PODBIEL. ŻYWY SKANSEN.

img_20161006_151040
Podbiel. Słowacja. Foto: Liliana Kołłątaj

img_20161020_220354

W trakcie naszego klubowego wyjazdu na Słowację przez Podbiel przejeżdżaliśmy kilka razy. Zwykle jednak przy mocno deszczowej pogodzie. Ale któregoś dnia, w drodze powrotnej, Podbiel przywitał nas słońcem. Oczywiście zrobiliśmy postój i oczywiście aparaty poszły w ruch.

img_20161020_201055
Podbiel. Słowacja. Foto: Liliana Kołłątaj
img_20161020_194618
Podbiel.Słowacja. Foto: Liliana Kołłątaj

img_20161020_220428

Jadąc z Chochołowa, na przykład do Jaskiń Demianowskich, w pewnej chwili, niedaleko granicy polsko-słowackiej, wjeżdża się do wioski, w której czas się zatrzymał. W jednej chwili przeskakujemy z wieku XIX w XIX, a może nawet jeszcze wcześniej. Obrzeża Podbiela wyglądają już standardowo, współcześnie, ale centrum osady zachowało dawny, regionalny charakter. Pojedyncze domy tego typu można spotkać także w innych wioskach regionu orawskiego, ale tylko w Podbielu zobaczymy je w takich ilościach, stojące jeden obok drugiego.

img_20161020_194741
Podbiel. Słowacja. Foto: Liliana Kołłątaj
img_20161020_200800
Podbiel. Słowacja. Foto: Liliana Kołłątaj

Podbiel to słowacki odpowiednik naszego Chochołowa, wieś – żywy skansen. Można powiedzieć, że uzupełniają się kolorystycznie. W Chochołowie domy są z jasnego drewna, w Podbielu – z ciemnego. W obydwu wioskach tradycyjne drewniane chaty są częściowo zamieszkałe i pieczołowicie konserwowane, co roku szorowane i czyszczone. Oczywiście przez samych mieszkańców wioski, którzy coraz bardziej narzekają na sukcesywnie wzrastający ruch samochodowy w tej okolicy, powodujący zanieczyszczenie powietrza. W efekcie domy trzeba czyścić częściej, a usuwanie spalinowego jest to z roku na rok trudniejsze. Charakter budynków – mało pokojów, o niewielkiej powierzchni, wspólne kuchnie, układ dwurodzinny w jednym domu – mocno odbiegający od współczesnych standardów, powoduje, że większość chat pozostaje już tylko obiektami skansenu. W niektórych pokoje udostępniane są na noclegi turystom.

img_20161020_201224
Podbiel. Słowacja. Foto: Liliana Kołłątaj

A ponieważ tradycyjne góralskie rzemiosło to dłubanie w drewnie, wioska jest także swoistą wystawą regionalnej rzeźby.

img_20161020_201644
Podbiel. Słowacja. Foto: Liliana Kołłątaj
img_20161020_194439
Podbiel. Słowacja. Foto: Liliana Kołłątaj

Zdjęcia oczywiście zostały zrobione podczas naszego klubowego wypadu na Słowację jesienią roku 2016. A jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze wtedy oglądaliśmy to zajrzyjcie tutaj: HORY A HRADY czyli Słowacja nieznana. Europa z Klubem Globtrotera  oraz tu: Z DESZCZU POD RYNNĘ czyli JASKINIA BRESTOWSKA , a także tutaj: OCALONE OD ZATOPIENIA. Perełka skansenu w Pribylinie i tu: KOLONÁDOVÝ MOST. Kawałek Szwajcarii na Słowacji  i jeszcze tu: SŁOWACKA PEREŁKA

img_20161020_201454
Podbiel. Słowacja. Foto Liliana Kołłątaj
img_20161020_200441
Podbiel. Słowacja. Foto: Liliana Kołłątaj

 

***

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Kategorie EUROPA, KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, SŁOWACJATagi , , , ,

1 myśl w temacie “PODBIEL. ŻYWY SKANSEN.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close