STATKIEM PO CHIEMSEE

Bawaria. Jezioro Chiemsee. Foto: Liliana Kołłątaj

Jezioro Chiemsee to idealne miejsce na całodzienny relaks w trakcie pobytu w Bawarii, gdy zmęczą nas wielkie miasta, góry i tłumy w alpejskich zamkach bawarskich. Przy dobrej pogodzie towarzyszyć będą nam niezwykle malownicze, wręcz bajkowe krajobrazy.

Bawaria. Rejs po Chiemsee. A podczas rejsu takie widoki. Foto: Liliana Kołłątaj

My mieliśmy super szczęście. Był to najbardziej słoneczny dzień naszego pobytu w Bawarii. Widoki były wprost oszałamiające, co sprawiło, że rejsy były ogromną przyjemnością. A ponieważ pogoda sprzyjała także żeglarzom jezioro zapełniło się najróżniejszymi jednostkami pływającymi. „Samotny biały żagiel” Lermontowa nieodparcie co chwila powracał na myśl.

Bawaria. Chiemsee. Samotny żagiel w niebios toni bieleje na błękicie fal… Foto: Liliana Kołłątaj

Na zdjęciach poniżej przystań statków wycieczkowych w Prien am Chiemsee pływających po jeziorze Chiemsee. Uczestnicy jesiennej klubowej bawarskiej wyprawy Klubu Globtrotera zaokrętowali się już na pokład i czekają na uruchomienie silników.

Bawaria. Prien am Chiemsee. Przystań statków wycieczkowych. Foto: Liliana Kołłątaj
Prien am Chiemsee. Przystań statków wycieczkowych. Foto: Liliana Kołłątaj

To jedna z kilku przystani rozlokowanych w różnych punktach jeziora. Ta jest najbardziej popularna, jako że znajduje się najbliżej zjazdu z autostrady, zaledwie kilka minut jazdy.

Zjazd z autostrady Monachium – Salzburg w kierunku Prien am Chiemsee. Na horyzoncie widać już jezioro.

Parking dla samochodów i autokarów znajduje się tuż obok przystani i chyba nie ma możliwości, by zabrakło na nim miejsca, bo jest ogromny. Oczywiście trzeba liczyć się z opłatą kilku euro, w zależności od wielkości pojazdu.

Bawaria. Ekipa Klubu Globtrotera na statku na jeziorze Chiemsee w oczekiwaniu na rejs do Herreninsel. Foto: Liliana Kołłątaj

Rejsy są rozmaite. Można wybrać się w rejs dookoła jeziora, którego koszt to nieco ponad 12 euro. Korzystając z takiej opcji możemy się delektować jeziorem cały dzień, pływając od przystani do przystani, od wyspy do wyspy, wsiadając lub wysiadając. Jak widać z tablicy informacyjnej statki odpływają dość często, ale nie do późnych godzin wieczornych. Komunikacja na jeziorze jest całoroczna, jako że na wyspach są domy nie tylko atrakcje turystyczne i domki letniskowe, ale także normalne domy mieszkalne.

Rozkład rejsów na jeziorze Chiemsee

Można popłynąć stamtąd tylko na wyspę Herreninsel, gdzie Ludwik II Bawarski usytuował jedną ze swych rezydencji, wzorowaną na Wersalu, zbudowaną z wyjątkowym rozmachem. Tu bowiem nie ograniczało go ukształtowanie terenu, architekci mieli więc ogromne pole do popisu, nie musząc walczyć przy projektowaniu ze skałami i zboczami. Według wielu osób to najpiękniejsza z rezydencji Szalonego Ludwika, a jednocześnie ta mniej znana, gdyż znajduje się już poza Alpami Bawarskimi i trzeba nieco zboczyć z głównej trasy, by do niej dotrzeć. W dodatku wymaga dopłynięcia na wyspę, zatem raczej należy zaplanować tę wizytę, gdyż statki mają określony rozkład rejsów i pojemność.

Herrenchiemsee. Rezydencja Ludwika Bawarskiego wzorowana na Wersalu. Foto: Liliana Kołłątaj
Herrenchiemsee. Rezydencja Ludwika Bawarskiego wzorowana na Wersalu. Foto: Liliana Kołłątaj

Podróż na wyspę trwa ok. pół godziny. Jeśli macie rezerwację wstępu do pałacu (którą warto zrobić) pamiętajcie, że z przystani trzeba tam jeszcze dojść, co trwa około kwadransa, a osoby z rezerwacją obowiązane są pojawić się przy wejściu najpóźniej pół godziny wcześniej, potwierdzając swą obecność. Zatem planując zwiedzanie pałacu, trzeba wybrać rejs ok. godziny przed planowanym zwiedzaniem.

Dobijamy do przystani na Herren Insel. Foto: Liliana Kołłątaj
Przystań na Herren Insel osiągnięta. Stąd już tylko kilkanaście minut piechotką do pałacu.

Zarówno park jak i pałac królewskiej posiadłości Herrenchiemsee dostępne są do zwiedzania. Niestety we wnętrzach pałacu, podobnie jak w innych rezydencjach Ludwika Bawarskiego, obowiązuje zakaz fotografowania. Na szczęście rekompensuje to piękny park, gdzie motywów i obiektów do fotografowania nie brakuje.

Park rezydencji Ludwika Bawarskiego, podobnie jak pałac, wzorowany jest na Wersalu. Foto: Liliana Kołłątaj

Rejs w obie strony kosztuje 8 euro. Teren parku na wyspie jest ogólnodostępny, bez opłat.
Bilet do pałacu to wydatek kolejnych 8 euro (rok 2017), z tym że bilet obejmuje także wstęp do galerii malarstwa w starym pałacu.

Herrenchiemsee. Rezydencja Ludwika II Bawarskiego. Pałac, fontanna i park wzorowane na rezydencji królów francuskich w Wersalu.
Herrenchiemsee. Park rezydencji Ludwika Bawarskiego

Z Herreninsel zaś za 5,90 euro, a także z Gstad,  można popłynąć na Frauenisel, by zobaczyć stary klasztor benedyktynek, zwany Frauenwörth i założony pod koniec VIII w. przez księcia Bawarii Tassilo III jako pierwszy klasztor żeński w Niemczech.

Jezioro Chiemsee. Na horyzoncie wyspa Frauenisel z klasztorem. Foto: Liliana Kołłątaj
Jezioro Chiemsee. Wyspa Frauenisel z widocznymi białymi zabudowaniami średniowiecznego klasztoru. Foto: Liliana Kołłątaj

Na statek możnaIMG_20170930_162111~01-01~01 także zabrać psa, pod warunkiem, że będzie na smyczy. Przyjemność wycieczki w towarzystwie pupila kosztuje 3 euro, z tym że do obiektów zamkniętych już z nim nie wejdziemy.

Aha. I jeszcze praktyczna rada dla fotoamatorów. Przed wyjazdem nie zapomnijcie naładować akumulatorów w aparatach i smartfonach. Gdy po kilku godzinach wizyty nad Chiemsee schodziliśmy na przystań w Prien am Chiemsee nasze fotosprzęty dyszały już ostatkiem sił. IMG_20170930_162721-01-01~01

Bawaria. Jezioro Chiemsee. W pogodny dzień jezioro to prawdziwa żeglarska rewia mody. Jak widać można trafić nawet na katamarany. Foto: Liliana Kołłątaj

 


 

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Jeśli chcielibyście wykorzystać materiały z artykułu, proszę o kontakt. Dysponuję także zdjęciami w większej rozdzielczości.

 


 

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close