ZIMOWE PODLASIE. WOKÓŁ BIAŁEGOSTOKU. Polska z Klubem Globtrotera

Wasilków skansen wiatrak i stadnina
W skansenie w Wasilkowie przyroda współgra z eksponatami. Foto: Liliana Kołłątaj

Po co jeździmy na Podlasie? Oczywiście po wciąż jeszcze dziką przyrodę i po odmienność kulturową. Tu bowiem, jak w mało którym rejonie Polski możemy spotkać malowniczą mozaikę obyczajowości kilku mniejszości narodowych. Oczywiście najbardziej przyciągają oczy malownicze drewniane cerkiewki. Nie inaczej będzie i tym razem. Cerkwi na naszym szlaku nie zabraknie. Jak również dzikiej przyrody.

Wasilków skansen jak prawdziwa wieś
W skansenie w Wasilkowie widoki jak w prawdziwej podlaskiej wsi. Foto: Liliana Kołłątaj

WASILKÓW
Niewielkie miasto na obrzeżach Białegostoku ma wszelkie dane po temu, by stać się dużą atrakcją turystyczną. Jest tu wszystko, czego szukają turyści na Podlasiu: lokalny klimat i typowa architektura. Brak tylko pomysłu i dobrego menadżera. Dominantą miejscowości są dwie świątynie stojące po dwóch stronach głównego placu: XIX-wieczna cerkiew i kościół katolicki, który wprawdzie powstał już w XX wieku, ale zaskakuje oryginalną architekturą. Nie brak tu także typowych podlaskich domów, których szuka się zwykle w Krainie Otwartych Okiennic. W Wasilkowie może nie są aż tak dekoracyjne, jak w Wojszkach czy Plutyczach, za to jest ich pod dostatkiem na niewielkiej przestrzeni.

Cerkiew w Wasilkowie 
Zwieńczona pięcioma kopułami Cerkiew pw. św. apostołów Piotra i Pawła przyciąga wzrok swoją wyjątkową architekturą w stylu bizantyjsko-ruskim. Budynek świątyni wraz z bramą pełniącą też rolę dzwonnicy wpisano do podlaskiego rejestru zabytków 19 listopada 1993 r.

Skansen w Wasilkowie
Skansen w Wasilkowie jest częścią białostockiego Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Na ekspozycję składa się ponad 50 obiektów. Mimo że zostały one tu zgromadzone po przeniesieniu z różnych miejsc razem tworzą dopasowaną całość, sprawiającą wrażenie wsi istniejącej tu w tej postaci od zawsze. Całości dopełniają malownicze pejzaże, ze stawem i zagajnikami. Nawet śpiący snem zimowym skansen jest przyjemnym i ciekawym miejscem na kilkadziesiąt minut spaceru (teren jest dość rozległy). Aby zaś trochę ożywić tę senną scenerię jeśli pogoda będzie sprzyjać planujemy tu piknik z ogniskiem.

ŚWIĘTA WODA
Prawosławni z Podlasia mają Świętą Górę Grabarkę. Nieopodal Wasilkowa katolicy tego regionu też mają swój odpowiednik Góry Krzyży. 
Jej historia jest o wiele krótsza niż prawosławnego pierwowzoru, to zaledwie nieco ponad 20 lat. Las krzyży wyrasta obok sanktuarium maryjnego. 
Bez wątpienia jest to miejsce, które warto odwiedzić, bez względu na wyznanie czy podejście do kwestii religii. Wizyta tu robi naprawdę duże wrażenie.

Święta Woda krzyże
Krzyże wotywne na Górze Krzyży w Świętej Wodzie. Foto: Liliana Kołłątaj

SUPRAŚL

Supraśl Monastyr
Supraska Ławra. Foto Liliana Kołłątaj


Supraśla specjalnie reklamować nie trzeba. To miejsce bardzo dobrze znane turystom i chętnie odwiedzane. Nawet gdy już się tu było, z przyjemnością się wraca, bo jest to miasto, które  na niewielkiej przestrzeni oferuje olbrzymie bogactwo wrażeń, zarówno historycznych i architektonicznych, jak przyrodniczych. Nic zatem dziwnego, że planujemy tu spędzić kilka godzin. A czas ten poświęcimy na wspólny spacer z przewodnikiem po mieście oraz indywidualne zwiedzanie muzeów. 

