PODRÓŻ PO OSTATNI GROSZ. Polska z Klubem Globtrotera

Sobór św. Trójcy w Hajnówce. Foto: Liliana Kołłątaj

Po co jeździmy na Podlasie? Oczywiście po wciąż jeszcze dziką przyrodę i po odmienność kulturową. Tu bowiem, jak w mało którym rejonie Polski możemy spotkać malowniczą mozaikę obyczajowości kilku mniejszości narodowych. Oczywiście najbardziej przyciągają oczy malownicze drewniane cerkiewki. Nie inaczej będzie i tym razem. Cerkwi na naszym szlaku nie zabraknie. Jak również dzikiej przyrody.
WASILKÓW
Zwieńczona pięcioma kopułami Cerkiew pw. św. apostołów Piotra i Pawła przyciąga wzrok swoją wyjątkową architekturą w stylu bizantyjsko-ruskim. Budynek świątyni wraz z bramą pełniącą też rolę dzwonnicy wpisano do podlaskiego rejestru zabytków 19 listopada 1993 r.
ŚWIĘTA WODA
Prawosławni z Podlasia mają Świętą Górę Grabarkę. Nieopodal Wasilkowa katolicy tego regionu też mają swój odpowiednik Góry Krzyży. Las krzyży wyrasta obok sanktuarium maryjnego, którego jest typowym przykładem wielokulturowości i zawiłych dziejów Podlasia.
KRÓLOWY MOST
Według legendy, podczas podróży do Wołkowyska zatrzymał się tu Zygmunt August. Wówczas to ponoć w ciągu jednej nocy zbudowano most na rzece Płosce. Poczujemy się tu jak „U Pana Boga w ogródku”. Ta wioska to bowiem bohaterka cyklu filmów, choć tak naprawdę większość scen kręcono w Supraślu i Tykocinie. Perełką tej wioski jest cerkiew św. Anny, zbudowana w stylu bizantyjskim.
JAŁÓWKA
Ruiny kościoła św Antoniego w Jałówce
to kolejny ślad skomplikowanych dziejów Podlasia. W roku 1944 wycofujące się z frontu wojska niemieckie wysadziły wieżę kościoła i bardzo mocno uszkodziły kościół św. Antoniego. Władze kurii w 1957 r. zdecydowały, że kościół nie będzie odbudowany. Ruiny stoją do dziś tworząc niesamowitą scenerię, często wykorzystywaną do plenerów fotograficznych
MICHAŁOWO
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, choć oczywiście piękna, z zewnątrz nie wyróżnia się szczególnie. Jest podobna do wielu innych podlaskich drewnianych cerkwi. W środku jednak kryje prawdziwy rarytas. Dekoracja wnętrza to dzieło życia profesora Adama Stalony-Dobrzańskiego. W dodatku w pracach pomagał mu Jerzy Nowosielski.
HAJNÓWKA
Sobór Świętej Trójcy można nazwać współczesną wizytówką Hajnówki. To największa w Polsce dwupoziomowa cerkiew prawosławna, może pomieścić 5 tysięcy osób. Ale nie sama wielkość jest jej największą zaletą, lecz ciekawa awangardowa architektura oraz wspaniała malarska dekoracja wnętrza. Ze względu na wyjątkowe walory akustyczne budowli wybrano ją na miejsce największego w Polsce i w Europie festiwalu muzyki cerkiewnej.
TOPIŁO
Topiło to leśna osada w Puszczy Białowieskiej, nad rzeką Perebel, zaledwie trzy kilometry od granicy z Białorusią. Nazwę wywodzi się od pobliskich moczarów, w których topiło się bydło.
Legenda głosi, że pierwsza nazwa tej osady brzmiała: Ostatni Grosz.
Osada została założona w 1916 roku przez niemieckich osadników przybyłych tu w celu wycinki lasu.
Do Topiła dotrzemy z Hajnówki pod koniec trasy. I być może znajdziemy tu ów legendarny Ostatni Grosz.
Już w czasach I wojny światowej do Topiła poprowadzono LEŚNĄ KOLEJKĘ. 
Budowę kolejek wąskotorowych w Puszczy Białowieskiej rozpoczęto w 1916 roku, po zajęciu tych terenów przez armię niemiecką. Niemcy potrzebowali drewna, wybudowali nawet w puszczańskich miejscowościach tartaki i stolarnie. Po zakończeniu I wojny światowej państwo polskie rozbudowywało sieć leśnych kolejek. W 1939 roku ich łączna długość sięgnęła 360 km. Eksploatację puszczańskich wąskotorówek zakończono w 1992 roku. Obecnie kolejki stały się atrakcją turystyczną.

Termin: 3 października 2020, sobota
Zgłoszenia i wpłaty: do 15 września.
***
Koszt uczestnictwa: 135 zł
Z Kartą Globtrotera: 125 zł

Kalkulacja obejmuje: przejazd autokarem (lub minibusem), ubezpieczenie wycieczkowe, koszty związane z realizacją i przygotowaniem programu krajoznawczego, opłata za zwiedzanie cerkwi w Hajnówce.
***
Kalkulacja przeliczona na ok. 25 osób.
Wyjazd następuje przy min.15 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok.30 zł).
***
Na tej trasie nie przewidujemy organizacji obiadu w restauracji. Prosimy pamiętać o prowiancie na podróż.
***
Spotkanie grupy: 03.10, godz. 6.30, Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00
***
W celu rezerwacji miejsca prosimy przesłać zgłoszenie mailem.
Rezerwacja obowiązuje do momentu wpłaty, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia.

E-mail do zgłoszeń:
klubglobtrotera@gmail.com
***
W zgłoszeniu prosimy podać:
– imię i nazwisko,
– numer telefonu (najlepiej komórkowy),
– adres e-mail,
– datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.

Po otrzymaniu zgłoszenia od Państwa przesyłamy potwierdzenie z numerem konta do wpłaty na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

UWAGA
W trakcie wycieczki przestrzegać będziemy zaleceń związanych z sytuacją epidemiczną.
W autokarze dostępne będą środki dezynfekujące i woda.
Prosimy o zabranie ze sobą maseczek i zachowanie odstępów w trakcie wspólnego spaceru oraz stosowanie się do instrukcji podawanych przez pilota.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki Klub Globtrotera Warszawa, wpisane do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 2314.

Królowy Most. Cerkiew św. Anny. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się propozycja takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

2 myśli w temacie “PODRÓŻ PO OSTATNI GROSZ. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close