WIOSNA, ACH TO TY… Mazowsze z Klubem Globtrotera

Rośliny wodne w arboretum

Maj to już wiosna w pełnym rozkwicie. Wszystko kwitnie, pachnie.
Zajrzyjmy zatem tam, gdzie widać to najlepiej – do Rogowa, by w rozległym arboretum nacieszyć się bujnie rozwijającą się przyrodą.

Wiosna w arboretum w Rogowie
Wiosna w arboretum w Rogowie. Druga połowa maja. O tej porze roku kwitną azalie i różaneczniki. Foto: Arboretum w Rogowie

ARBOTETUM W ROGOWIE
Arboretum SGGW to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce.Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Założone zostało na terenie leśnym. Pozostałością po lesie, który istniał zanim utworzono ogród są około 150-letnie sosny, a także świerki, dęby i graby.
Rośliny drzewiaste to podstawowa i największa kolekcja roślin w Arboretum. Obejmuje łącznie 35 750 drzew, krzewów i krzewinek.
Na kolekcję zielną składa się ponad 6650 roślin 640 gatunków i odmian roślin pochodzenia górskiego, ale także wodnych, stref bagiennych i nadwodnych. Kolekcja zlokalizowana jest głównie na terenie alpinarium, które jest jednym z ulubionych miejsc wśród zwiedzających. Alpinarium to najmniejszy dział ogrodu, zajmuje powierzchnię około 1,4 ha, z czego część skalna to 15 arów. Oprócz skalniaków założono tu ciąg strumyków, kilka oczek wodny i staw z wyspą, Można obejrzeć tutaj prawie 900 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata.
Leśne Powierzchnie Doświadczalne stanowi około małych 130 poletek doświadczalnych na obszarze ponad 18 ha, w północnej i wschodniej części ogrodu. Posadzono na nich 75 różnych gatunków drzew obcego pochodzenia, z czego większość to rośliny iglaste.
Oczywiście trudno będzie obejść cały teren. Ale w ciągu 3 godzin zaplanowanych na pobyt w arbotetum na pewno wiele uda się zobaczyć.

Arboretum w Rogowie
Arboretum w Rogowie
Lipce Reymontowskie.
Lipce Reymontowskie. Muzeum im. Władysława Reymonta. Foto: Piotr Jurzysta

LIPCE REYMONTOWSKIE
Już sama nazwa: Lipce Reymontowskie wskazuje, że miejsce to związane jest z naszym noblistą. Wioska trafiła do literatury i została sportretowana w „Chłopach” nie przez przypadek. Władysław Reymont był bowiem jej mieszkańcem, pracował tu jako dróżnik kolejowy.
W roku 1983 r. z przekształconej Izby Regionalnej powstało tu Muzeum im. Wł. St. Reymonta, które gromadzi pamiątki związane z Remontem oraz zbiory regionalne. Od 1989 r. siedzibą Muzeum są zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów, która powstała pod koniec XIX wieku. Tuż obok powstała Zagroda Ludowa – miniskansen, który wraz z Muzeum im. Reymonta tworzy one Centrum Reymontowskie. Przy torach kolejowych znajdziemy Domek Reymonta, czyli dom dróżnika, który był miejscem zamieszkania przyszłego pisarza, przez 5 lat pracownika Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Lipcach, Rogowie i Krosnowej.
Całości dopełnia Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych powstała z prywatnych zbiorów Pana Zbigniewa Stania, gdzie również znajdują się pamiątki po Reymoncie.
Jak zatem widać, mimo że Lipce to mała wioska, ciekawostek w niej nie brakuje.
Na koniec wycieczki wybierzemy się do Skierniewic.

Zabytkowy dworzec w Skierniewicach
Zabytkowy dworzec kolejowy w Skierniewicach. Foto: Liliana Kołłątaj

SKIERNIEWICE
Co statystyczny polski turysta wie o Skierniewicach? Przeważnie niewiele. To miasto kojarzy się właśnie z profesorem Pieniążkiem i bohaterem „Lalki”.
Postaramy się przekonać Was, że ma o wiele więcej do zaoferowania. W trakcie wycieczki zaprezentujemy najciekawsze fragmenty Skierniewic, by zachęcić do dalszego indywidualnego eksplorowania.
Co zatem zobaczymy:
✓dworzec kolejowy z kilkoma ciekawymi pomnikami, m.in. bohatera „Lalki” – Stanisława Wokulskiego i Jasia z jabłuszkiem, ✓ XIX-wieczny rynek z pomnikiem sławy polskiego ogrodnictwa – profesora Pieniążka, ✓przepiękny park, który otaczał niegdyś carską rezydencję, ✓pałac Arcybiskupi, w którym obecnie mieści się siedziba Instytutu Ogrodniczego, ✓wzorowany na rzymskim Panteonie kościół św Jakuba, ✓dworek modrzewiowy Konstancji Gładkowskiej, pierwszej miłości Chopina… A to jeszcze nie wszystko…

Skierniewice. Brama Parkowa
Skierniewice. Brama Parkowa, dawna brama wjazdowa do rezydencji najpierw carskiej, a następnie biskupiej. Foto Liliana Kołłątaj


Trasę poprowadzą przewodnicy warszawscy i mazowieccy: Liliana Kołłątaj,  Tadeusz Filipek.

Spotkanie grupy: godz. 7.30
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00

Termin: 23.05.2021, niedziela

Dla grup zorganizowanych (min.15 osób) – termin do ustalenia.
***
Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 145 zł
dla pozostałych osób: 165 zł

***
Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 15 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł)
***
Kalkulacja kosztu obejmuje:
* przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
* realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i obsługę przewodnicką;
* wstęp do arbotetum w Rogowie i skansenu w Lipcach;
* ubezpieczenie wycieczkowe. 


Zgłoszenia: poprzez zamieszczony poniżej formularz zgłoszeniowy oraz tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com


Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –
* W przypadku wycieczek jednodniowych oraz kilkudniowych wyjazdów klubowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 5 dni roboczych przed terminem rozpoczęcia w przypadku wycieczek autokarowych; w przypadku rajdów i wycieczek pieszych – do 2 dni przed ich terminem.
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.


Pałac Prymasowski w Skierniewicach; przed I wojną światową i współcześnie. Obecnie siedziba Instytutu Ogrodnictwa.

UWAGA
W trakcie wycieczki przestrzegać będziemy zaleceń związanych z sytuacją epidemiczną.
W autokarze dostępne będą środki dezynfekujące i woda.
Prosimy o zabranie ze sobą maseczek i zachowanie odstępów w trakcie wspólnego spaceru oraz stosowanie się do instrukcji podawanych przez pilota.

Park Miejski w Skierniewicach w scenerii jesiennej.
Foto: Liliana Kołłątaj


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close