Supraśl zimą
Supraski monastyr w zimowej scenerii. Foto: mapio.net

Rzeka Supraśl

Supraśl rzeka Supraśl
Rzeka Supraśl w mieście Supraśl. Foto Liliana Kołłątaj

Nad rzekę, malowniczymi zakolami rozlewającą się poniżej skarpy, na której rozłożyło się miasto, wybierzemy się na wspólny spacer. To właśnie bowiem z rzeką wiąże się powstanie Supraśla, to dzięki rzece rozpoczęła się historia osady klasztornej.

Supraśl w Supraślu i legendarny krzyż
Rzeka Supraśl jest nierozerwalnie związana z miastem. Na zdjęciu miejsce na rzeką upamiętnione krzyżem, gdzie według podań zaczęła się historia osady klasztornej. Foto Liliana Kołłątaj

Domy tkaczy
Gdy zajrzy się w Supraślu na ulice 3 Maja, pierwsze co rzuca się w oczy to drewniane kolorowe domki. Domy Tkaczy powstały tu na początku XIX wieku z inicjatywy Wilhelma Fryderyka Zacherta – właściciela pierwszej manufaktury włókienniczej w Supraślu. Zachert dotarł tu aż ze Zgierza w poszukiwaniu miejsca, w które mógłby przenieść swoją fabrykę, by uniknąć bankructwa, na które po klęsce Powstania Listopadowego w 1831 roku narażeni byli fabrykanci, obciążeni nałożonymi na nich ogromnymi podatkami. Wraz z Zachertem do Supraśla przyjechało kilkuset pracowników jego fabryki. Niewielka osada klasztorna, w której mieszkało około 300 osób, w ciągu kilku lat przerodziła się w miasto liczące 3450 mieszkańców.

Pałac Buchholtzów
Pałac Buchholtzów zbudowany został w latach 1892-1903 dla Adolfa i Adeli Buchholtzów w stylu eklektycznym z elementami neorenesansowymi oraz ornamentyką secesyjną. Obecnie mieści się w nim Liceum Plastyczne, więc raczej nie bardzo można oglądać go wewnątrz. Ale już to, co widać na zewnątrz robi duże wrażenie.

Supraśl pałac Buchholtzów
Supraśl. Pałac Buchholtzów. Foto: Liliana Kołłątaj

Supraska Ławra – Monastyr i cerkwie
Supraska Ławra to kompleks, na który składają się zabudowania klasztorne oraz trzy obiekty sakralne: cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, cerkiew św. Apostoła Jana Teologa oraz kaplica domowa Supraskiej Ikony Matki Bożej.

Supraśl cerkiew
Supraśl. Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Foto: Liliana Kołłątaj

Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, główny obiekt monastyru, powstała w latach 1503-1511. Jej ściany pokryły freski autorstwa mnicha Nektariusza z Serbii. Świątynia została wysadzona przez wojska niemieckie w 1944 r. Od roku 1984 trwała jej wieloletnia odbudowa zakończona w ubiegłym roku. 27 czerwca 2021 nastąpiło uroczyste poświęcenie odbudowanej cerkwi przez arcybiskupa kościoła prawosławnego w Polsce Jego Eminencję Błogosławionego Sawę, metropolitę Warszawy i Polski.

Poświęcenie odbudowanej cerkwi w Supraślu
Poświęcenie odbudowanej cerkwi w Supraślu. Foto: https://monaster-suprasl.pl/

Muzeum Ikon
Muzeum Ikon w Supraślu dysponuje jedną z największych w Polsce kolekcją ikon datowanych na wiek XVIII, XIX i XX. Absolutnym unikatem są szesnastowieczne freski ocalałe ze zburzonejp cerkwi Zwiastowania NMP. Kolekcję ikon tworzy ponad tysiąc pięćset różnorodnych przedstawień wykonanych na desce, a także ikony i krzyże odlewane w metalu. Najstarsze z nich pochodzą z XVII w., przeważająca część zbioru datowana jest na XVIII i XIX stulecie. 

