SKARPA WARSZAWSKA

SKARPA WARSZAWSKA
Warszawa zasadniczo leży na nizinie. Nie znaczy to jednak wcale, że jest płaska.

W naszym mieście pełno jest rozmaitych wzniesień, górek, pagórków, dołków, wąwozów.

Największym, najdłuższym i najbardziej charakterystycznym wzniesieniem jest Skarpa Warszawska. Ciągnie się prawie przez całą lewobrzeżną Warszawę, wzdłuż i rownolegle do Wisły, na południu nieco odsuwając się od rzeki.
Najwyższe jej rejony przypadają na okolice Starego Miasta. Maksymalną wysokość: 20 – 28 m npm, osiąga pomiędzy Placem Zamkowym i Zamkiem Królewskim a Pałacem Kazimierzowskim na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.
Już dawno budowniczowie, a później architekci i urbaniści, docenili walory krajobrazowe skarpy. Większość królewskich i magnackich rezydencji usytuowano w jej rejonie, komponując je przy tym przeważnie jako założenia pałacowo – parkowe.
Pozostałości dawnych prywatnych ogrodów przemieszane z terenami leśnymi dają do dziś jeszcze możliwość przejścia spacerkiem przez całą Warszawę trasą wśród zieleni, z pominięciem ruchliwych ulic.
Na spacery po Skarpie Warszawskiej zaproszamy kilka razy w roku, gdyż – oprócz wspaniałych widoków – kryje ona także wiele ciekawostek i tajemnic.

IMG_20151209_095943IMG_20151209_095920IMG_20151209_095159IMG_20151209_094954

 


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Grobtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, UJAZDÓW, ŚRÓDMIEŚCIE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close