NIEGRZECZNY ZAMEK W MORĄGU

Na początku lipca 2020 wybraliśmy się z Klubem Globtrotera podziwiać lawendowe pola w okolicach Olsztyna. Zachwyty nad lawendą nie zajęły jednak całego dnia, więc jak z wcześniej również rozglądaliśmy się za jakimiś ciekawym miejscem w okolicy, który można by przy okazji odwiedzić. Wybór padł na Morąg.
Tam też zawędrowaliśmy po wizycie na Lawendowym Polu Miasto nie jest duże, a jego najstarsza część koncentruje się między ratuszem a brzegiem jeziora o mało poetyckiej nazwie Rozlewisko Morąskie.

XV-wieczny ratusz w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

Co warto tam zobaczyć?
> gotycki ratusz z 1444 r., z barokowymi wieżami, strzeżony przez XIX-wieczne armaty,
> wczesnogotycki kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowany w latach 1305-1312,
> fragmenty murów obronnych i baszt z XIV w.
> pałac Dohnów, a wewnątrz ekspozycje poświęcone biedermeierowi oraz najwybitniejszemu mieszkańcowi Morąga, filozofowi Johannowi Gottfriedowi Herderowi.
> odtworzony XIX-wieczny pomnik Herdera, wystawiony przy wspomnianym wyżej kościele.
To wymieniają wszystkie przewodniki.
W zestawieniu z kolejnym obiektem, o którym piszę dalej, można by je nazwać „grzecznymi” zabytkami. Piękne, zadbane obiekty, wizytówki miasta. Niewykluczone, że w kolejnym artykule któryś z tych obiektów dokładniej opiszę.

Pałac Dohnów w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

Jednak na mnie (i chyba także na reszcie uczestników wycieczki) zdecydowanie większe wrażenie zrobiła budowla znacznie mniej uporządkowana. Ba! rzec można, że nawet w ruinie.
W informacjach o mieście można znaleźć wzmiankę o pozostałościach i zamku krzyżackiego. I rzeczywiście, prawie u krańca ulicy Zamkowej, kilkaset metrów od brzegów jeziora, znajdujemy pojedynczy mocno zniszczony dom.

Zamek w Morągu z zewnątrz. Foto: Liliana Kołłątaj

Na pierwszy rzut oka wygląda na zaniedbany budynek gospodarczy.
Po bliższych oględzinach okazuje się on skrzydłem dawnego zamku krzyżackiego, jednego z najwcześniejszych na tych ziemiach.
Szybko okazuje się, że pierwsze wrażenie było mocno niepełne. Mawia się, że nie szata zdobi człowieka. Można by to powiedzenie odnieść do tego obiektu.
Wnętrza bowiem mocno zaskakują.
Można tu na gorąco obserwować proces restauracji i powrotu do życia popadającego w ruinę zabytku.

Wnętrza zamku w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

Wewnątrz współcześność miesza się ze  średniowieczem, prywatnego mieszkania z zabytkowymi komnatami.  Malowanych drewniane gotyckie stropy sąsiadują z awangardowym malarstwem XX wieku. Trafiamy wprost na placu budowy z typową dla niego graciarnią, a po kilku krokach przechodzimy do artystycznego salonu wypełnionego zabytkami.

Wnętrza zamku w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

I do tego jeszcze duch zamku, element obowiązkowy średniowiecznych warowni.
Tu po zamkowych komnatach krąży duch dzieciobójczyni Barbary Schwann, ściętej toporem przez kata na rynku w Morągu.

Komnata Barbary Schwann na zamku w Morągu.

A w tym wszystkim zupełnie współczesny właściciel: elegancki starszy pan z werwą, z pasją i znawstwem opowiadający o historii zamku i detalach jego konstrukcji.
Przyznaje, że niegdyś miał dalekosiężne plany odbudowy całego założenia zamkowego. Oglądamy makietę i myślimy: byłoby wspaniale. Ale wiadomo, że to nieproste przedsięwzięcie. Czy zdoła je zrealizować?
W tej chwili trudno powiedzieć.

Makieta i plan dawnego zamku krzyżackiego w Morągu. Foto: Liliana Kołłątaj

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach wycieczek, rajdów i spacerów historycznych Klubu Globtrotera.


* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/

* * * 

Zapraszamy także na nasze strony na Facebookuhttps://m.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://m.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close