ROMANTYCZNY WEEKEND Z MARIĄ I FRYDERYKIEM. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Fryderyk. To imię kojarzy się prawie natychmiast z Chopinem. I rzeczywiście Chopina mamy tu na myśli. I Jego śladami będziemy podążać.
Ale Maria? Która? Znanych Marii tak wiele było w historii.
Czy któraś mogła mieć jakikolwiek związek z Chopinem?
Naszą bohaterką będzie tym razem Maria Walewska. A związek z Chopinami jest. A jakże!
Wprawdzie panna Łączyńska, późniejsza pani Walewska, Fryderyka nie znała, ale za to znała jego ojca – Mikołaja. I to w czasach swego dzieciństwa. Wraz z dwoma braćmi (Benedyktem Józefem i Teodorem, przyszłymi oficerami Napoleona) wychowywana była przez ojca Fryderyka Chopina.
***
Co planujemy na naszej trasie?
ŻELAZOWA WOLA
Jeśli mamy podążać śladami Fryderyka Chopina, to oczywiście zacząć należy od miejsca jego urodzin. A zatem na początek – dworek w Żelazowej Woli.
BROCHÓW
Kościół parafialny p.w. św. Rocha często nazywany jest kościołem-zamkiem. To jeden z najstarszych zabytków sakralnych Mazowsza. Powstał w roku 1113, jako kościół drewniany. W roku 1331 zastąpił go obiekt murowany. W 1551 nastąpiła rozbudowa z dodaniem elementów obronnych.
Był szczególnie ważnym miejscem związanym z rodzinną historią zamieszkałych w pobliskiej Żelazowej Woli Chopinów. W jego murach 2 czerwca 1806 roku odbył się ślub Mikołaja Chopina z Teklą Justyną z Krzyżanowskich; także tutaj w Wielkanoc 1810 roku ochrzczono ich syna – Fryderyka Franciszka. Zachowały się wpisy z księgi metrykalnej i metryki chrztu.
SANNIKI
Około 35 km od Żelazowej Woli, gdzie się urodził i niemal tyle samo od Brochowa, gdzie był chrzczony, stoi XVIII-wieczny pałac, otoczony parkiem. Mieści się tu siedziba Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. Kompozytor spędził tu, w gościnie u rodziny Pruszaków, lato 1828 roku.
KIERNOZIA
W XVIII wieku Kiernozia przeszła w ręce Łączyńskich, którzy w I połowie XVIII wieku wznieśli istniejący do dziś pałac. Tu urodziła się i mieszkała w dzieciństwie i młodości Maria Łączyńska, którą los w latach późniejszych połączył z Napoleonem Bonaparte.
Według lokalnej tradycji bywał tu także Tadeusz Kościuszko, co mieszkańcy potwierdzili pamiątkowym kopcem. W tutejszym kościele ponoć pochowana jest Maria Walewska, po sprowadzeniu jej szczątków z Paryża.
WALEWICE
Kiedy Anastazy Colonna-Walewski został szambelanem Stanisława Augusta Poniatowskiego i objął majątek w Walewicach, wzniósł tam w 1783 roku klasycystyczny, murowany pałac, tuż nad rzeką Mrogą, otoczony malowniczym parkiem.
Po śmierci dwóch żon szambelan ożenił się po raz trzeci – z Marią Łączyńską z Kiernozi, która wprowadziła się do Walewic i do dziś utożsamiana jest z tym miejscem. W jej życiu dużą rolę odegrał jednak Napoleon Bonaparte, którego po raz pierwszy spotkała na początku 1807 r. przed karczmą w Jabłonnie, podczas powrotu cesarza z Pułtuska do Warszawy.
***
Termin: wiosna/lato 2021
***
Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 125 zł
dla pozostałych osób: 140 zł
***
Prowadzenie: Liliana Kołłątaj, Jolanta Senator oraz przewodnicy lokalni.
***
W celu rezerwacji miejsca prosimy przesłać zgłoszenie mailem.
Rezerwacja obowiązuje do momentu wpłaty, której należy dokonać w ciągu 5 dni od zgłoszenia.
***
Zgłoszenia przyjmujemy do 10 kwietnia.

***
E-mail do zgłoszeń: klubglobtrotera@gmail.com
***
W zgłoszeniu prosimy podać: imię, nazwisko, nr telefonu (najlepiej komórkowego), adres e-mail do kontaktu.
***
Po otrzymaniu zgłoszenia od Państwa przesylamy potwierdzenie z numerem konta do wpłaty na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
***
Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 15 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł)
***
Kalkulacja kosztu obejmuje:
* przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
* realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
* bilety wstępu i zwiedzanie z przewodnikiem pałaców w Sannikach i Walewicach oraz bilet wstępu do parku i dworku w Żelazowej Woli;
* kawa, herbata w autokarze i słodki poczęstunek;
* ubezpieczenie wycieczkowe.
***
UWAGA
W Walewicach będzie możliwość zjedzenia obiadu. Trzeba go jednak wcześniej zarezerwować. Koszt to ok. 30 zł. Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszą informację.
Koszt obiadu należy dodać wówczas do pozostałych kosztów i opłacić łącznie.
***
Spotkanie grupy: 29.marca, niedziela, godz. 8.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego

Powrót do Warszawy: ok. 19.30
***
Miejsca w autokarze/minibusie zajmujemy w kolejności wpłat.

Pałac w Walewicach

Podoba Ci się pomysł takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close