Kutna Hora – Sedlec. Uliczka łącząca dwa najważniejsze kościoły Sedlca. Foto: Liliana Kołłątaj
Kutna Hora przyciąga turystów malowniczością Starego Miasta, niezwykłym w swej konstrukcji kościołem św. Barbary, zabytkową kopalnią srebra, dawnym krolewskim zamkiem i malowniczym Starym Miastem, pełnym pięknych kamienic i urokliwych zakątków.
Gdy już nasycimy się urokami zabytków centrum miasta, warto wybrać się jeszcze do dzielnicy Sedlec. Tym bardziej, że znajduje się jeszcze dwa obiekty atrakcyjne dla zwiedzaczy. Jeden z nich budzi nawet sporo kontrowersji. Dla jednych to niezwykła osobliwość i kolejna ciekawostka. Dla innych makabreska i szczyt złego gustu.
Sedlec to najstarsza część Kutnej Hory. To tu rozpoczęła się historia królewskiego srebra i miasta Kutna Hora. Gospodarz tych ziem, Miroslav z Markvartic, w roku 1142 zaprosił zakon cystersów, by założyli tu klasztor. Fundacja Miroslava dla nowego klasztoru była naprawdę ogromna – wiele ziem i lasów wokół Sedlca, a nawet niektóre wioski. Kilka lat później, kiedy znaleziono tam rudę srebra, zyski z wynajmu ziem dla górnictwa przyniosły klasztorowi cystersów w Sedlcu ogromne bogactwo.
W Sedlcu znajdują się dwa bardzo cenne obiekty sakralne – Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela oraz kościół Wszystkich Świętych przy cmentarzu katolickim, w dolnej kaplicy tego kościoła znajduje się ossuarium.
Kutna Hora. Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela. Foto: Liliana Kołłątaj
KATEDRA
Katedra Wniebowzięcia NMP i św.Jana Chrzciciela
Najstarsza katedra cystersów w Czechach pochodzi z połowy XII wieku, z czasów największej ekspansji zakonu cystersów. Pierwsza wspólnota mnichów pochodziła z klasztoru Waldsassen w Bawarii. Klasztor Sedlec powstał na gęsto zaludnionym obszarze, w centrum osady z kilkoma mniejszymi kościołami.
Własność klasztoru składała się z okolicznych kamienic, wiosek i folwarków.
Z wyjątkiem imion opatów, nie zachowały się żadne zapiski z pierwszych stu pięćdziesięciu lat istnienia społeczności Sedlec. Pierwszy klasztor powstał w miejscu obecnego kościoła, jego fundamenty odkryto pod posadzką dzisiejszej katedry.
W drugiej połowie XIV wieku nastąpiła stagnacja gospodarcza i rosło zadłużenie klasztoru, jednak Sedlec nadal utrzymywał swoją reputację najbardziej znanego cysterskiego obiektu w kraju.
Wojna husycka była fatalna dla klasztoru.
W 1421 r. Katedra została zajęta przez husytów i doszczętnie spalona, a mnisi wygnani. Życie w klasztorze zostało przywrócone w ograniczonym zakresie dopiero w 1454 roku.
Kutna Hora. Fronton katedry w Sedlcu. Foto: Liliana Kołłątaj
Opaci podjęli odbudowę opuszczonego klasztoru, w oparciu o swoje możliwości finansowe.
W ramach reformy cesarzs Józefa klasztor został ponownie opuszczony. W 1783 roku, katedra została odświęcona i zamknięta, a wyposażenie i dzieła sztuki zostały prawie całkowicie wylicytowane. Kościół zamienionio na skład mąki. W budynku klasztoru w 1812 r. założono fabrykę tytoniu, która istnieje do dziś, bedsc częściowo własnością koncernu Philip Morris. Wioski i gospodarstwa rolne, które stanowiły własność klasztoru Sedlec, zostały zakupione w 1819 r. przez księcia Schwarzenberga i były jego własnością aż do końca II wojny światowej.
W 1806 r. kościołowi przywrocono funkcje sakralne. Katedra stała się kościołem parafialnym dla Sedlca i pobliskiego Malina i pozostaje nim obecnie.
Od 1995 roku katedra w Sedlec została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po szeroko zakrojonej rekonstrukcji, która została częściowo sfinansowana ze środków własnych, a częściowo z programu zachowania dziedzictwa architektonicznego Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, wiosną 2009 roku została ponownie otwarta dla wiernych i turystów.
W katedrze znajduje się wyjątkowe miejsce – w skarbcu zachował się oryginalny klejnot z okresu gotyckiego – Monstrancja z Sedlca. Jest to jedna z niewielu zachowanych gotyckich monstrancji, a według najnowszych badań jest najstarszą gotycką monstrancją na świecie.
To monstrancja w stylu dzieł Petra Parléřa – dworskiego architekta cesarza Karola IV, a także budowniczego katedry św. Wita w Pradze i kościoła św. Barbary w Kutnej Horze.
Kutna Hora. Kościół Wszystkich Świętych na cmentarzu w Sedlcu. Foto: Liliana Kołłątaj
KAPLICA CZASZEK
Ossuarium i kościół cmentarny Wszystkich Świętych
W 1278 r. Król Otakar II z Czech wysłał Henryka, opata Sedlca, w misji dyplomatycznej do Ziemi Świętej. Opuszczając Jerozolimę, Henryk zabrał ze sobą garść ziemi z Golgoty, którą poświęcił cmentarz klasztoru Sedlec, w wyniku czego cmentarz stał się sławny nie tylko w Czechach, ale także w całej Europie Środkowej i wielu zamożnych ludzi chciało zostać tu pochowanych.
Teren cmentarza został powiększony podczas epidemii dżumy w XIV wieku (np. w 1318 pochowano około 30 tysięcy osób), a także w czasie wojen husyckich w pierwszym kwartale XV stulecia. Zebrano tu i pochowano tu wówczas szczątki ok. 60 tysięcy zmarłych. Wzniesiono również kaplicę, która na początku XVIII wieku została przebudowana w stylu barokowym.
Kutna Hora. Wnętrze Kaplicy Czaszek. Pod sklepieniem widoczny żyrandol z ludzkich kości. Foto: Liliana Kołłątaj
INFORMACJE PRAKTYCZNE
KATEDRA
otwarta codziennie, z wyjątkiem: 24 XII, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.
IV – IX: 9.00-18.00
W niedziele od 11.00 do 18.00
XI – II: 9.00-16.00
W niedziele 11.00-16.00
X, III: 9.00-17.00
W niedziele 11.00-17.00
Opłaty za wstęp:
bilety normalny: 50, – CZK
bilety ulgowy: 30, – CZK
OSSUARIUM
Godziny otwarcia
czynne codziennie, z wyjątkiem 24 XII
XI-II: 9.00-16.00; IV-IX: 8.00-18.00
w niedziele od 9.00 do 18.00
X, III: 9.00-17.00
Opłaty za wstęp:
bilety normalne: 90, – CZK
bilety ulgowe: 60, – CZK
Kutna Hora. Brama cmentarza, na terenie którego znajduje się Kaplica Czaszek. Foto: Liliana Kołłątaj
————————————————————–
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Glotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.
4 myśli w temacie “KUTNA HORA. Z WIZYTĄ NA SEDLCU”