
Swój dzisiejszy wygląd i większość zabytków Siedlce zawdzięczają księżnej Aleksandrze z Czartoryskich Ogińskiej. Poza pięknym barokowym ratuszem, malowniczym rynkiem, dawnym pałacem Ogińskich (dziś uczelnia), katedrą i kościołami, Siedlce poszczycić mogą się jeszcze jedną osobliwością: obrazem „Ekstaza św. Franciszka” w Muzeum Diecezjalnym. To jedyne w Polsce dzieło sławnego XVI-wiecznego malarza: El Greco.
W tym roku przez kilka jesiennych tygodni El Greco pojawił się w Siedlcach w liczbie zwielokrotnionej.
Z okazji 100 Niepodległości Polski i 100-lecia utworzenia Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach zorganizowano bowiem specjalną wystawę, na którą sprowadzono aż 6 obrazów Mistrza ze znakomitych europejskich kolekcji.
Ta właśnie wystawa będzie głównym celem naszego wyjazdu.
Ale naturalnie, gdy znajdziemy się już w Siedlcach, wybierzemy się również poznać miasto.
Odwiedziny miejsca związane z księżną Ogińską (pałac, ratusz, zabytkowe ulice w centrum miasta), a także ze Stefanem Żeromskim. O ratuszu „Jacek” poczytajcie na blogu: https://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com/2018/10/26/ratusz-jacek/
Przyjrzymy się katedrze i innym zabytkowym kościołom. Więcej o Siedlcach i dokonaniach księżnej Aleksandry – w artykule na blogu: https://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com/2018/10/29/fantazje-ksieznej-czartoryskiej/
W drodze do Siedlec – dla uczczenia 100-lecia Niepodległości – zajrzymy do Świątyni Opatrzności Bożej.
Nie, nie tej warszawskiej.
Lecz do tej prawie oryginalnej, zbudowanej prawie dokładnie według zamysłu i projektu Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Znajduje się ona nieopodal Siedlec – w Mokobodach. O Mokobodach poczytacie w artykule na blogu: https://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com/2018/03/26/diament-ukryty-nad-liwcem/
A stamtąd już bardzo blisko będzie do kolejnej ciekawostki – oryginalnego kościoła w Budzieszynie z ciekawą historią i osobliwą aranżacją otoczenia.
Zajrzymy też na Ranczo Wilkowyje czyli do Jeruzala, gdzie kręcony był ten popularny serial. A tam między innymi zerkniemy na zabytkowy drewniany kościół, który został wyremontowany przy okazji tej produkcji filmowej.
—
Koszt: 120 zł
z Kartą Globtrotera: 110 zł
***
Zgłoszenia i wpłaty: do 4 listopada.
***
Koszt obejmuje:
przejazd autokarem lub busem turystycznym, realizację programu krajoznawczego, opiekę pilota i informację krajoznawczą na całej trasie, ubezpieczenie, bilety wstępu:
– Wystawa Ars Sacra El Greco
– Muzeum Diecezjalne w Siedlcach.
***
Dla chętnych obiad – dopłata: 25 zł
*
UWAGA 1
Kalkulacja kosztów dla grupy ok. 15 osób.
Wycieczka odbywa się przy minimum 12 uczestnikach, z dopłatą do kosztów trasportu – ok.20 zł
*
Spotkanie grupy: 10.listopada, sobota, godz. 8.00, Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego.
Powrót: ok. 19.00
*
Zgłoszenia, informacje, rezerwacje –
na spotkaniach, spacerach warszawskich oraz mailowo
*
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.
e-mail: klubglobtrotera@gmail.com

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


3 myśli w temacie “7xEL GRECO.SIEDLECKIE ZNANE I NIEZNANE. Polska z Klubem Globtrotera”