REDUTA NAPOLEONA

Twierdza Modlin. Reduta Napoleona

To jedna z czterech najstarszych, murowanych budowli obronnych w Modlinie, której budowę rozpoczęto w czasach Księstwa Warszawskiego, na polecenie Napoleona. Waldemar Łysiak, znawca epoki napoleońskiej, w swej pracy doktorskiej dowodził nawet, że redutę projektował sam cesarz Napoleon.
Jest to budowla obronna o roli wieży artyleryjskiej – nawiązująca do wież Montalemberta, zwana także śródszańcem lub redutą.

Twierdza Modlin. Reduta Napoleona
Klub Globtrotera zwiedza Twierdzę Modlin. Podążamy do Reduty Napoleona

Rozpoczęto ją budować latem 1811 r. Przerwano roboty wiosną 1812 r. wraz z wyprawą Wielkiej Armii przeciwko Rosji, gdzie Wielka Armia Napoleona poniosła klęskę. Ukończona została w 1815 r., ale już dla wojsk carskich.

Twierdza Modlin. Reduta Napoleona. Foto: Liliana Kołłątaj
Twierdza Modlin. Reduta Napoleona. Projekt Reduty z czasów Napoleona.

Reduta była trzykondygnacyjna z przeznaczeniem pierwszego piętra dla pomieszczenia 300 osobowej załogi. Na parterze w narożniku północnym ulokowano magazyn prochowy; w południowym narożniku miała być umieszczona podziemna cysterna na wodę.
Zaplanowane ściany arkadowe pierwszego piętra, od strony dziedzińca nie zostały zrealizowane, zastąpiono je prostokątnymi oknami. Podobnie nie zrealizowano krętych schodów z parteru na platformę w narożnikach wschodnim i zachodnim.

Twierdza Modlin. Reduta Napoleona. Foto: Liliana Kołłątaj
Twierdza Modlin. Reduta Napoleona. Foto: Liliana Kołłątaj

Pierwsze piętro przeznaczone dla załogi i obrony artyleryjskiej miało pomieścić w kazamatach 19 armat, które można było wtoczyć po zwodzonym moście nad fosą. Jednak armaty nigdy tam nie stanęły, gdyż Reduta nigdy nie została uzbrojona. Nie wiadomo dokładnie, jakim celom służyła w okresie zaboru rosyjskiego do 1915 r.
Po uzyskaniu niepodległości w 1918 r. twierdza modlińska zaczęła być zagospodarowywana przez Wojsko Polskie, szczególnie po wojnie 1919-1920, w której także odegrała swoją rolę. W pobliżu reduty zorganizowano wielki szpital wojskowy, a w reducie urządzono wielki skład apteczny. Nieliczni już starzy mieszkańcy Modlina, nie mówią o reducie, lecz właśnie o „aptece”. Również w latach międzywojennego, w rejestrze zabytkowego budownictwa wojskowego tak nazywano ten obiekt. W końcu lat dwudziestych w pobliżu reduty rozmieszczona została wielka jednostka –  1. Pułk artylerii lekkiej. Ponieważ główną siłą pociągową dla dział były konie, z powodu braku miejsca w innych. stajniach, w kazamatach północno-zachodnich i południowo-zachodnich parterowej części redutyu urządzono stajnię, której ślady zachowały się do dziś.

Opis na podstawie artykułu z portalu http://www.twierdzamodlin.pl

Zdjęcia własne: Liliana Kołłątaj

Twierdza Modlin. Reduta Napoleona. Foto: Liliana Kołłątaj
Twierdza Modlin. Reduta Napoleona. Foto: Liliana Kołłątaj

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Glotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close