SŁONY CIECHOCINEK

Tężnia w Ciechocinku. Foto: Piotr Jurzysta

Na terenach dzisiejszego Ciechocinka już w średniowieczu istniała osada Słońsk. Wiadomo, że w XIII wieku, dzięki nadaniom księcia Konrada I Mazowieckiego, miejscowa ludność warzyła na tych terenach sól. Gdy po I rozbiorze Polski Austria zajęła kopalnie soli w Wieliczce i Bochni rozpoczęto poszukiwania alternatywnych źródeł jej pozyskiwania. Największe źródła solanki odkryto właśnie w Ciechocinku. Za czasów Królestwa Polskiego rozpoczęto budowę tężni i warzelni soli. W późniejszym okresie odkryto także lecznicze właściwości tutejszych źródeł, co rozpoczęło historię Ciechocinka jako uzdrowiska. Jako rok jego powstania przyjmuje się 1836, gdy zainstalowano pierwsze wanny i zaczęli przybywać pierwsi kuracjusze.
Słynne ciechocińskie tężnie zaczęły powstawać w 1824 roku. Rozpoczęto wówczas budowę tężni nr I o długości 648 metrów i pojemności do 5800 m3 oraz tężnia nr II mierząca 719 metrów i mogąca pomieścić 6300 m3 solanki. W 1859 roku dobudowano najmniejszą, liczącą sobie 333 metrów.

Tężnia w Ciechocinku. Foto: Piotr Jurzysta

Podstawą każdej z nich są wbite w ziemię dębowe pale. Na ich bazie wybudowano konstrukcję świerkowo-sosnową wypełnioną gałęziami cierniowej śliwy, zwanej tarniną. Po niej spływa solanka pompowana ze źródła o głębokości ponad 400 metrów. W wyniku parowania uwalniany jest m.in. jod, sód, chlor i brom tworzące korzystne dla zdrowia inhalatorium. Solanka płynie dalej rurociągami trafiając do zabytkowej warzelni soli, gdzie produkowana jest nie tylko sól, ale także szlam i ług leczniczy.

Tężnia w Ciechocinku. Foto: Piotr Jurzysta

W 2017 r. zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym został wpisany na listę Pomników Historii.

Tężnia w Ciechocinku. Foto: Piotr Jurzysta

Ostatnio sporo się w tężniach pozmieniało. Tężnie nie zawsze działają, a w sezonie wstęp jest płatny. W okresie wiosenno – letnim w roku 2019 tężnie czynne były  codziennie, poza sezonem to już różnie bywało. Opłaty pobierano od 11.04. do 30.09.2019 roku, w godzinach 9:00 – 18:00. 5 zł kosztowało wejście na teren w rejonie tężni, 5 zł wejście na taras na górze tężni i 5 zł grota solankowa 30 minut (ceny z maja 2019 r.)

Tężnia w Ciechocinku. Foto: Piotr Jurzysta

Trzeba się jednak przygotować na to, że w roku 2020 raczej do tężni nie zajrzymy. Cały kompleks przygotowywany jest do remontu, który się tężniom zdecydowanie należy, jako że obiekt nie był odnawiany od 20 lat, a choćby już tylko tarnina zużywa się podczas eksploatacji.  Ze względu na wielkość obiektu nie da się wszystkiego zrobić jednocześnie.

Lokalizacja tężni w Ciechocinku.

W 2019 r. Uzdrowisko Ciechocinek pozyskało z funduszy europejskich 15 mln zł na renowację tężni (całkowity koszt zadania: 21,6 mln zł). W ramach zadania najmniejsza tężnia zostanie prawie całkiem  rozebrana i postawiona niemal od nowa, a w pozostałych nastąpi wymiana tarniny.  Prace rozpoczną się być może nawet jeszcze w tym roku. Ich zakończenie planuje na koniec roku 2021. Zatem wizytę w tężniach ciechocińskich na razie lepiej odłożyć na później.

Ciechocinek na mapie Polski

Ciechocinek na mapie Polski

Tekst: Piotr Jurzysta i Liliana Kołłątaj  Zdjęcia: Piotr Jurzysta

Zapraszamy także do lektury innych artykułów tego autora na blogu, m.in:  SECESJA PO PŁOCKU ,   CMENTARZ ORLĄT I CMENTARZ ŁYCZAKOWSKIPOLSKA HIROSZIMA. Kostrzyn. Twierdza i miasto

Warto też zajrzeć na stronę Piotra na Facebooku:  https://www.facebook.com/TeoriaWielkiejPodrozy/, gdzie znajdziecie wiele artykułów na temat różnych zakątków świata.


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. 


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

2 myśli w temacie “SŁONY CIECHOCINEK

  1. Mikroklimat wokół tężni fantastyczny, działa naprawdę relaksująco, jednak przed ewentualnym spacerem proponuję się dowiedzieć ponieważ planowany jest remont.

    Polubienie

  2. Dziękujemy za informację. Remont się tężni od czasu do czasu należy. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close