PARYŻ. INFORMATOR DLA ZWIEDZAJĄCYCH W POŚPIECHU

Paryż. Łuk Karuzeli w Ogrodach Luwru. Foto: Liliana Kołłątaj

Paryż. Miasto magiczne. Odwiedzane co roku przez tysiące, ba! setki tysięcy turystów. Miasto, w którym wiele osób czuje się jak w domu. Nie ma złego terminu, by wybrać się do Paryża. To miasto jest piękne o każdej porze roku i przy każdej pogodzie. W pełnym blasku słońca i w iluminacjach nocy. Nawet, gdy leje deszcz nie będziesz nudzić się w Paryżu.
Trafiamy do Paryża zwykle na kilka dni. Najczęściej 3 lub 4, rzadziej tydzień. Przy wędrówkach po mieście towarzyszy nam pośpiech i nieustające wrażenie, że jeszcze czegoś ważnego i ciekawego nie zdążyliśmy zobaczyć.
Gdy przyjeżdżamy z wycieczką organizowaną przez biuro turystyczne program zwiedzania mamy na ogół z góry zaplanowany. Teoretycznie pozostaje zdać się na pilota wycieczki i lokalnych przewodników i powinniśmy wrócić do domu pełni wiedzy i wrażeń o tym arcyciekawym mieście.Teoretycznie. W praktyce bowiem bywa różnie; program – owszem, zaplanowany, ale nie zawsze przemyślany, pilot – czasami, tak jak i my: po raz pierwszy w Paryżu, przewodnika lokalnego biuro turystyczne nie zamówiło, aby obniżyć koszt wycieczki.
Można oczywiście zrezygnować z usług biur podróży i wybrać się indywidualnie. Jeżeli jednak będzie to nasz pierwszy kontakt z Paryżem staniemy przed problemem: co zwiedzić. Wydano wiele przewodników o Paryżu, ale większość z nich to dość grube tomiszcza. Nic dziwnego, jest o czym pisać. Aby jednak przebrnąć przez tę wiedzę, potrzeba sporo czasu. A czasu to jest właśnie to, czego turysta zwykle ma za mało. 😉
Spróbujmy zatem – w największym skrócie, jak na zwiedzających w pośpiechu przystało, przygotować przepis na ekspresowe poznanie Paryża.
Oto 10 najważniejszych miejsc w Paryżu. Wybranych tyleż obiektywnie, co subiektywnie.

Popołudniowy rejs po Sekwanie. Foto: Liliana Kołłątaj

1. Sekwana. Wzdłuż Sekwany rozłożyła się większość najważniejszych obiektów historycznych miasta. Warto zatem poznawanie Paryża zacząć od godzinnego rejsu po Sekwanie. Najlepszą porą na to jest późne popołudnie. Wówczas mamy okazję do obfotografowania widoków za dnia i podziwiania bajecznego iluminowanego Paryża wieczorem. Rejsami po Sekwanie zajmuje się kilka firm, bilety naturalnie różnią się cenami. Najtańsze – na typowy rejs wycieczkowy kosztują kilka-kilkanaście euro. Można też zjeść elegelancki obiad na statku, wtedy może być to wydatek sięgający nawet 100 euro.

Paryż. Wyspa La Cité i katedra Notre-Dame (przed pożarem) widziane ze statku na Sekwanie. Foto: Liliana Kołłątaj

