
Pomnik Adama Mickiewicza przy Krakowskim Przedmieściu to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych warszawskich pomników.
Opowiadać można by o nim długo.
Ale tym razem skoncentrujemy się nie na pomniku, a na jego otoczeniu.
Zwróciliście kiedyś uwagę na balustradę?


I na latarnie oraz lampadery (żeliwne znicze), które uzupełniają scenerię rzeźby?
Balustrady chyba nie da się nie zauważyć.
Ale mało kto przygląda się jej uważniej.
A to dzieło samo w sobie i warto ją obejrzeć dokładniej. Zwłaszcza, że nie byle kto ją wykonał.


Ogrodzenie pomnika, w formie kraty kutej w żelazie, ozdobionej motywami roślinnymi, wykonała słynna XIX-wieczna warszawska firma Zielezińskiego. Zachowały się nawet archiwalne zdjęcia z czasów kucia tej pięknej balustrady.

Piękna balustrada to jeszcze nie wszystko. W narożnikach ogrodzenia umieszczono osiem dwuramiennych latarni.

Artystyczne ogrodzenie i latarnie zaprojektował Zenon Chrzanowski. Postument ozdobiono kamienną balustradą, a w jej narożnikach ustawione zostały lampadery czyli żeliwne rzeźby przedstawiające płonące znicze.

Po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy wysadzili pomnik w powietrze i zdemontowali otaczające dekoracje.
Po wojnie posąg został zrekonstruowany. Odtworzono także cokół i częściowo ogrodzenie.
Powtórne odsłonięcie miało miejsce 28 stycznia 1950 roku.
Latarnie w ogrodzeniu odtworzono dopiero kilka lat później.

Natomiast żeliwne znicze (lampadery) pojawiły się ponownie znacznie później. Powróciły do Polski dopiero w latach 80. XX wieku. 6 grudnia 1985 roku zostały umieszczone na swoim historycznym miejscu.

Jeśli interesuje Was historia tego pomnika, który pojawił się za czasów carskich, a w XX wieku na pewien czas zniknął z przestrzeni Warszawy, to zapraszam do lektury kolejnego artykułu 👉 WIESZCZ NIEPOKORNY NAWET NA POMNIKU. Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.

