
7 maja 1763 r., o 3 nad ranem, w pałacu Kinskych, w Wiedniu rodzi się jedyny syn Andrzeja Poniatowskiego i jego żony Teresy z Kinskych. Jeszcze tego samego dnia dziecko zostaje ochrzczone jako Józef Antoni; rok później uzyskuje tytuł książęcy, 50 lat później ginie pod Lipskiem w glorii Bohatera Narodowego.
Bratanek Stanisława Augusta, ulubieniec kobiet i jedyny marszałek Francji w otoczeniu Napoleona z obcym rodowodem.
Zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Pod Blachą, a w nim zwłaszcza zajmującego całe I piętro apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego.
W trakcie spaceru po pałacu usłyszycie wiele opowieści i anegdot o słynnym Księciu Pepim, prawdopodobnie najbardziej lubianym z rodu Poniatowskich.
W 1794 r. książę Józef Poniatowski otrzymał Pałac Pod Blachą od swego stryja króla Stanisława Augusta. Zamieszkał w nim dopiero cztery lata później wraz z siostrą Marią Teresą z Poniatowskich Tyszkiewiczową oraz z przyjaciółką – Francuzką Henriettą de Vauban. Pałac stanowił dom księcia przez 15 lat, aż do jego śmierci w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r.

Pałac Pod Blachą zbudowany został w latach 1720-1730 według projektu Jakuba Fontany dla Jerzego Dominika Lubomirskiego. Swoją nazwę zawdzięcza położonemu wtedy pokryciu dachu. Przebudowywany i rozbudowywany przez kolejnych właścicieli budynek przetrwał II wojnę światową w o wiele lepszym stanie niż sąsiedni Zamek Królewski. Podczas wojny spłonął dach i zniszczono wnętrza, ale mury się zachowały. Od 1949 r. pałac mieścił biura, m.in. budowniczych Trasy W-Z, a później Urzędu Naczelnego Architekta Warszawy. W 1989 r. przekazany został Zamkowi Królewskiemu. W skrzydle południowym ulokowano zbiór kobierców wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian.

W latach 2005-2008 przeprowadzono remont Pałacu. Dopiero od 2011 apartament księcia Poniatowskiego – czyli sale na I piętrze – dostępny jest do zwiedzania. To zaledwie kilka lat, zatem wiele osób zapewne jeszcze nie miało okazji tam zajrzeć. Chcemy Wam przybliżyć ten obiekt oraz jego mieszkańców.
TERMINY:
16.01.2022., niedziela, godz.11.00 LISTA ZAMKNIĘTA
27.11.2021., sobota, godz. 10.00
27.11.2021., sobota, godz. 14.00
SPACER BILETOWANY
Rezerwacja zwiedzania jest niezbędna ze względu na liczebność grupy limitowaną przepisami Zamku. Grupa może liczyć maksymalnie 14 osób. Osobom, które nie prześlą zgłoszenia, nie gwarantujemy uczestnictwa w zwiedzaniu.
***
Minimalna liczba osób: 8
Maksymalna liczba osób: 14
***
Koszt zwiedzania:
z biletem normalnym: 35 zł
z biletem ulgowym: 30 zł
z Kartą Globtrotera: 30 zł /25 zł
Na opłatę składa się usługa przewodnicka oraz bilet wstępu do pałacu. Przy zgłoszeniu i wpłatach prosimy uwzględniać odpowiedni rodzaj biletu.
—
Zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy do dwóch dni przed terminem zwiedzania lub do wyczerpania wolnych miejsc.
—
Zgłoszenia:
tradycyjnie na adres mailowy:
klubglobtrotera@gmail.com
lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️
W mailu zwrotnym prześlemy potwierdzenie rezerwacji i nr konta do wpłaty.
—
Spotkanie z przewodnikiem: godz. 11.00
na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą (dojście od strony Alei Solidarności lub od zamkowej Bramy Grodzkiej).
—
Spacer poprowadzi: Jolanta Senator, przewodniczka warszawska, przewodniczka po Zamku Królewskim.

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


3 myśli w temacie “Z WIZYTĄ U KSIĘCIA PEPIEGO. Zwiedzanie z przewodnikiem”