
Było to jedno z najprężniejszych polskich przedwojennych wydawnictw. Jego historia sięga XIX wieku, a wśród spektakularnych działań firmy wymienić można wydanie Sienkiewiczowskiej Trylogii w wersji dla mas, które trafiło do czytelników w roku 1901, gdy wydawnictwo miało jeszcze siedzibę w Krakowie (choć nakład drukowany był w Warszawie).

Siedziba tej znanej i świetnej firmy wydawniczej mieściła się w Środmieściu w eleganckiej kamienicy przy zbiegu ulic Sienkiewicza 9 i Zgoda 12.

Jak widać z podpisu na pocztówce ulica Sienkiewicza nosiła wtedy inną nazwę. Powstała w roku 1902, po wyburzeniu zabudowań Szpitala Dzieciątka Jezus. Łączyła ówczesny Plac Warecki (obecnie Plac Powstańców Warszawy) z Marszałkowską. Jako przedłużenie Siennej zyskała miano Nowo-Siennej. Henryk Sienkiewicz został patronem tej ulicy w 1916 roku.

Gmach wydawnictwa zbudowano w latach 1905-06 według projektu Bronisława Brochwicza-Rogóyskiego. Na parterze znajdowała się reprezentacyjna księgarnia Gebethnera i Wolffa.
Budynek uległ zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego.
Po wojnie w zabezpieczonych ruinach odrodziła się księgarnia rozprowadzająca ocalałe w magazynach książki – ostatecznie gmach został rozebrany w końcu lat pięćdziesiątych XX wieku. Na jego miejscu powstał budynek mieszkalny, który istnieje do dziś.

Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Grobtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.
1 myśl w temacie “DOM FIRMY GEBETHNER I WOLFF”