Supraśl Muzeum Ikon
Supraśl. Ekspozycja w Muzeum Ikon. Foto Liliana Kołłątaj

Muzeum Drukarstwa
Pełna nazwa brzmi: Muzeum Drukarstwa i Sztuki Papierniczej i oddaje to zakres ekspozycji. Można tu zobaczyć maszyny drukarskie i prześledzić proces powstawania papieru i książek. To jedno z młodszych muzeów w Polsce. Powstało w maju 2014 roku z inicjatywy pasjonatów drukarstwa z Białegostoku.

***

UWAGA
Ponieważ nie ma obecnie w muzeach supraskich opcji zwiedzania z przewodnikiem, wejścia będą indywidualne. Zważywszy, że uczestnicy wycieczki mogą mieć różne preferencje co do tematyki, wybór obiektów muzealnych w Supraślu pozostawiamy do indywidualnych decyzji. W związku z tym koszty biletów wstępu nie są wliczone w cenę wycieczki. Jednak, by zwiedzanie przebiegło sprawnie, wskazane jest dokonanie wcześniejszej rezerwacji. Dla osób, które zadeklarują w formularzu chęć zwiedzania konkretnych muzea dokonamy rezerwacji wstępów. Opłaty za bilety wstępu – gotówką w trakcie wycieczki.

Termin: 27 lutego 2022, niedziela

LISTA ZAMKNIĘTA

Spotkanie grupy: godz. 6.30,
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót do Warszawy: ok. 21.30

Koszt: 160 zł
z Kartą Globtrotera: 150 zł

Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu minimum 12 osób, z dopłatą do kosztów transportu (ok.20 zł)


Kalkulacja kosztu obejmuje:
– przejazd autokarem turystycznym;
– realizację programu krajoznawczego;
– opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
– zwiedzanie grupowe skansenu w Wasilkowie i sanktuarium Święta Woda;
– piknik w skansenie w Wasilkowie (przy dobrej pogodzie);
– kawa, herbata w autokarze i słodki poczęstunek;
– ubezpieczenie wycieczkowe.

Koszt nie obejmuje wstępów do obiektów muzealnych w Supraślu – płatne na miejscu indywidualnie. Podajemy je poniżej w tabelce. Wskazana rezerwacja – można jej dokonać w formularzu zgłoszeniowym.

***

Koszty wstępów do obiektów muzealnych w Supraślu:

Bilet normalny Bilet ulgowy
Muzeum Ikon18 zł10 zł
Muzeum Drukarstwa15 zł12 / 9 zł
Monastyrdobrowolny datek sugerujemy kwotę min. 10 zł

W celu rezerwacji miejsca prosimy przesłać zgłoszenie.
W zgłoszeniu prosimy podać:
– imię i nazwisko,
– numer telefonu (najlepiej komórkowy),
– adres e-mail,
– datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.

Zgłoszenie można wysłać tradycyjnie mailem na adres klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️

Rezerwacja obowiązuje do momentu wpłaty, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia.

Po otrzymaniu zgłoszenia od Państwa przesyłamy potwierdzenie z numerem konta do wpłaty na adres mailowy podany w zgłoszeniu.


UWAGI 
* W trakcie wycieczki przestrzegać będziemy zaleceń związanych z sytuacją epidemiczną.W autokarze dostępne będą środki dezynfekujące i woda. Prosimy o zabranie ze sobą maseczek i zachowanie odstępów w trakcie wspólnego spaceru oraz stosowanie się do instrukcji podawanych przez pilota.
* Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.
* W autokarze zgodnie z obowiązującymi przepisami zajmujemy 75% miejsc. W trakcie przejazdu autokarem obowiązują maseczki.

* W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.

* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać bezkosztowo najpóźniej na 7 dni przed terminem wycieczki.

* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat. 

Wasilków skansen panorama z gołębnikiem
W skansenie w Wasilkowie. Foto: Liliana Kołłątaj

***

Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki Klub Globtrotera Warszawa, wpisane do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 2314.

W skansenie w Wasilkowie. Foto: Liliana Kołłątaj

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close