Z NOBLISTKĄ POD RĘKĘ. Spacer z przewodnikiem

Maria Skłodowska

Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla.
Pierwsza kobieta pochowana w uznaniu zasług w paryskim Panteonie w Paryżu.
W Japonii w szkołach uczniowie uczą się jej życiorysu.
A w Polsce, w Warszawie, gdzie się urodziła… jest postacią zapomnianą.
Mowa oczywiście o Marii Skłodowskiej-Curie.
7 listopada 1867 roku w mieszkaniu przy ul. Freta 16 przyszło na świat piąte i ostatnie dziecko w rodzinie Skłodowskich. Dziewczynce nadano dwa imiona: Maria Salomea.
Świat pozna ją jako Marię, gdyż używać będzie zawsze tylko pierwszego imienia.
Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, w związku ze 150 rocznicą urodzin Noblistki.
Ale to postać, którą należy i warto przypominać częściej.
Tym bardziej, że Maria Skłodowska-Curie była kobietą wyjątkową nawet jak na nasze współczesne standardy.
Pełna pasji romantyczka, ponadprzeciętnie odważna i uparta w czasach niezwykłych przemian. Kobieta praktyczna i pracowita „do bólu”. Znienawidzona i jednocześnie ubóstwiana, kosmopolitka a jednocześnie patriotka. Odważna społeczniczka, samotniczka w męskim świecie. Odkrywczyni polonu i radu…. Skandalistka, „święta” i noblistka….
Zapraszamy na spacer o kobiecie drobnej i niepozornej, zawsze ubranej w czarną suknię, z charakterystycznie upiętymi włosami i trochę zagubionym spojrzeniem, która spełniała marzenia swoje a także swojej epoki. Przełamując stereotypy sięgnęła po najwyższe naukowe laury i nigdy nie umiała być sławna….
W trakcie naszego spaceru przejdziemy jej śladami, od pomnika Marii Skłodowskiej Curie przy Kościele NMP, przez Freta, Podwale do Kościoła św. Anny, spacer zakończymy pod pomnikiem Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu.
Przespacerujemy się po ulicach Warszawy w miejsca, gdzie chadzała mała Mania i te, gdzie już jako dostojna noblistka Maria odbierała honory i wygłaszała odczyty…
***
Terminy spaceru:
23.02., niedziela, godz. 14.30
12.09., sobota, godz. 15.00
***
Spotkanie: godz.14.30, przy pomniku Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Kościelna / Przyrynek, przy zejściu do Multimedialnego Parku Fontann.
***
Spacer poprowadzi przewodnik warszawski Jolanta Senator.
***
Spacer odbywa się na zasadzie free tour, czyli udział jest bezpłatny, ale spacer i opowieść spodobają się Wam, przewodniczka na pewno nie obrazi się za gratyfikacje.
Przeznaczamy je na przygotowanie dla Was kolejnych ciekawych propozycji.
***

UWAGA

Dla grup zorganizowanych (min. 10 osób, maksimum 25) termin spaceru jest możliwy do uzgodnienia, również w inne dni tygodnia, nie tylko w weekendy.

Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. Foto: Liliana Kołłątaj

 


Podoba Ci się pomysł takiej trasy spaceru? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close