OBIEKT ALFA

Historia Obiektu Alfa sięga połowy lat siedemdziesiątych XX wieku. Zbudowany został jako jeden z elementów zapasowego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi PRL. Obiekt Alfa posiadał najnowocześniejsze na ówczesne czasy w Polsce laboratorium biologiczne III klasy bezpieczeństwa. Docelowo miały powstać trzy takie obiekty – Alfa, Beta i Gamma. Powstał tylko jeden.

Klub Globtrotera zwiedza Obiekt ALFA. Foto: Liliana Kołłątaj
Wejście do Obiektu ALFA to system śluz, korytarzy, przedsionków i komór z pancernymi drzwiami. Foto: Liliana Kołłątaj

Obiekt Alfa pełnił rolę tajnego laboratorium wojskowego jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku. Były tu prowadzone między innymi badania nad ochroną przed bronią masowego rażenia, skażeniami chemicznymi i biologicznymi, wytrzymałością organizmu ludzkiego oraz zachowaniem ludzi w warunkach izolacji i zagrożenia.

Kolekcja masek przeciwgazowych z czasów PRL-u. Foto: Liliana Kołłątaj
Wnętrza Obiektu Alfa. Foto: Liliana Kołłątaj

Obiekt Alfa jest unikalną w skali kraju tego typu budowlą pełniącą także rolę schronu przeciwatomowego. Posiada oryginalne, w pełni sprawne instalacje, urządzenia, wyposażenie i wystrój wnętrz. Na szczęście dla Obiektu zajęli się nim pasjonaci rekonstruktorzy, którzy nie tylko zadbali o jego dotychczasowy stan, ale doposażyli go eksponatami z epoki, tworząc muzeum  czasów zimnej wojny.

Stanowisko dowodzenia w obiekcie ALFA. Foto: Liliana Kołłątaj
W Obiekcie ALFA czas zatrzymał się w epoce PRL-u. Kwatera dowodzenia. Foto: Liliana Kołłątaj

Znajdują się tu między innymi komory służące do odkażania, laboratoria, komory badawcze, gabinet lekarski, biuro, dyspozytornia, będąca głównym centrum dowodzenia schronem oraz maszynownia z potężnymi wentylatorami i stacją filtrów, dostarczającymi powietrze z zewnątrz.

Obiekt ALFA. Stacja filtrów powietrza. Foto: Liliana Kołłątaj
Wnętrza Obiektu Alfa. Foto: Liliana Kołłątaj

Doskonale zachowało się oryginalne wyposażenie pomieszczeń: sprzęt laboratoryjny, urządzenia biurowe, łączność wewnętrzna, kamery, rejestratory promieniowania i inne urządzenia, które są utrzymywane w pełnej gotowości. Dodatkowy klimat lat PRL-u tworzą oryginalne meble, w pełni wyposażona kuchnia z zastawą stołową typową dla tamtych lat i wiele innych oryginalnych eksponatów, z których wiele pojawiło się tu w ostatnio, w efekcie poszukiwań prowadzonych przez rekonstruktorów.

Szkło laboratoryjne używane w Obiekcie Alfa. Foto: Liliana Kołłątaj
Punkt medyczny Obiektu Alfa. Foto: Liliana Kołłątaj

Całość obiektu obejmuje powierzchnię 150 m2.

(Informacje o historii i teraźniejszości Obiektu ALFA zaczęrpnęliśmy ze strony  http://www.obiektalfa.pl)

Obiekt Alfa otworzył swoje podwoje przed Klubem Globtrotera kilkarotnie w roku 2017 i 2018. To właśnie z tych wizyt pochodzą zdjęcia zamieszczone w artykule.

Niestety, wiadomo już, że więcej zdjęć i wizyt nie będzie, gdyż nowy dyrektor WIHE nie jest zainteresowany dalszą współpracą z rekonstruktorami. W grudniu nastąpiła likwidacja muzeum. Całe wyposażenie zgromadzone przez Agencję Retrospekcje trzeba było spakować i przewieźć w inne miejsce. Niestety, ostatecznie jedynym sposobem, w jaki Klub Globtrotera mógł wesprzeć Retro-Pasje w tej sytuacji, była pomoc przy pakowaniu sprzętu.

W imieniu Klubu Globtrotera chcemy wyrazić szacunek i podziękowania dla Agencji Retro-Pasje, ktora przez kilka lat opiekowała się Obiektem Alfa, nie tylko dbając o jego zachowanie, ale także umożliwiając jego poznanie wielu osobom zainteresowanym tematem. Szczególne podziękowania dla Pana Jakuba Nicmana – świetnego przewodnika, który w przystępny i ciekawy sposób przybliżał nam historię Obiektu.

Poniżej zamieszczamy oświadczenie Załogi Obiektu Alfa – rekonstruktorów z grupy Retro-Pasje.

LIKWIDACJA OBIEKTU ALFA

Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!
Z wielkim smutkiem przekazujemy Wam informację o likwidacji Obiektu Alfa – Muzeum Zimnej Wojny. W dniu 27 września otrzymaliśmy od nowego dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, płk. Adam Zięby, wypowiedzenie umowy dzierżawy. Mamy miesiąc wypowiedzenia i tyle czasu na likwidację muzeum. Dlaczego piszę likwidację? Ponieważ po opuszczeniu przez nas Obiektu Alfa prawdopodobnie pozostanie on niezagospodarowany i popadnie w ruinę. Jedyny taki obiekt w Polsce, zachowany w tak świetnym stanie, zostaje skazany na zagładę. Unikalne miejsce, będące pod opieką grupy wolontariuszy z Fundacji Edukacji Historycznej oraz finansowane przez Agencję Artystyczną „Retro-Pasje” odchodzi do historii. Obiekt Alfa podzieli los wielu podobnych budowli z okresu Zimnej Wojny, porzuconych, rozkradzionych i zdewastowanych.
Nie jesteśmy w stanie zrozumieć decyzji dyrektora WIHiE, gdyż tak naprawdę nie znamy motywów – wypowiedzenie nie zawiera żadnego uzasadnienia, ani nie zostało poprzedzone żadnymi pertraktacjami.
Załoga Obiektu Alfa

***

 

We wnętrzu Obiektu ALFA. Drzwi do komory odkażania. Foto: Liliana Kołłątaj

 


Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Zapraszam także na moje strony na Facebooku:
https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/
https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


 

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close