SZLAKIEM SECESJI I MENNONITÓW. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Naszemu wypadowi na Mazowsze Północne towarzyszyć będą dwie myśli przewodnie: największe w Polsce, płockie zbiory sztuki secesyjnej oraz poszukiwania śladów historii mennonitów na terenach nadwiślańskich.

Katedra i zamek na Wzgórzu Tumskim widziane z bulwarów nad Wisłą. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa

Oczywiście będąc w Płocku poświęcimy też kilka godzin na poznanie miasta. Obejrzymy rynek, Plac Narutowicza, katedrę, bulwary nad Wisłą, pomnik Bolesława Krzywoustego, kościół mariawitów.

Jednak głównym celem będzie tym razem najważniejsze muzeum Płocka – Muzeum Mazowieckie, ze szczególnym uwzględnieniem prezentowanych tam kolekcji sztuki secesyjnej i artykuły deco. To muzeum dysponuje największymi i najciekawszymi w Polsce zbiorami sztuki dekoracyjnej i użytkowej z przełomu XIX i XX w. A być w Płocku i nie zajrzeć do Muzeum Mazowieckiego przy Tumskiej, to po prostu nie uchodzi – toteż spędzimy tam dłuższą chwilę. O tej ekspozycji jakiś czas temu pisał na blogu Piotr Jurzysta, warto przy okazji przypomnieć sobie ten artykuł:  SECESJA PO PŁOCKU .

Muzeum Mazowieckie w Płocku, saloniki secesyjne. Foto: Liliana Kołłątaj – Klub Globtrotera Warszawa

UWAGA. 4 września 2021 r. otwarta została w Płocku wyodrębniona wystawa ART DECO, która do tej pory była częścią kolekcji secesyjnej. Eksponaty mieszczące się do tej pory w kamienicy przy Tumskiej oraz nowe zbiory umieszczone zostały w oddzielnym obiekcie nieopodal, w specjalnie w tym celu wyremontowanej kamienicy. Oczywiście tam również się wybierzemy.

Z mennonitami spotkamy się głównie na terenie skansenu w Wiączeminie, dedykowanego tej społeczności, gdzie wokół zachowanego oryginalnego zboru mennonitów powstała rekonstrukcja ich wioski.
W okolicach Wiączemina – o ile nie staną na przeszkodzie ewentualne ograniczenia epidemiologiczne i będzie to możliwe – popróbujemy też mennonickiej specjalności – powideł z buraków i poznamy tajniki ich produkcji. Wizytę u ich wytwórcy oraz degustację i jej koszt (ok.25-35zł) potwierdzimy bliżej terminu wycieczki. Na miejscu będzie też oczywiście możliwość zakupu powideł i syropu buraczanego.

Kim byli mennonici?
Dotarli do Polski z Niderlandów na początku XVI w. Ponieważ przybyli z Holandii zwano ich także olendrami lub olędrami, stąd pozostało w historii sformułowanie osadnictwo olenderskie.
Początkowo osiedlili się na Żuławach.
Z czasem powędrowali dalej na południe i wschód, wzdłuż Wisły, Narwi i Bugu i dotarli aż na Mazowsze, w okolice Warszawy, a nawet na Polesie, w rejon Sławatycz.
Byli członkami anabaptystycznego ruchu religijnego, nie uznawali służby wojskowej, sądów, nie wolno im było pełnić żadnych urzędów. W Polsce doceniono ich umiejętności osuszania i zagospodarowywania bardzo żyznych, ale podmokłych gruntów. Ich ciężka praca przyniosła najpierw Żuławom, a później dalszym terenom nad Wisłą rozwój gospodarczy, a kolejnym pokoleniom dostatnie życie.

Do opuszczenia Żuław i Mazowsza zmusił ich I rozbiór Polski. W obliczu przymusowego poboru do armii emigrowali na Ukrainę i do południowej Rosji. Stamtąd ponownie musieli uciekać przed I wojną światową. Trafili aż za ocean – do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Paragwaju i Urugwaju. Ich potomkowie żyją tam do dziś.
Menonici, którzy zostali w Polsce, ulegli z czasem germanizacji. Po II wojnie światowej, potraktowani jako ludność niemiecka, tak jak inni niemieccy mieszkańcy Żuław zostali zmuszeni do opuszczenia Polski.
I szybko o nich zapomniano.
Obecnie trudno znaleźć ślady ich historii w Polsce.
Ostatnie lata przynoszą jednak odnowienie zainteresowania tym tematem. W wielu miejscach następują próby odtworzenia wiosek mennonickich.
Śladów mennonitów będziemy szukać w Wiączeminie i okolicy.

Termin:
19 listopada 2022, sobota

Zgłoszenia: do 20 października
Później – w miarę wolnych miejsc.

Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 165 zł
dla pozostałych osób: 185 zł

Kalkulacja obejmuje:

  • przejazd autokarem (lub minibusem, zależnie od liczby uczestników),
  • przygotowanie i realizację programu krajoznawczego oraz opiekę pilota na trasie,
  • bilety wstępu: Muzeum Mazowieckie – Muzeum Secesji oraz wystawa ART DECO w Płocku, skansen mennonicki w Wiączeminie,
  • kawa, herbata i słodki poczęstunek dla uczestników,
  • ubezpieczenie wycieczkowe (KLNW).

UWAGA: Koszt wizyty i degustacji u wytwórcy powideł buraczanych nie jest wliczony w koszt podstawowy. Podamy go po potwierdzeniu wizyty. Ta kwota – ok. 20-30 zł – będzie płatna gotówką na wycieczce.

Kalkulacja przeliczona na min. 20 osób.
Wyjazd następuje przy min.12 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł).

Spotkanie grupy: godz. 7.00, Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 20.30

Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez zamieszczony poniżej formularz zgłoszeniowy ⤵️

Osoby towarzyszące (jeśli zgłoszenie dotyczy pojedynczej osoby – w rubryczkach prosimy wstawić kreski)

1.

2.
Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –
* W przypadku wycieczek jednodniowych oraz kilkudniowych wyjazdów klubowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.
Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close