SKWER WOŁYŃSKI NA MARYMONCIE

 

Jadący Trasą AK widzą ten wielki kamienny miecz już z daleka, mimo otaczających trasę ekranów. Stoi tu od 1993 roku i jest pierwszym elementem pomnika, który w całości odsłonięto 11 lipca 2004 roku. Autorem projektu jest rzeźbiarz Kazimierz Danilewicz. A placyk u zbiegu Trasy AK i ulicy Gdańskiej nosi obecnie nazwę Skwer Wołyński.

Pomnik, który tu umieszczono jest dwuczęściowy i obejmuje obie strony ulicy Gdańskiej. To kompozycja składająca się z wielu elementów.

Część po stronie zachodniej upamiętnia 27 Wołyńską Dywizję Piechoty AK i żołnierzy tej jednostki walczących w ramach akcji Burza na Wołyniu i Podlasiu.

IMG_20160711_154111

12 kamiennych słupów w formie świec otwiera skwer. W głębi na postumencie w formie schodów stoi wspomniany już kamienny miecz z napisem Obrońcom Ojczyzny. Do schodów przytwierdzono tabliczki z nazwiskami dowódców. Na cokole pomnika wyryta jest mapa Wołynia z nazwami miejscowości. Obok popiersie generała Jana Kiwerskiego.

Wzdłuż ekranów trasy ciągnie się betonowy mur z wyrytymi nazwiskami poległych żołnierzy, poniżej umieszczono tablice z nazwiskami ofiar ludności cywilnej. Całości dopełnia kamienny obelisk z ekspresyjną rzeźbą i statystycznym ujęciem polskich strat na Wołyniu.

11 lipca 2013, w 70. rocznicę rzezi wołyńskiej, po zachodniej stronie ulicy Gdańskiej odsłonięto – Pomnik Rzezi Wołyńskiej, poświęcony ludności cywilnej.

Poniżej siedmiometrowego krzyża z figurą Jezusa Chrystusa bez rąk ułożono 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej. Tablica na pomniku informuje, że poświęcony jest on ofiarom masowych mordów dokonanych przez OUN-UPA w latach 1942-1947.

 

IMG_20160711_155323

W sarkofagu u stóp krzyża będzie gromadzona ziemia z 2136 miejscowości, których nazwy widnieją na tablicach. Autorem pomnika ofiar zbrodni wołyńskiej jest rzeźbiarz Marek Moderau.

***

 


 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close