KOPERNIK, DZIKI, FIAT I PORTA SANCTA

IMG_20160709_112410

Świdnica to bez wątpienia jedna z najlepszych wizytówek Dolnego Śląska. Wprawdzie współcześnie najstarsza  zabytkowa zabudowa znajduje się głównie w okolicy rynku, ale i tak daje to obraz potęgi miasta w dawnych wiekach. Pamiętać trzeba bowiem, że Świdnica na przełomie XIII i XIV w. była stolicą wprawdzie krótko istniejącego, ale bardzo rozległego księstwa świdnicko-jaworskiego i drugim po Wrocławiu miastem Dolnego Śląska.

IMG_20160709_113749

Zdecydowanie najsłynniejszym obiektem, który przyciąga turystów z całego świata jest olbrzymi drewniany Kościół Pokoju, jeden z dwóch zachowanych. Nie brak w Świdnicy także innych cennych zabytków.

Tym razem opowiem jednak nie o zabytkach, a o świdnickich pomnikach. Znajdziemy ich bowiem w tym mieście całkiem sporo i co ciekawe, większość z nich ma całkiem współczesny rodowód. Po prostu, świdniczanie lubią pomniki.

IMG_20160709_112444

Na pierwszy z nich natkniemy się na świdnickim rynku, tuż obok Muzeum Miejskiego. Moim zdaniem to jeden z najważniejszych pomników miasta.

IMG_20160709_113401

To sympatyczna ławeczka, na której przysiadła Maria Kunica, pierwsza polska kobieta-astronom, uczona, która żyła w Świdnicy w XVII wieku. O Marii Kunicy opowiadamy więcej w odrębnym artykule: >>> KOPERNIK W SPÓDNICY

W latach 2014 – 2015 nastąpił w Świdnicy istny wysyp pomników.  W ciągu zaledwie kilku miesięcy przybyły miastu cztery nowe pomniki.

W kolejności chronologicznej pierwszy był pomnik dzików. Ustawiono go 24 kwietnia 2014 roku na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej. To projekt, który wygrał w konkursie na dekorację tej ulicy. Rzeźba przedstawia dorosłego dzika o wysokości około metra oraz pięć małych dzików i waży ponad tonę oraz skrzynię. Skąd taki pomysł? Otóż dzik to symbol Świdnicy, widnieje nawet w herbie miasta. Wśród dzików kryje się jeszcze jeden ciekawy element. To wystający spod powierzchni, zamknięty na kłódkę kufer. Symbolizuje on Skrzynię Pamięci Świdniczan, która znajduje się pod pomnikiem. Skrzynię umieszczono pod skwerem w 2013 r. Zawiera pamiątki ze współczesnej Świdnicy, które złożyli tam mieszkańcy miasta. Ma być otwarta za 100 lat. Pomnik według pomysłu świdnickiego architekta Aleksandra Mazija wykonał artysta rzeźbiarza Grzegorz Łagowski.

Pomnik dzików w Świdnicy. Foto: portal Polska Niezwykła

Drugi monument to wykonany z brązu pomnik Papieża Jana Pawła II, usytuowany przy katedrze, który odsłonięto 8 maja 2014 r.  Piszę o nim więcej w dalszej części artykułu.

Trzeci – dość osobliwy – pojawił się pod koniec czerwca 2014 r.  Na Rynku, prawie  pod samym ratuszem na czas wakacji, zaparkował granitowy Fiat. Kamienny pojazd wykonany powstał z jednego granitowego bloku jako replika tzw. Dużego Fiata- Fiata 125p z roku 1973. Ważył 16 ton, a z postumentem nawet 20 ton. Wykonany został przez firmę Piramida ze Strzegomia i stanowił jednocześnie reklamę tej firmy. Upamiętniał próbę bicia rekordu w jeździe długodystansowej w czerwcu 1973 r. oraz próbę bicia rekordu prędkości. Wydarzeniami tymi emocjonowała się wówczas cała Polska. Polski Fiat przejechał wówczas 25 tysięcy kilometrów, co utrwalone zostało napisem na boku kamiennego pojazdu. Podczas tej próby osiągnął średnią prędkość 138 km/h. Pomysłodawcą upamiętnienia tych faktów było Otwarte Muzeum Techniki i forum miłośników fiata. Kamienny fiat przywędrował do Świdnicy ze stacji BP przy autostradzie A4 w Kątach Wrocławskich, gdzie w latach 90-tych był bity rekord prędkości.

IMG_20160709_113323

Trzeci ustawiono obok katedry w sierpniu – Porta Santa (Drzwi Święte), 6-metrowej wysokości szklane drzwi.  Ten ostatni monument to właściwie uzupełnienie pomnika Papieża. Drzwi stanęły bowiem za sylwetką modlącego się, klęczącego Jana Pawła II. Zważywszy, że postać Papieża też jest niemała (mimo schylonej postawy liczy sobie 2,2 m wysokości) ta kompozycja rzeźbiarska stworzyła silną dominantę niedawno odnowionego Placu Jana Pawła II.

IMG_20160709_113240

Papież przedstawiony jest w reprezentacyjnym stroju papieskim, z charakterystyczną tiarą na głowie i z pastorałem. Szklane drzwi ozdobione zostały płaskorzeźbami o tematyce religijnej.

Autorem obydwu pomników jest Jarosław Wójcik. Pomnik Papieża powstał ze składek mieszkańców, budowę szklanych drzwi sfinansował Urząd Miasta. Koszty były niemałe: wykonanie rzeźby przedstawiającej Jana Pawła II kosztowało ponad 200 tys. zł, Porta Santa – 250 tys. zł.

Postawienie pomników sfinalizowało ukończony w 2015 roku remont placu Jana Pawła II, przy którym wznosi się kościół św. Stanisława i św. Wacława – czyli katedra świdnicką, będąca najwyższym obiektem Świdnicy i najwyższym kościołem Dolnego Śląska.

IMG_20160709_120327

Wieża katedry liczy bowiem ponad 100 metrów (podawane są różne wysokości: 103 m lub 101,5 m).

Warto tu jeszcze wspomnieć, że w roku 2012 Jan Paweł II został uznany patronem Świdnicy.

IMG_20160709_113426

Tekst i zdjęcia (z wyjątkiem pomnika dzików): Liliana Kołłątaj


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close