SKOLIMÓW, JAKIEGO NIE ZNACIE. Spacer z przewodnikiem

Skolimów. Willa Zagłobin

Historia okolic nad Jeziorką potoczyła się tak dziwnie, że większą popularność zyskały rejony, które rozwinęły się później.
Chronologicznie Skolimów i Obory są wcześniejszymi osadami niż Konstancin.
Gdy w rejonie dzisiejszego Konstancina rozciągały się jeszcze łąki i lasy, w Oborach istniał już dwór szlachecki, a Skolimów był wsią rycerską.

Skolimów. Stary Młyn
Nawet gdy w okolicy zaczęły się rozwijać osiedla, to w Skolimowie Wacław Preker rozpoczął parcelację gruntów i wytyczanie działek o kilkadziesiąt lat wcześniej niż Witold hr. Skórzewski w Konstancinie.
Również kościół w Skolimowie powstał wcześniej niż pozostałe dwa konstancińskie.

Skolimów. Kościół

A gdyby na obrzeżach Skolimowa – w Chylicach, nie powstała cegielnia, to zapewne okoliczne pensjonaty, także w słynnym Konstancinie, budowane byłyby znacznie dłużej. Cegielnia miała w Skolimowie podobne znaczenie, jak Papiernia w Konstancinie.

Skolimów. Cegielnia

Skolimów. Staw przy cegielni

W trakcie spaceru poznamy oczywiście historię najsłynniejszych willi skolimowskich. Poznamy ulubione miejsca wędrówek Stefana Żeromskiego. Przejdziemy też przez niezwykle malowniczy obecnie teren dawnej cegielni. Zajrzymy na cmentarz, na którym miejsce spoczynku znaleźli nie tylko przedstawiciele rodów konstancińskich, ale również znani artyści.

Skolimów. Cmentarz

Nie zabraknie na trasie także tzw. pięknych okoliczności przyrody, ciekawych zwrotów sytuacji i zaskakujących kontrastów otoczenia. 

Skolimów. Jeziorka

Podobnie jak w przypadku poprzedniej wizyty w Konstancinie, tym razem nasz spacer z przewodnikiem nie będzie tylko tradycyjnym krótkim spacerkiem, a bardziej pieszą wycieczką. 

W Skolimowie też chcemy pełniej pokazać historię i współczesność okolicy. Toteż spędzimy tu kilka godzin.
Warto zabrać termos z rozgrzewającym napojem i drobny prowiant. W trakcie spaceru planujemy krótką przerwę odpoczynkową, w miejscu zabytkowym, gdzie można nie tylko podziwiać architekturę, ale też coś przekąsić.

Trasa spaceru prowadzić będzie przez tereny miejskie, ale także przez łąkowe i leśne, wskazane jest zatem obuwie turystyczne.

Spacer poprowadzą: Liliana Kołłątaj – blogerka, przewodniczka warszawska i mazowiecka oraz Andrzej Malik – mieszkaniec i pasjonat Konstancina.

UWAGA! Dojazd do Konstancina przewidujemy autobusem miejskim. Posiadacze Karty Miejskiej mogą się nie martwić o bilety, gdyż cały rejon spaceru wchodzi w zakres I strefy. Osobom bez Karty Miejskiej sugerujemy zakup biletu dobowego.

Ze względu planowane przejazdy miejską komunikacją i Państwa komfort w trakcie wycieczki spacerować będziemy w grupie maksymalnie 20-osobowej. Wobec tego na obowiązują zgłoszenia.
***
Zgłoszenie wysłać można tradycyjnie na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy. ⤵️


Terminy:
21.11., niedziela, godz.10.30
6.11., sobota
Spotkanie: godz. 10.50
pętla autobusowa przy Metro Wilanowska, przystanek linii 710.
Zakończenie: ok. 16.00 w Skolimowie, Plac Sportowy (jest tam przystanek powrotny 710)

Koszt: 25 zł
Z Kartą Globtrotera lub kuponem rabatowym: 15 zł

Płatność możliwa gotówką na starcie spaceru lub przelewem na konto bankowe Klubu Globtrotera.

Skolimów. Willa Złudzenie

Skolimów. OstojaPodobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close