy, parki i ogrody jak nie wiosną i latem? Teraz jest do tego najstosowniejsza pora. Ruszamy zatem ponownie w teren, na kolejny spacer – rajd fotoplenerowy. Tym razem na południowy zachód od Warszawy.

MŁOCHÓW
W tej niewielkiej osadzie jest miejsce z historią, godne obejrzenia.Główny budynek pałacowy jeszcze czeka na remont. Natomiast park i oficyny już prezentują się bardzo elegancko. Kaplica w dawnej oranżerii ciekawie uzupełnia wrażenia ze spaceru po rezydencji księżnęj Magdaleny Radziwiłłowej.
Pałac został wybudowany według projektu Jakuba Kubickiego w latach 1804-10 dla Walentyna Faustyna Sobolewskiego, szambelana Stanisława Augusta. Gdy posiadłość odziedziczyła księżna Radziwiłłowa, uczyniła z niej swą letnią elegancką rezydencję.
W czasie I wojny światowej kompleks został spalony przez Rosjan. W 1935 roku majątek objął Eryk Kurnatowski (senator RP, wydawca i hodowca koni), który kilka lat później częściowo odbudował pałac.
W czasie II wojny rezydencję użytkowali Niemcy. Po wojnie w pałacu działały przez krótki czas przedszkole i dom sierot prowadzone przez księży michalitów. Później na wiele lat w rezydencji zainstalowały się instytuty rolnicze przez co teren był niedostępny publicznie.
Od 2001 roku obiekt jest własnością gminy Nadarzyn i teren stał się dostępny do zwiedzania i spacerów. Ze środków unijnych zrewitalizowano przypałacowy park i oficyny. Na remont pałacu na razie zabrakło funduszy. Powierzchnia parku to aż 17 ha, jest zatem gdzie pospacerować, a plenery kuszą do fotografowania.🙂

***
Ale to oczywiście jeszcze nie wszystko na naszej trasie… 🙂
Pałac i park w Młochowie będą pierwszym etapem naszej wędrówki. A później odwiedzimy inne miejsca.
W okolicy znajdują się leśne rezerwaty przyrodnicze i jeszcze jeden pałac.

MŁOCHOWSKI GRĄD
Rezerwat utworzono w 1983 r. na pow. 23,73 ha, by chronić fragmenty naturalnego grądu wysokiego i boru mieszanego. Występujące tu drzewostany dębowo-sosnowe i dębowe liczą sobie do 180 lat. Tutejsze dąbrowy należą do najstarszych na Mazowszu.

STAW NA UTRACIE
Utrata jest rzeką o długości 76,5 km Jest prawym dopływem Bzury. Płynie przez Nizinę Mazowiecką od źródeł w okolicach Ojrzanowa, dalej przez Las Młochowski, okolice Pruszkowa Pruszków, gdzie skręca na zachód, bo pośród pół i łąk połączyć się z Bzurą w Trojanowie, północnej części Sochaczewa. W rejonie Łęgu Młochowskiego tworzy rozległy staw.

MŁOCHOWSKI ŁĘG
Rezerwat utworzony w 1984 r. obejmuje obszar 12,03 ha w dolinie górnego biegu rzeki Utraty. Zobaczymy tu charakterystyczne niegdyś dla dolin małych rzek zbiorowiska lasów łęgowych.
Dolinę rzeki Utraty porasta drzewostan olszowy, ze sporadycznie występującym jesionem i świerkiem. Rzeka na terenie rezerwatu ma ok. 1,2 – 1,8 m szerokości.

ROZALIN
Pałacyk w Rozalinie powstał w roku 1875 według projektu Henryka Marconiego jako letnia rezydencja dla Aleksandry Rozalii z Lubomirskich Rzewuskiej. Jak łatwo się domyślić posiadłość dała nazwę całej okolicy. Ale to nie od Rozalii Rzewuskiej pochodzi nazwa, lecz od jej matki, której biografia zakończył się tragicznie w Paryżu podczas Rewolucji Francuskiej. Zaplątana w aferę polityczną, posadzona o szpiegostwo, została stracona przez jakobinów na zaledwie miesiąc przed upadkiem Rewolucji Francuskiej.
Aleksandra, córka Rozalii, po powrocie do Polski przyjęła imię swojej matki i również jej imieniem nazwała swą letnią posiadłość. W 1864 roku w wieku 77 lat Aleksandra-Rozalia Rzewuska sprzedała Pałac i odtąd zespół pałacowo-parkowy często zmieniał właścicieli. Ostatnią właścicielką była Bronisława Stankiewiczówna, którą w 1949 roku wywłaszczono.
W 1993 roku majątek po wielu staraniach prawnych objęła Krystyna Krysowska, która w pałacyku spędziła dzieciństwo. Nowi właściciele przez wiele lat prowadzili prace renowacyjne pałacu i parku, by ostatecznie otworzyć rezydencję jako elegancki kompleks hotelowo-eventowy.
Ponieważ obecnie jest to obiekt prywatny nie zawsze jest możliwość wejścia na teren posiadłości, zwłaszcza w tradycyjnym terminie komunii, ale my na tę niedzielę mamy potwierdzony wstęp do parku i rezerwację kilkunastu miejsc w kawiarni.


***
Trasa rajdu: Młochów – Młochowski Grąd – Staw Na Utracie – Młochowski Łęg – Rozalin – Młochów
Długość trasy: ok. 10 km (w tym spacer po parku w Młochowie).
Ostatni odcinek pętelki to już powrót autobusem z Rozalina do Młochowa.
W trakcie rajdu tradycyjnie poruszać będziemy się w „tempie fotograficznym”.
Pasjonatom fotografii tematów na trasie na pewno nie zabraknie.🙂
Nie zapomnijcie zatem naładować baterii w aparatach lub smartfonach.
A także … swoich własnych.😉

***
Termin: 21.05.2023. niedziela
Koszt uczestnictwa: 30 zł
Z Kartą Globtrotera: 20 zł
—
Płatność gotówką na starcie spaceru.
—
Koszt obejmuje usługę przewodnicką.
Nie obejmuje dojazdu czy ewentualnego posiłku w Rozalinie.
***
Spotkanie z przewodniczką:
21.05.2023, godz.11.00
MŁOCHÓW, przy bramie parku pałacowego w Młochowie od strony przystanku autobusowego.
***
Zakończenie: ok.16.50 w Młochowie
***
DOJAZD DO MŁOCHOWA
—
Dojazd komunikacją miejską do Młochowa:
z pętli Okęcie autobusami linii 733 (P+R Al. Krakowska).
Autobusy tej linii w weekendy kursują rzadko (co dwie godziny), więc wskazana jest punktualność.
Autobus linii 733 skorelowany z rozpoczęciem spaceru odjeżdża z przystanku P+R Aleja Krakowska o godz. 10.05.
Cały rejon spaceru wchodzi w zakres dwustrefowej Karty Miejskiej.
Osobom bez Karty Miejskiej sugerujemy zakup biletu dobowego.
—
Dojazd samochodem: samochód można zostawić w Młochowie w okolicy parku pałacowego lub na parkingu w parku przy kaplicy.
***
Tym razem w związku z koniecznością potwierdzenia wstępu na teren posiadłości w Rozalinie obowiązują zgłoszenia.
—
Zgłoszenie wysłać można tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy
👇👇👇

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


1 myśl w temacie “ŁĘGI, GRĄDY I PAŁACE. Spacer z przewodnikiem w okolicach Młochowa”