PAŁAC MYŚLEWICKI W ŁAZIENKACH

Łazienki Królewskie. Pałac Myślewicki jesienią
Pałac Myślewicki w jesiennej scenerii. Foto: Liliana Kołłątaj

Łazienki Królewskie zna chyba każdy warszawiak i prawie każdy turysta, który odwiedził Warszawę.
Ale… Czy byliście w Pałacu Myślewickim?
Dosłownie kilkadziesiąt kroków od ogólnie znanego reprezentacyjnego królewskiego Pałacu na Wyspie stoi drugi wspaniały obiekt, już znacznie rzadziej odwiedzany.

Łazienki Królewskie Pałac Myślewicki, fronton
Fronton Pałac Myślenickiego. Foto: Liliana Kołłątaj

Pałac Myślewicki początkowo pomyślany był jako główna siedziba Stanisława Augusta. Powstał w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. Nazwa pochodzi od dawnej wsi Myślewice, należącej do Poniatowskich.

Pałac Myślewicki w Łazienkach. Sala Stołowa na parterze. Foto: Liliana Kołłątaj

 

Pierwszą wersję pałacu zaprojektował znany królewski architekt – Dominik Merlini.
Najpierw wybudowano dwupiętrową willę na planie kwadratu, zwieńczoną nadbudówką (tzw. belwederem). Z czasem pałac powiększono o dwa zaokrąglone parterowe skrzydła boczne, zakończone wieżyczkami. W latach 80. XVIII w. podwyższono je do pierwszego piętra.
Król zadecydował jednak o przekazaniu pałacu swemu bratankowi – księciu Józefowi Poniatowskiemu, a dla siebie rozbudował dawną ekskluzywną łazienkę księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.
Warto przypomnieć, że Józef Poniatowski był nie tylko generałem, ale też ministrem wojny i naczelnym wodzem Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, a także marszałkiem Francji, mianowanym przez Napoleona, jedynym cudzoziemcem w tak wysokiej szarży w cesarskiej armii.
W Pałacu Myślewickim zamieszkiwały wcześniej osoby z dworu króla, m.in. generałowie Andrzej Mokronowski i Jan Komarzewski, szambelanowie Stanisław Badeni i Franciszek Woyna. Sam książę Poniatowski spędził tu kilka lat, choć chętniej korzystał z Pałacu pod Blachą i z posiadłości w Jabłonnie.

Pałac Myślewicki w Łazienkach Królewskich. Salon na pierwszym piętrze. Foto: Liliana Kołłątaj

W XIX wieku pałac zajmowali rosyjscy generałowie stacjonujących w okolicy pułków.
Wśród późniejszych mieszkańców Pałacu Myślewickiego znalazły się takie sławy jak generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski oraz jego córka, a później wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski.
Obecnie mieści się tu muzeum wnętrz z niemal niezmienionym, w większości oryginalnym wystrojem z czasów Stanisława Augusta i księcia Józefa Poniatowskiego.

Pałac Myślewicki w Łazienkach Królewskich. Pokój Krajobrazowy. Foto: Liliana Kołłątaj

W jadalni na parterze zachowały się wspaniałe malowidła ścienne wykonane przez nadwornego malarza Stanisława Augusta, Jana Bogumiła Plerscha – weduty miast włoskich, Rzymu i Wenecji.
Pałac jednak często wykorzystywany jest do rozmaitych oficjalnych spotkań międzypaństwowych, co powoduje jego ograniczoną dostępność dla turystów.
Po II wojnie światowej Pałac Myślewicki należał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wśród zagranicznych gości, którzy go odwiedzili wymienić można premier Indii Indirę Gandhi, wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona, późniejszego prezydenta USA.

Pałac Myślewicki w Łazienkach Królewskich. Prawie w każdej sali pałacu stoi zegar.  A każdy inny. I wszystkie przepiękne. Foto: Liliana Kołłątaj

Pałacem Myślewickim i jego wnętrzami zajmiemy się niebawem bardziej szczegółowo, bo zdecydowanie na to zasługują. Pierwszy artykuł z tego cyklu możecie już przeczytać na blogu ⏩ ŁAZIENKA… W ŁAZIENKACH


Łazienki Królewskie w Warszawie. Pałac Myślewicki. Foto: Liliana Kołłątaj

Opracowanie i zdjęcia: Liliana Kołłątaj


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.1 myśl w temacie “PAŁAC MYŚLEWICKI W ŁAZIENKACH

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close