
Nie tylko Poznań ma koziołki, choć te poznańskie są najbardziej znane.
Lubelski koziołek, a właściwie kozioł jest za to wyższy rangą, bo trafił aż do herbu miasta.
A jak koziołek znalazł się w lubelskim herbie?
O, to cała skomplikowana historia.
Lublin od XII do XIV wieku bardzo się rozwinął i zaczął zyskiwać na znaczeniu. Toteż lubelscy mieszczanie zaczęli zabiegać o prawa miejskie. Jednak do mocno zajętego sprawami państwa księcia Władysława Łokietka dostać się było niełatwo. W końcu nadarzyła się okazja, ponieważ książę szukał stronników. Do Krakowa pojechała kilkuosobowa delegacja posłów. Książę przyjął ich bardzo życzliwie i wysłuchał opowieści o mieście, gdzie z najazdu Tatarów ocalała koza, która to w wąwozie wykarmiła wiele dziatek i przyrzekł posłom przywilej lokacyjny. Wtedy to książę Łokietek wraz z posłem dominikaninem postanowili, że na pamiątkę najazdu Tatarów w herbie miasta powinny znaleźć się koza i winnica.
Herbator Mikołaj miał namalować herb. Ale krakowski herbator pijaczyna, po otrzymaniu zadatku za wykonanie pracy, gdzieś zaginął. W końcu herb odnaleziono i przez lubelskich wysłanników został odebrany z domu herbatora.

Już w drodze posłowie rozpakowali malowidło i przerazili się, że sprowadzą hańbę na miasto, a na siebie kłopoty, ponieważ ujrzeli starego, długowłosego capa obżerającego się winogronami.
Ale mieszczanie tak ucieszyli się z nadania praw miejskich, że na herb nie zwrócili uwagi.
I tak koziołek stał się symbolem Lublina.
Szczegóły herbu nie są przypadkowe, każdy element ma znaczenie.
Kozioł i winorośl są atrybutami bogini Wenus – rodzicielki i oznaczają płodność natury. Natomiast mocne, czerwone tło symbolizuje władzę i siłę.
A w centrum miasta koziołek na nawet swój pomniczek, będący jednocześnie źródełkiem. Rzeźba-poidełko największe uznanie zyskuje – jak widać – u najmłodszego pokolenia lublinian.

Podoba Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej.
Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.