NIEGRZECZNY ZAMEK W MORĄGU

Na początku lipca 2020 wybraliśmy się z Klubem Globtrotera podziwiać lawendowe pola w okolicach Olsztyna. Zachwyty nad lawendą nie zajęły jednak całego dnia, więc rozglądaliśmy się za jakimiś ciekawym miejscem w okolicy, które można by przy okazji odwiedzić. Wybór padł na Morąg.
Tam też zawędrowaliśmy po wizycie na Lawendowym Polu. Miasto nie jest duże, a jego najstarsza część koncentruje się między ratuszem a brzegiem jeziorka o mało poetyckiej nazwie Rozlewisko Morąskie.
Ale małe nie znaczy wcale, że nieciekawe.

XV-wieczny ratusz w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

Co warto tam zobaczyć?
> gotycki ratusz z 1444 r., z barokowymi wieżami, strzeżony przez XIX-wieczne armaty,
> wczesnogotycki kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowany w latach 1305-1312,
> fragmenty murów obronnych i baszt z XIV w.
> pałac Dohnów, a wewnątrz ekspozycje poświęcone biedermeierowi oraz najwybitniejszemu mieszkańcowi Morąga, filozofowi Johannowi Gottfriedowi Herderowi.
> odtworzony XIX-wieczny pomnik Herdera, wystawiony przy wspomnianym wyżej kościele.
To wymieniają wszystkie przewodniki.
W zestawieniu z kolejnym obiektem, o którym piszę dalej, można by je nazwać „grzecznymi” zabytkami. Piękne, zadbane obiekty, wizytówki miasta. Niewykluczone, że w kolejnym artykule któryś z tych obiektów dokładniej opiszę.

Pałac Dohnów w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

Jednak na mnie (i chyba także na reszcie uczestników wycieczki) zdecydowanie większe wrażenie zrobiła budowla znacznie mniej uporządkowana. Ba! rzec można, że nawet niemal w ruinie.
W informacjach o mieście można znaleźć wzmiankę o pozostałościach zamku krzyżackiego. I rzeczywiście, prawie u krańca ulicy Zamkowej, kilkaset metrów od brzegów jeziorka, znajdujemy pojedynczy mocno zniszczony dom.

Zamek w Morągu z zewnątrz. Foto: Liliana Kołłątaj

Na pierwszy rzut oka wygląda na zaniedbany budynek gospodarczy.
Po bliższych oględzinach okazuje się on skrzydłem dawnego zamku krzyżackiego, jednego z najwcześniejszych na tych ziemiach.
Szybko okazuje się, że pierwsze wrażenie było mocno niepełne. Mawia się, że nie szata zdobi człowieka.  W pełni można by to powiedzenie odnieść do tego obiektu.
Wnętrza bowiem mocno zaskakują.
Można tu na gorąco obserwować proces restauracji i powrotu do życia popadającego w ruinę zabytku.

Wnętrza zamku w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

Wewnątrz współczesność miesza się ze  średniowieczem, prywatne mieszkanie z zabytkowymi komnatami.  Malowane drewniane gotyckie stropy sąsiadują z awangardowym malarstwem XX wieku. Trafiamy wprost na plac budowy z typową dla niego graciarnią, a po kilku krokach przechodzimy do artystycznego salonu wypełnionego zabytkami.

Wnętrza zamku w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

I do tego jeszcze duch zamku, element obowiązkowy średniowiecznych warowni.
Tu po zamkowych komnatach krąży duch dzieciobójczyni Barbary Schwann, ściętej toporem przez kata na rynku w Morągu.

Komnata Barbary Schwann na zamku w Morągu.

A w tym wszystkim zupełnie współczesny właściciel: elegancki starszy pan z werwą, z pasją i znawstwem opowiadający o historii zamku i detalach jego konstrukcji.
Przyznaje, że niegdyś miał dalekosiężne plany odbudowy całego założenia zamkowego. Oglądamy makietę i myślimy: byłoby wspaniale. Ale wiadomo, że to nieproste przedsięwzięcie. Czy zdoła je zrealizować?
W tej chwili trudno powiedzieć.

Makieta i plan dawnego zamku krzyżackiego w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close