Zakopane na niepogodę. WILLA I KARCZMA OBROCHTÓWKA

Willa Obrochtówka w Zakopanem. Foto: Liliana Kołłątaj

Nie zawsze w górach świeci słońce. Czasem pogoda tak daje się we znaki, że najchętniej zagrzebalibyśmy się pod kołdrą i nie wyściubili spod niej nosa. Ale czy po to wyjeżdża się z domu. Co zatem robić w Tatrach i pod Tatrami, gdy pogoda szwankuje? W cyklu „Zakopane na niepogodę” postaram się przedstawić Wam kilka pomysłów na taką sytuację. W poprzednich artykułach z cyklu prezentowałam  CZERWONY DWÓR  – galerię sztuki i dom kultury w pięknej willi w stylu zakopiańskim oraz  WILLĘ ATMA – muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego.

Zakopane, Czerwony Dwór.

Willa „Atma”, Zakopane, foto: Liliana Kołłątaj

Ale przecież nie samą kulturą turysta żyje. Czasem przyda się także coś dla ciała. Kiedy przyjeżdżamy na Podhale mamy często ochotę na posmakowanie regionalnego folkloru i kuchni. Zaczynają się wtedy poszukiwania miejsca, w którym dałoby się połączyć najlepiej 7 w 1: regionalny wystrój i tradycję, typowe dla okolicy menu, dobry smak i rozsądne ceny, a także miłą atmosferę i dobrą obsługę. W Zakopanem da się znaleźć kilka takich. Podczas październikowego pobytu zawędrowałam na ulicę Kraszewskiego. Przedstawiam Wam obiekt, który przypadł mi do gustu.

Willa i karczma Obrochtówka w Zakopanem. Foto: Liliana Kołłątaj

Karczma Obrochtowka przy ul. Kraszewskiego to obiekt z długą historią. Dzieje tej pięknej drewnianej willi w stylu góralskim sięgają XIX wieku.
Willa została wybudowana przez Jana Obrochtę Bartusia w 1898, zgodnie z założeniami stylu zakopiańskiego, że wsparciem ze strony Stanisława Witkiewicza. Obrochta Bartuś był cieślą na budowach wznoszonych według projektów Witkiewicza.

Willa Obrochtówka. Foto: Liliana Kołłątaj

Do II wojny światowej mieścił się tu pensjonat. Jesienią 1941 roku Niemcy zajęli dom i przeznaczyli na mieszkanie dla furmanów oraz skład końskiej paszy. Po wojnie dostali tu mieszkania lokatorzy z przydziału.
Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych willa przeszła remont i w pewnym sensie narodziła się na nowo. W trakcie remontu zachowano dawny wystrój architektoniczny, dzięki czemu w 1978 roku obiekt mógł zostać wpisany do rejestru zabytków.

Karczma Obrochtówka w Zakopanem. Foto: Liliana Kołłątaj

Od 1971 roku działa tu restauracja regionalna – „Karczma Obrochtówka”. I co mnie mile zaskoczyło, okazało się, że mimo takich walorów historycznych i estetycznych można się tam wybrać na obiad bez troski o zawartość portfela. W menu znajdziemy spory wybór dań w zupełnie rozsądnych cenach. Dla orientacji dołączam menu z cenami.

Przykładowe menu „Karczmy Obrochtówka”.

Co do jakości posiłków się nie wypowiem, bo obiekt najbardziej zainteresował mnie od strony architektonicznej, historycznej i folklorystycznej. Niestety miałam za mało czasu, by poznać go również od strony gastronomicznej. Warto tu wspomnieć, że Karczma przeszła kilka lat przez „Kuchenne Rewolucje” Magdy Gessler i wygląda na to, że nie zaszkodziło to tej restauracji, a nawet chyba wyszło na dobre. Karczma Obrochtówka. Foto: Liliana Kołłątaj

Karczma Obrochtówka. Foto: Liliana Kołłątaj

* * *

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close