SPOD PALMY PO ZŁOTĄ KACZKĘ. Spacer z przewodnikiem

img_20160926_142425

Tym razem wybierzemy się w bardzo popularne rejony Warszawy: Nowy Świat, Rondo de Gaulle’a, Smolna, Foksal, Okólnik, Tamka. Znane? Ależ – oczywiście!
Popularne – ale czy na pewno znane?
Nowy Świat najczęściej przejeżdżamy autobusem. Czasami spacerujemy tą ulicą. Rzadziej zapuszczamy się w jej okolice. A tymczasem zaledwie kilkadziesiąt metrów od głównego traktu czekają na nas prawdziwe perełki.

A zatem – popatrzmy i posłuchajmy: tym razem na trasie naszego spacerku jedne z najpopopularniejszych ulic Warszawy wraz z ich ciekawostkami i sekretami.

* Nowy Świat – zaczyna się i kończy nietypowo – pierwsze numery prawie na Placu Trzech Krzyży, ostatnie już na Krakowskim Przedmieściu. Czy zawsze tak było? Skąd taka nazwa? Czy obecna rekonstrukcja odpowiada przedwojennemu wyglądowi tej ulicy?

* Poniatowski, Jasiński, Opaliński … Rezydencja z rozległym parkiem, posiadłość kamienicznika, pałac arystokraty… Takie obiekty  w miarę upływu można było zobaczyć przy tym skrzyżowaniu. A teraz?

* Rondo de Gaulle’a od grudnia 2002 r. zdobi oryginalny dodatek, który nieco szokuje niektórych przechodniów: sztuczna palma daktylowa. Skąd się tam wzięła? I co łączy Aleje Jerozolimskie z Jerozolimą? Przy okazji zastanowimy się, dlaczego akurat to rondo nazwano imieniem generała i czy jego pomnik postawiono tu przez przypadek.

img_20160926_141757

* Przy zbiegu Alej Jerozolimskich i Nowego Światu mieści się dziś znany salon EMPIK-u. W czasach II wojny w budynku tym znajdowała się kawiarnia Cafe Club, która stała się celem akcji dywersyjnych G. L. A jeszcze wcześniej? Okazuje się, że to miejsce ma długie gastronomiczne i handlowe tradycje.

* Dowiemy się też kiedy i jak powstał Pomnik Partyzanta, dlaczego można to nazwać oszukanym pomnikiem.  I co wspólnego ma z Hindenburgiem oraz Domem Partii?

img_20160926_141254

* Ulica Foksal: natrafimy tam na dekoracyjne elewacje XIX-wiecznych kamienic i neorenesansowy pałac Zamoyskich (obecnie siedziba SARP).

* Spróbujemy też zidentyfikować miejsce, gdzie mieściła się kawiarnia Eugeniusza Bodo, przypominając przy okazji jego skomplikowaną biografię. Dowiemy się też dlaczego niektórym kobietom podróże nie wychodzą na zdrowie.

11034260_1418429221786194_2643816264843178082_n

* Sprawdzimy też, gdzie rozciągały się tajemnicze ogrody Vauxhalle, nad którymi pod koniec XIX wieku polecieć można było balonem lub obejrzeć taki lot, jeśli nie brakło odwagi i finansów, by w takiej atrakcji uczestniczyć.

* Kilkaset metrów dalej, przy ulicy Okólnik znajdziemy kolejny relikt przedwojennej Warszawy – budynek Biblioteki Ordynacji Krasińskich. Zbiory rodu przewędrowały długą drogę, by tu dotrzeć i ostatecznie zniknęły w pożodze wojennej.

img_20160926_141221

* Z gmachem dawnej Biblioteki sąsiaduje Instytut Chopina – dzisiejsza Akademia Muzyczna, a nieopodal wyłania się Pałac Ostrogskich – lub jak kto woli: Zamek Ostrogskich (a także Gnińskich), mieszczący zbiory szopenowskie. W jego okolicy zerkniemy na miejsce, gdzie pływa legendarna złota kaczka i oczywiście przypomnimy uroczą legendę. Zastanowimy się też skąd wzięła się nazwa ulicy Tamka.

img_20160926_141200

* Mieszczące się w pałacu Muzeum Chopina w Roku Chopinowskim (2010 r.) zostało gruntownie przeorganizowane, wzbogacone i zmodernizowane, uatrakcyjnione multimedialnym systemem zwiedzania. Obecnie jest to bez wątpienia jedno z ciekawszych muzeów Warszawy.

Przed wejściem do muzeum kończy się nasz spacer.
Ekspozycję muzealną oglądać można bowiem nawet kilka godzin i lepiej wybrać się tam indywidualnie.

***

Spotkanie: 02.07. lipca, niedziela, godz.11.00,
Rondo de Gaulle’a, skwer na rogu Smolnej i Nowego Światu, przy Pomniku Partyzanta
Czas trwania spaceru: ok. 90 minut

***

Spacer prowadzi: Liliana Kołłątaj, przewodnik warszawski.

***

Koszt uczestnictwa – sugerowana gratyfikacja dla przewodnika: z aktualną Kartą Globtrotera: 5 zł, dla pozostałych osób: 10 zł.

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close