WIEŻA EIFFLA. KONTROWERSYJNY SYMBOL PARYŻA

W roku 1889 Wieża Eiffla, posłużyła jako brama wejściowa na Wystawę Światową. Foto: London Stereoscopic Company/Getty Images)

Stoi kilkaset kroków od nadbrzeża Sekwany, na wprost mostu Iena, dominując nad Polami Marsowymi. Wybudowano ją w roku 1889 przy okazji Wystawy Światowej, jako obiekt towarzyszący, upamiętniając tym jednocześnie także setną rocznicę rewolucji francuskiej. Czyli w ubiegłym roku, 2019, stuknęło jej 130 lat. Świat mówi o niej: Tour Eiffel, my – Wieża Eiffla. Twórcą konstrukcji był Alexandre Gustave Eiffel, francuski inżynier, konstruktor mostów, wiaduktów, śluz i innych konstrukcji stalowych oraz żeliwnych. Według pierwotnej koncepcji budowla po 20 latach miała być rozebrana. Aby temu zapobiec Eiffel założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Dopiero jednak umieszczenie na szczycie telegrafu „bez drutu” i z sukcesem przeprowadzone pierwsze próby jego wykorzystania ocaliły wieżę. Odstąpiono od jej rozbiórki. I tu pojawia się nam element polski w historii tego słynnego obiektu. W eksperymentach, pracach laboratoryjnych i doświadczeniach brał udział polski naukowiec, wynalazca i konstruktor – Julian Ochorowicz. Telegraf na szczycie budowli sprawił też, że w czasie I wojny wieża została zmilitaryzowana. Zapewniała Paryżowi łączność z odległymi posterunkami wojskowymi, nawet na granicy z Niemcami.

Wieża Eiffla widziana z tarasu widokowego pod pałacem Chaillot

Każdy turysta przyjeżdżający do Paryża stara się ją zobaczyć. Jest chyba najczęściej odwiedzanym obiektem Paryża. Od momentu powstania jest jedną z najczęściej pokazywanych i komentowanych budowli paryskich. Ma tyluż zwolenników – co przeciwników. Jedni są zachwyceni wysokością, smukłością i stabilnością konstrukcji. Drudzy krzyczą: toż to szkaradztwo. Nie zmienia to faktu, że Wieża Eiffla obok katedry Notre Dame, Muzeum Luwru i bazyliki Sacre Coeur – pozostaje symbolem Paryża.
Wśród anegdotycznych opowiastek związanych z wieżą najbardziej znana jest ta o pisarzu Aleksandrze Dumas (synu), który stanowczo domagał się zakazu jej budowy. Podobnie jak poeta Paul Verlaine wolał nadłożyć drogi, by tylko nie oglądać tej konstrukcji. Któregoś dnia znajomi spotkali go na najwyższej platformie wieży. „Aleksandrze, a cóż ty tu robisz?! Przecież ogólnie znana jest twoja niechęć do tego miejsca!” – zapytali zaskoczeni. „Kochani, wiem, że może was dziwić mój widok tutaj. Ale jest to jedyne miejsce w Paryżu, z którego nie widać tego paskudztwa” – odpowiedział pisarz.

Wieża Eiffla i Pola Marsowe. Panorama z tarasu widokowego pod pałacem Chaillot

Rzeczywiście, wieża jest tak usytuowana, że – z powodu swej wysokości – widoczna jest niemal z każdego rejonu Paryża. Całkiem, jak niegdyś Pałac Kultury w Warszawie. Zresztą to nie jedyne podobieństwo. Wieża ma wzrost ma całkiem pokaźny. Początkowo wznosiła się na 300 metrów w górę. W roku 1957 na wierzchołku (podobnie jak na warszawskim „Pekinie”) zainstalowano iglicę – antenę telewizyjną. I odtąd „urosła” do 324 metrów.
Cała metaliwa konstrukcja waży 7300 ton (łącznie z betonowymi wspornikami ponad 10000 ton) i składa się z 15 000 stalowych elementów, połączonych 2,5 milionem nitów. Dla celów widokowych utworzono trzy platformy – kolejno na wysokościach: 57, 115 i 274 metrów. Na dwóch pierwszych znajdują się bary, restauaracje i niewielkie muzeum Eiffla. Najwyższa służy wyłącznie jako punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie widoczność z wieży sięga 80 kilometrów. Na trzeciej, najwyższej platformie zainstalowano olbrzymie silne światła sygnalizacyjne, widoczne z odległości 180 kilometrów. Wśród rozmaitych rekordów statystycznych dotyczących wieży jeden jest szczególnie niechlubny: z powodu jej wysokości aż 360 osób wybrało sobie wieżę na popełnienie samobójstwa, mimo wszelkich zastosowanych zabezpieczeń, które powinny uniemożliwić dokonanie takiego czynu.
W roku 1999 na wieży zamontowano olbrzymi cyfrowy zegar świetlny, który odliczał czas do rozpoczęcia kolejnego tysiąclecia. Wieczorem wieża rozbłyska tysiącami światełek, zawsze o pełnych godzinach. A na Noc Sylwestrową zdobiona jest dodatkowymi iluminacjami.
W bezpośrenim sąsiedztwie wieży nie ma zabytków. Można tylko pospacerować po rozległych Polach Marsowych.

Gdy jednak mostem Iena przejdziemy na drugą stronę Sekwany, po kilkunastu minutach dojdziemy do Pałacu Chaillot, obiektu również dosyć pokaźnego w swych rozmiarach, o ciekawym, łukowatym kształcie, widocznego zarówno spod wieży jak i z kolejnych platform widokowych. To kolejny budynek wybudowany z okazji wystawy światowej, w roku 1937, na miejscu niedokończonego przez Napoleona pałacu Trocadero. Obecnie służy jako obiekt muzealny i teatralny. Z tarasów przed pałacem, od strony Sekwany, roztacza się rozległa panorama. Stąd też najpiękniej prezentuje się Wieża Eiffle’a w perspektywie z Sekwaną i Polami Marsowymi. Dodatkową nagrodą za kilometrowy spacer będzie też możliwość obejrzenia ogrodów Chaillot z pięknymi fontannami.

Paryż. Ogrody przed pałacem Chaillot.

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close