ROCZNICOWO O POMNIKACH SIENKIEWICZA

Pomnik Henryka Sienkiewicza w Łazienkach. Foto: Liliana Kołłątaj

15 listopada 1916 roku zmarł w Szwajcarii Henryk Sienkiewicz.
Kilkadziesiąt lat później postawiono mu dwa pomniki. W Warszawie, w parku Łazienek Królewskich, który był ulubionym miejscem jego spacerów i w Vevey, gdzie spędził ostatnie lata życia.

Pomnik Henryka Sienkiewicza w Łazienkach
Pomnik Henryka Sienkiewicza w Łazienkach. Foto: Liliana Kołłątaj
Pomnik Sienkiewicza w Vevey
Pomnik Henryka Sienkiewicza w Vevey. Foto: Agnieszka Zielińska

Mają coś wspólnego, prawda? 🙂

W Vevey Sienkiewicz zamieszkał w Grand Hotel du Lac. W roku 2006 na terenie ogrodu tego hotelu ustawiono pomnik, wyraźnie wzorowany na wcześniejszym o kilka lat pomniku warszawskim. Różni się detalami. Najbardziej wyraźna różnica to otwarta księga „Quo vadis” na kolanach Sienkiewicza w Vevey.  To głównie za tę powieść pisarz otrzymał Nagrodę Nobla i z nią kojarzony jest na cały świecie. Pamięć o Nobliście kultywowana jest w Grand Hotel du Lac do dziś i nie ogranicza się tylko do rzeźby w ogrodzie. Przy recepcji stoi gablota z wydaniami dzieł pisarza, w północną ścianę budynku wmurowano tablicę pamiątkową. Zaś w restauracji hotelowej serwowany jest deser pod nazwą „Quo vadis” (babeczka z nadzieniem czekoladowym). W księgach pamiątkowych i wszelkich opisach hotelu obowiązkowo wymieniany jest Henryk Sienkiewicz, jako jeden z najznakomitszych gości.

Vevey. Grand Hotel du Lac
Vevey. Grand Hotel du Lac. Foto: archiwum internetowe

Ponieważ Sienkiewicz zmarł na początku I wojny światowej, pogrzeb w Polsce nie był wówczas możliwy. Pisarza pochowano w katedrze Notre-Dame w Vevey.

Vevey. Pogrzeb Sienkiewicza
Vevey. Pogrzeb Henryka Sienkiewicza w katedrze Notre-Dame w Vevey. Foto: Histmag
Vevey. Katedra Notre-Dame
Vevey. Katedra Notre-Dame, współcześnie i za czasów Sienkiewicza. Foto: archiwum internetowe

8 później, w 1924 roku, w Niepodległej Polsce odbył się ponowny pogrzeb. Twórca niezapomnianej „Trylogii” spoczął na zawsze w katedrze św. Jana w Warszawie.
W kościele w Vevey pozostała tablica upamiętniająca pisarza.
Pomnik w Łazienkach, autorstwa jednego z najbardziej znanych współczesnych artystów-rzeźbiarzy – Kazimierza Gustawa Zemły, ustawiono w roku 2000. Monument ufundowali Zbigniew i Janina Porczyńscy, dawni właściciele kolekcji im. Jana Pawła II. W uroczystości jego odsłonięcia brali udział: wnuczka pisarza, Maria Sienkiewicz, i jego prawnuk, Jan Sienkiewicz.

Pomnik Sienkiewicza w Łazienkach
Pomnik Sienkiewicza w Łazienkach wieczorami jest ładnie iluminowany. Foto: Liliana Kołłątaj

I tu wróćmy do Vevey. Podobieństwo obu pomników, szwajcarskiego i warszawskiego, nie jest przypadkiem, gdy autorem obydwu jest ten sam rzeźbiarz – Kazimierz Zemła. Wnuczka Sienkiewicza, nieżyjąca już Pani Maria Sienkiewicz, była obecna również podczas uroczystej ceremonii w Vevey. 

Uroczystość odsłonięcia pomnika Sienkiewicza w Vevey
Uroczystość odsłonięcia pomnika Sienkiewicza w Vevey. Foto: centrum-sim.ch

Ale to wciąż jeszcze nie wszystko. Istnieje bowiem jeszcze trzeci „brat” łazienkowskiego pomnika, także bardzo podobny. Ten trzeci stoi w Toruniu i jest „bratem- bliźniakiem” pomnika szwajcarskiego. Jak łatwo się domyślić, autorem jest również Kazimierz Zemła. Pomnik znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, przy Placu Wincentego Frelichowskiego 1, na terenie Centrum Dialogu im. Jana Pawła II i Wyższego Seminarium Duchownego, a stanął tam oczywiście na zamówienie Ojca Dyrektora.

Pomnik Sienkiewicza w Toruniu
Pomnik Sienkiewicza w Toruniu. Foto: Michał Kadlec, autor bloga „Po Toruniu”

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close