ZABYTKOWY MOST W MAURZYCACH

Zabytkowy most spawany w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj

Maurzyce to wioska nad rzeką Słudwią, niedaleko Łowicza, kojarzona zwykle ze skansenem łowickim, który jest oddziałem Muzeum Łowickiego w Łowiczu.
Niedaleko skansenu znajdziemy tam jeszcze jedną ciekawostkę i to nie byle jaką. A dość mało znaną. Dlaczego warto ją uwzględnić w planach zwiedzania? Bo to ciekawostka na miarę światową. To zabytkowy most stalowy, pierwszy drogowy most spawany w Polsce i na świecie.

Zabytkowy most w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj


Nie jest duży, ale z gatunku „mała rzecz, a cieszy”. Zaledwie jedno przęsło, 27 m. długości i 6 metrów szerokości. Trzeba jednak przyznać, że jest wyjątkowo malowniczy. A przy tym to arcydzieło polskiej przedwojennej techniki.
Powstał w 1929 roku, według projektu prof. Stefana Bryły. Spawanie elektryczne zastąpiło stosowane do tej pory nity łączące, co było sporym ułatwieniem przy budowie mostów i zmniejszyło masę w konstrukcji o 14 ton. Most był także tańszy.
Most znajdował się na dawnej trasie europejskiej E8 (aktualnie droga krajowa 92).

Zabytkowy most w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj
Zabytkowy most w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj

Z czasem okazał się zbyt mały i niewystarczający dla coraz większego ruchu i coraz cięższych pojazdów. W 1977 r. został przesunięty o ok. 20 m na północ, a na jego miejscu wybudowano nowy, większy most. W roku 1968 stary most uzyskał status zabytku i po generalnym remoncie w 2009 r. jest udostępniony do zwiedzania.

Zabytkowy most w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj

Znajduje się na trasie z Łowicza do skansenu, kilka kilometrów przed skansenem, przy samej drodze przelotowej, więc trudno przeoczyć.

Mosty nad Słudwią w Maurzycach, zabytkowy i nowy. Foto: Liliana Kołłątaj
Zabytkowy most w Maurzycach widziany z nowego mostu. Foto: Liliana Kołłątaj
Zabytkowy most w Maurzycach widziany z nowego mostu. Foto: Liliana Kołłątaj

Miejsce jest dobrze dostępne, kilkadziesiąt metrów od mostu zbudowano duży parking z ławkami i stolikami, na który zjeżdża się wyasfaltowaną drogą.

Parking przy moście w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj
Parking przy zabytkowym moście w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj

A i sama Słudwia, rzeka nad którą mosty się znajdują, także zachęca do krótkiego spaceru, a amatorzy fotografii na pewno znajdą tam wiele ciekawych tematów.

Rzeka Słudwia poniżej mostu w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj
Rzeka Słudwia poniżej mostu w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj

Mieliśmy okazję podziwiać to miejsce kilkakrotnie podczas wypadów na Mazowsze z Klubem Globtrotera. Jeśli ciekawi jesteście szczegółów takiej trasy to znajdziecie je tu:  KSIĘSTWO ŁOWICKIE. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Zabytkowy most w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close