PRASKI WYSZOGRÓD

Wyszehrad
Relief na donicy przy wejściu na Cmentarz Wyszehradzki ukazuje bramy i fortyfikacje dawnego Wyszehradu. Foto: Liliana Kołłątaj

Naturalnie nie ma w Pradze czeskiej rejonu o takiej nazwie, ale gdyby przetłumaczyć dosłownie słowo: Vyšehrad, to otrzymalibyśmy coś w tym rodzaju.

A w dodatku jest tu miejsce, które nieodparcie kojarzy się z Polską i z Warszawą.
To Cmentarz Wyszehradzki. Skojarzenia ze Starymi Powązkami pojawiają się natychmiast, gdy tylko minie się bramę.
Cmentarz powstał w XIII w. jako mały cmentarz przykościelny przy od bazyliki świętych Piotra i Pawła.

Praga Wyszehrad. Cmentarz

Kilka wieków później został nieco powiększony i stał się miejscem pochówku osób wybitnych. Swą powierzchnią nie byłby w stanie konkurować z warszawskimi Powązkami, jako że jego obszar to zaledwie 0,81ha. Ale obie nekropolie mają podobny charakter. Na Wyszehradzie, podobnie jak na Starych Powązkach, zachwyca kunszt rzeźbiarski wielu grobowców, z których wiele to już obiekty zabytkowe.
Tu również spoczywają „ci, którzy uczynili Ojczyznę sławną”. Wspomnienie frazy zdobiącej paryski Pantheon najlepiej oddaje charakter tej nekropolii, bo Cmentarz. Wyszehradzki to właśnie taki praski i czeski Pantheon . Na liście pochowanych tu sławnych ludzi znajdziemy pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, kompozytów, architektów, naukowców.

Praga, Wyszehrad. Cmentarz

W katakumbach i alejkach co kilka kroków rzucają się w oczy słynne nazwiska kultury czeskiej: Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Václav Levý, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha, Karel Čapek, Jan Neruda, Svatopluk Čech.
Wzgórze Wyszehradzkie leży poza centrum Starej Pragi, dlatego wielu turystów tam nie dociera. A warto, bo to jedna z najstarszych części Pragi.

Bazylika na Wyszehradzie. Foto: Liliana Kołłątaj

Poza zabytkowym cmentarzem obiektem ze wszech miar godnym uwagi jest wspomniana wyżej bazylika. Aktualna forma kościoła to efekt kolejnych przebudów. Wewnątrz obecnej, pochodzącej z XIX wieku, neogotyckiej konstrukcji, zaskakują i zadziwiają wspaniałe secesyjne dekoracje. Niestety, wstęp, a także fotografowanie są płatne, a w dodatku krótkie godziny otwarcia bazyliki nie zawsze będą korespondować z wizytą, chyba że będzie to główny cel wyprawy na Wyszehrad. My akurat trafiamy chwilę przed zamknięciem i zdjęć wnętrza nie zdążyłam zrobić. Cóż, trzeba będzie wybrać się ponownie.🙂

Praga Wyszehrad. Wejście do bazyliki

Obok kościoła pospacerujemy po „literackim parku”, gdzie ustawiono kilka monumentalnych rzeźb nawiązujących do dzieł literatury czeskiej. 

Praga Wyszehrad. Bazylika

Nieco dalej, przy głównej uliczce Wyszehradu, zwraca też uwagę pięknie odrestaurowany romański kościółek rotundowy św. Marcina, pochodzący z XI w. To najstarszy zachowany obiekt średniowiecznego Wyszehradu.

Rotundowy kościółek św. Marcina na Wyszehradzie. Foto: Liliana Kołłątaj

Na wzgórzu wyszehradzkim znajdziemy także pozostałości fortyfikacji, między innymi piękną monumentalną bramę miejską, która niegdyś stanowiła również wejście do twierdzy.

Brama Wyszehradu. Foto: Liliana Kołłątaj

Zaś na tarasach widokowych czekają na turystów kapitalne panoramy Pragi, w kilku kierunkach, aż po Hradczany, daleko po drugiej stronie Wełtawy. 

Dla lepszej orientacji w parku ustawiono postumenty z metalowymi tablicami, na których wykuto schematy orientacyjne .

Praga Wyszehrad. Panoramy

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close