2. Wyspa La Cite i Dzielnica Łacińska – historyczna kolebka Paryża. To na Wyspie La Cite znajdują się: najważniejszy kościół Paryża i Francji- katedra Notre Dame oraz wspaniała gotycka Sainte Chapelle – kaplica pałacu królewskiego. Poznanie obydwu kościołów wymaga minimum 3 godzin, dodatkowo trzeba uwzględnić przerwę obiadową w Sainte Chapelle oraz min.15 minut odstania w kolejce do tego obiektu. Zwiedzanie katedry Notre-Dame jest niestety utrudnione w związku z pracami rekonstrukcyjnymi po pożarze. Następnie opuszczamy wyspę i przechodzimy na jeden z brzegów Sekwany – do dzielnicy paryskich uczelni. To bowiem właśnie tu, w Dzielnicy Łacińskiej, znajdują się Sorbona, Akademia Sztuk Pięknych, College de France. Tu również – na szczycie wzniesienia usytuowano Pantheon – paryską świątynię chwały Narodu Francuskiego. To także dzielnica parlamentarna: dawny pałac Bourbonów zajmuje Zgromadzenie Narodowe, a w Pałacu Luksemburskim urzęduje Senat. Warto zarezerwować sobie chociaż pół godziny na spacer po pięknych Ogrodach Luksemburskich, a wędrówka po Dzielnicy Łacińskiej zajmie nam co najmniej 3 godziny, nie licząc ewentualnego wejścia do Pantheonu (wstęp płatny) i innych kościołów (m.in Ste Sulpice). Korzystając z pobytu na tym brzegu Sekwany zajrzyjmy też do Muzeum Orsay – najsłynniejszego muzeum gromadzącego kolekcję malarstwa impresjonistycznego. Dzielnica Łacińska to także fragment francuskiego świat mody. To tu mieszczą się salony mody dyktujące styl obowiązujący na paryskich ulicach.

Paryż. Muzeum Orsay w Dzielnicy Łacińskiej. Foto: Liliana Kołłątaj

3. Paryż królewski. Jedno z nabrzeży Sekwany zajmuje potężna budowla dawnego pałacu królewskiego, obecnie – po rozbudowaniu – największego muzeum świata. Pobieżne zwiedzenie Luwru, bo oczywiście o nim mowa, zajmuje minimum 3 godziny. Później warto, przechodząc pod Łukiem Karuzeli udać się przez Ogrody Tuilleries (ogrody nieistniejącego pałacu królewskiego) na Plac Concorde. Na taki spacerek warto przeznaczyć kolejną godzinkę.

Paryż. Sekwana i fragment gmachu Luwru. Foto: Liliana Kołłątaj

4. Plac Vendôme i okolice. To już tzw. „eleganckie dzielnice”. W samym centrum placu stoi na wysokiej kolumnie sam cesarz Napoleon, spoglądając z wysoka na hotel Ritz i salon Cartiera. Nieopodal, przy Avenue de l’Opera, wznosi się gmach najpiękniejszej Opery Francji (a może nawet Europy). Sąsiedni bulwar zamyka bryła kościoła św. Magdaleny, w którym emigracja polska epoki romantyzmu żegnała po raz ostatni Fryderyka Chopina. Na spacer w rejonie Placu Vendome trzeba przeznaczyć min. 2 godziny. A jeżeli kogoś interesuje historia i współczesność francuskich perfumerii (Francja jest przecież znana z tego na cały świat) – to właśnie w tym rejonie znajdzie niewielkie, ale dosyć sympatyczne Muzeum Perfum znanej francuskiej firmy Fragonard, oczywiście sklepikiem (do Muzeum wstęp wolny). W tym rejonie miasta w trakcie spaceru trafimy też na wspaniały, reprezentacyjny gmach barokowej Opery Paryskiej, uznawanej za najpiękniejszą w świecie.

Paryż. Gmach barokowej Opery. Foto: Liliana Kołłątaj

5. Centrum Pompidou i okolice: jedna z najbardziej kontrowersyjnych budowli Paryża. Sąsiaduje z nim przez pobliski bulwar drugi bardzo nowoczesny i ciekawy obiekt: Forum des Halles, rozległe centrum handlowo-rozrywkowe powstałe na miejscu dawnych hal targowych.

