DOM FIRMY GEBETHNER I WOLFF

Warszawa, ul. Nowo-Sienna (obecnie ulica Sienkiewicza). Kamienica z siedzibą wydawnictwa Gebethner i Wolff

Było to jedno z najprężniejszych polskich przedwojennych wydawnictw. Jego historia sięga XIX wieku, a wśród spektakularnych działań firmy wymienić można wydanie Sienkiewiczowskiej Trylogii w wersji dla mas, które trafiło do czytelników w roku 1901, gdy wydawnictwo miało jeszcze siedzibę w Krakowie (choć nakład drukowany był w Warszawie).

„Trylogia” dla nas, wydana przez wydawnictwo Gebethnera i Wolffa.

Siedziba tej znanej i świetnej firmy wydawniczej mieściła się w Środmieściu w eleganckiej kamienicy przy zbiegu ulic Sienkiewicza 9 i Zgoda 12.

Ulica Nowo-Sienna ok. 1915 r. Od 1916 r. – ul. Sienkiewicza

Jak widać z podpisu na pocztówce ulica Sienkiewicza nosiła wtedy inną nazwę. Powstała w roku 1902, po wyburzeniu zabudowań Szpitala Dzieciątka Jezus. Łączyła ówczesny Plac Warecki (obecnie Plac Powstańców Warszawy) z Marszałkowską. Jako przedłużenie Siennej zyskała miano Nowo-Siennej. Henryk Sienkiewicz został patronem tej ulicy w 1916 roku.

Dom firmy Gebethner i Wolff na przedwojennej pocztówce.

Gmach wydawnictwa zbudowano w latach 1905-06 według projektu Bronisława Brochwicza-Rogóyskiego. Na parterze znajdowała się reprezentacyjna księgarnia Gebethnera i Wolffa.
Budynek uległ zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego.
Po wojnie w zabezpieczonych ruinach odrodziła się księgarnia rozprowadzająca ocalałe w magazynach książki – ostatecznie gmach został rozebrany w końcu lat pięćdziesiątych XX wieku. Na jego miejscu powstał budynek mieszkalny, który istnieje do dziś.

Ruiny kamienicy Gebethnera i Wolffa w roku 1944.

 


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Grobtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

1 myśl w temacie “DOM FIRMY GEBETHNER I WOLFF

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close