ŁAWECZKA ŻEROMSKIEGO W KONSTANCINIE

Park Zdrojowy w Konstancinie. Mostek nad Jeziorką. Foto: Liliana Kołłątaj

Przy okazji spaceru KONSTANCIN, JAKIEGO NIE ZNACIE zajrzeliśmy oczywiście także do Parku Zdrojowego. I tu pojawiło się zaskoczenie dla osób, które kilka lat Konstancina i Parku nie odwiedzały. Na skwerze w głównej alei mogli przysiąść się na ławeczce na pogawędkę z jesiennie zamyślonym Stefanem Żeromskim.

Pomnik Żeromskiego w Konstancinie. Foto: Liliana Kołłątaj

Pomnik Żeromskiego jest relatywnie nowy, bo ustawiono go w 2016 r., w 152 rocznicę urodzin pisarza. Dokładniej rzecz biorąc, to jest to kompozycja rzeźbiarska, pomnik oraz „kartki” z cytatami z utworów Żeromskiego. Rocznica trochę nierówna, ale każda rocznica byłaby dobra dla upamiętnienia tak znakomitego mieszkańca Konstancina.

Pomnik Żeromskiego w Parku Zdrojowym. Foto Liliana Kołłątaj

Wszak spędził tu ostatnie 5 lat swego życia. Pisarz zamieszkał w Konstancinie w 1920 roku. Kupił willę „Świt”, przy obecnej ul. Żeromskiego. Po śmierci twórcy w 1925 roku w willi do końca swojego życia mieszkały jego żona Anna i córka Monika. Teraz znajduje się tam muzeum poświęcone pisarzowi. Postać pisarza z brązu wykonał Paweł Pietrusiński, autor m.in. pomnika Jana Pawła II stojącego nieopodal w Parku Zdrojowym. Dom Żeromskiego i opowieści o nim zostawiliśmy sobie na kolejną wizytę w Konstancinie.


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close