Paryż. Bazylika Sacre Coeur na Montmartrze. Foto: Liliana Kołłątaj

6. Monmartre i bazylika Sacre Coeur  Do tego potężnego kościoła na samym szczycie wzgórza warto wspiąć się reprezentacyjnymi schodami. Należy też zajrzeć na Plac du Tertre – artystyczny rynek Montmartru, pełen sztalug, obrazów i malarzy, a potem w urokliwe uliczki na zboczach wzgórza, pełne tanich sklepików z pamiątkami i tanich knajpek.
7. Cmentarz Père Lachaise: nekropolia- panteon, tu pochowano dziesiątki Wielkich. I to nie tylko Paryża, ale także Europy. Polaków przyciągają dwa grobowce: Fryderyka Chopina, ozdobiony przepiękną romantyczną rzeźbą i Madame Walewskiej, pochowanej tu jako księżna d’Ornano (w grobowcu rodzinnym męża). Inni sławni tu pochowani: Piotr Abelard i Heloiza, Molier, Alfred de Musset, Gioacchino Rossini, Guillaume Apollinaire, Honoriusz Balzac z żoną Eweliną Hańską, Georges Bizet, Sarah Bernhardt, Gilbert Bécaud, Yves Montand z żoną Simone Signoret, Jim Morrison, Édith Piaf, Marcel Proust.
8. Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny. Być w Paryżu i nie przejść Polami Elizejskimi, nie sfotografować się przy Łuku Triumfalnym – to jak być w Watykanie i nie widzieć Papieża. Spacerek ten wymaga jednak minimum 2 godzin. Najciekawsza część Pól Elizejskich – od Placu Concorde do Placu Gwiazdy (tego z Łukiem Triumfalnym) to ok. 4 km. Muzeów i zabytków wielkiej klasy (poza Łukiem) tu w zasadzie nie znajdziemy. Za to napatrzymy się na eleganckie salony firmowe wielu znanych firm. Pola Elizejskie mają sławę najdroższej i najbardziej ekskluzywnej ulicy Paryża. W praktyce – nie jest to do końca prawda, bo trafić można tu na sieciowe snack bary i supermarkety.

Wieża Eiffla i Pola Marsowe. Foto: Liliana Kołłątaj

9. Wieża Eiffla – symbol Paryża, będący tematem niezliczonych pocztówek, breloczków i innych pamiątek. Bez wątpienia najwyższy punkt widokowy Paryża. Czy najlepszy? To w dużej mierze zależy od pogody i pory dnia. Najlepiej wybrać się tam rano lub późnym popołudniem. Wieża oddalona jest od centrum miasta, a jej najbliższe okolice to parki i nowsze dzielnice. Przydać więc może się lornetka. Na tarasach widokowych są lunety, ale czasem ciężko się do nich dopchać. Warto też będąc już pod wieżą przejść na drugą stronę Sekwany, pod pałac Chaillot. Stąd bowiem roztacza się najlepszy widok na okolicę i Wieżę Eiffla. Dodatkową nagrodą za dodatkowy kilometr spaceru są też Ogrody Chaillot ozdobione pięknymi fontannami.

Paryż. Ogrody przed pałacem Chaillot. Foto: Liliana Kołłątaj

10. Dzielnica Defense – słynna dzielnica XXI wieku, jak się o niej przez wiele lat mawiało. Można się tu napatrzeć na oryginalne, awangardowe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne.

I jeszcze – już poza miastem, ale w niedużej odległości – gdy mamy trochę więcej czasu do dyspozycji, warto zajrzeć w dwa miejsca mocno z Paryżem kojarzone.
10 a: Wersal – królewska rezydencja trzech Ludwików pod Paryżem, jednak na tyle blisko i z łatwym dojazdem, że można jej zwiedzanie powiązać z pobytem w Paryżu. Na wypad tam trzeba przewidzieć co najmniej pół dnia.
10 b: Eurodisneyland – park rozrywki dla dzieci i dorosłych. Zarezerwujcie sobie na to minimum pół dnia: atrakcji sporo, a przede wszystkim olbrzymi obszar. Dojechać można kolejką podmiejską.

Paryż. Tradycyjna, zabytkowa karuzela na Montmartrze. Takie karuzele można zobaczyć w kilku miejscach Paryża. Wszystkie są sprawne i działają. Foto: Liliana Kołłątaj

—–
Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close