
Bug to czwarta pod względem długości rzeka Polski. Na znacznym odcinku wyznacza granicę naszego kraju.
Ale nie tylko dzieli. Także łączy.
To rzeka trzech, a nawet czterech kultur. A miejscami nawet pięciu.
Nadal żyją tu ludzie różnych wyznań i narodowości. Do dziś w wioskach obok siebie stoją kościoły i cerkwie, a dawniej także meczety i synagogi. Znajdziemy tu nawet ślady osadnictwa olęderskiego.
Wyruszamy nad Bug. Po raz pierwszy, ale nie ostatni. Tym razem celem będą nadbużańskie południowe krańce Podlasia.
A na trasie:
ORTEL KRÓLEWSKI i POŁOSKI to pierwsze osady, które przywitają nas rozmaitością kulturową. Tu dawne cerkwie stały się kościołami katolickimi, zachowując wschodni charakter swego wyglądu. Tu historia wymieszała losy ludności słowiańskiej i tatarskiej, polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Więcej informacji o tych miejscach zamieszczamy w odrębnym artykule na blogu klubowym ⏩ ORTEL I POŁOSKI. PODLASKA MIESZANKA KULTUR I HISTORII.

KODEŃ
Tu stoi prawdopodobnie jedyny na świecie kościół, w którym ołtarz zdobi (już legalnie) obraz ukradziony z prywatnej kaplicy papieskiej w Watykanie.
Bazylikę w Kodniu wzniósł w latach trzydziestych XVII w Mikołaj Sapieha – sprawca tej zuchwałej kradzieży.
Uroku dodaje rozległy ogród nad stawem, tak malowniczy, że nie chce się z niego wychodzić. Spędzimy tam zatem ok. 2 godzin. Będzie też możliwość i czas na zjedzenie obiadu (posiłek płatny we własnym zakresie).

JABŁECZNA
Według legendy w miejscu, gdzie wody Bugu przyniosły na brzeg cudowną ikonę św. Onufrego, pod koniec XV wieku powstał klasztor pod jego wezwaniem. Do dziś to jedno z najważniejszych sanktuariów prawosławnych w Polsce.
Monaster św. Onufrego to kompleks zabytkowych obiektów sakralnych, zarówno murowanych, jak drewnianych, rozłożonych na znacznej przestrzeni na nadbużańskich łąkach, tuż nad brzegiem Bugu.

MOŚCICE DOLNE
Nie należy się spodziewać tu oszałamiających architekturą zabytków.
O urodzie tego miejsca stanowi spokój i leniwie przetaczające się wody Bugu.
A jednak warto tu zajrzeć, by poznać historię olęderskich osadników i wysiedleńców.

SŁAWATYCZE
Ta niewielka wioska to jedno z bardziej osobliwych miejsc regionu.
Jej centrum wyznaczają się dwie stojące na wprost siebie świątynie: katolicka i prawosławna. Obydwie godne uwagi i zaskakujące bogactwem architektury, jak na tak małą osadę. Sławatycze i okolice były świadkiem niesamowitych zwrotów historii i ciągłym terenem spornym pomiędzy Polską, Rusią, Litwą, Ukrainą, a nawet Austrią. W historii wioski pojawiają się także książę Adam Czartoryski i Tadeusz Kościuszko, a w tle romans przyszłego Naczelnika Insurekcji. Z tych okolic młody Kościuszko wyruszył niegdyś do Ameryki. I to nawet drogą wodną – Bugiem do Wisły, a dalej do Gdańska, Drezna, Paryża i Filadelfii.
Są tu też w okolicy miejsca tajemnicze i owiane legendą.

HANNA
Co Hanna plecie w Hannie? Może nawet niejedna. Gmina Hanna jest prawdziwym „zagłębiem” sztuki ludowej. W okolicy ponad 30 osób zajmuje się plecionkarstwem i haftem.
W Hannie najciekawszym obiektem jest piękny XVIII-wieczny drewniany kościół, który koniecznie trzeba zobaczyć. Dowiemy się także, skąd wzięła się nazwa miejscowości. A przy okazji zerkniemy także na lokalne rękodzieło.

STUDZIANKA
Mizar pod lasem jest obecnie praktycznie jedynym oryginalnie zachowanym śladem tatarskiej przeszłości wioski. Osada ponad trzy wieki stanowiła centrum życia muzułmańskiego w okolicy. Do 1915 roku w Studziance stał meczet, zbudowany po przybyciu Tatarów po 1679 roku. 15 sierpnia 1915 r. meczet został spalony przez wycofujące się wojska rosyjskie. Na terenie mizaru, który odwiedzimy, znajduje się ponad 170 nagrobków. To jeden z większych cmentarzy muzułmańskich w Polsce.

Trasę poprowadzą przewodnicy warszawscy i mazowieccy: Jolanta Senator i Liliana Kołłątaj.
—
Termin: 19.06.2021, sobota
—
Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 22.00
—
Zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy najpóźniej do 10.06.
***
Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 155 zł
dla pozostałych osób: 175 zł
***
Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 12 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł)
***
Kalkulacja kosztu obejmuje:
* przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
* realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i obsługę przewodniczący na całej trasie;
* niezbędne opłaty przy wstępach do zwiedzanych obiektów;
* ubezpieczenie wycieczkowe.
Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️
—
Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia, nie później niż do 10.06.
—
Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –
* W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.

2 myśli w temacie “POGRANICZE TRZECH KULTUR. Podlasie z Klubem Globtrotera”