PIEKIELNIE ZIMOWY SZLAK. Polska z Klubem Globtrotera

Skałki Piekło pod Niekłaniem. Foto: Liliana Kołłątaj

PIEKIELNY SZLAK
To będzie naprawdę piekielny szlak. 🙂😀 Piekielne miejsca pojawią aż kilka razy. Piekło w nazwach mają bowiem rezerwaty krajobrazowo-geologiczne położone na pograniczu Mazowsza i Ziemi Świętokrzyskiej, w niedużej odległości od siebie.

Tym razem na trasie sporo geologii i spacerów w tzw. pięknych okolicznościach przyrody, a dla urozmaicenia oczywiście również zabytki architektury i porcja historii. Ruszamy w rejon przedgórza najstarszych gór Polski, toteż nic dziwnego, że ciekawostki topograficzne i geologiczne spotkać można tam na każdym miejscu. Teren jest tam w zasadzie płaski, ale miejscami pojawiają się pasma niewielkich wzniesień, które urozmaicają okolicę i dodają jej malowniczości. Region świętokrzyski to nie tylko zamki i kościoły. To okolica bogata w zasoby mineralne, toteż przez wiele wieków prężnie rozwijały się tu kopalnictwo i przemysł hutniczy i na ślady takich działań też się tu natkniemy.

PRZYSUCHA DEMBIŃSKICH I KOLBERGA

Klasycystyczny kościół św. Jana Nepomucena i św. Ignacego Loyoli z lat 1780-1786 , ławeczka Oskara Kolberga i synagoga to trzy z czterech najważniejszych obiektów Przysuchy. Pierwszych dwóch nie sposób nie zauważyć, gdyż mieszczą się przy dwóch kolejnych rynkach. Tak na marginesie, Przysucha to chyba jedyne miasto w Polsce, które dorobiło się aż trzech rynków!🙂

Synagogi już tak od razu nie widać, ale znajduje się także w centrum miasta. Zbudowana została pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Zaliczana była dawniej do najokazalszych żydowskich świątyń w centralnej Polsce. Podczas II wojny zniszczona przez Niemców, a po wojnie przeznaczona na magazyn wapna i środków ochrony roślin. Obecnie trwają prace mające na celu rewitalizację Synagogi. Wieść gminna niesie, że z przysuskiej gminy żydowskiej pochodziła rodzina Caspara Weinbergera – byłego sekretarza obrony w rządzie USA.

Przysucha. Synagoga z końca XVIII wieku. Foto: Liliana Kołłątaj

Do XIX-wiecznego dworku Dembińskich, w którym mieści się Muzeum im. Oskara Kolberga, trzeba się przespacerować kilkaset metrów w bok od kościoła. Za czasów Dembińskich dworek był siedzibą administracji dobrze prosperujących dóbr i zakładów metalurgicznych, a także miejscem ożywionego życia towarzyskiego. W latach 1929-31, przez około 30 miesięcy, mieszkała tu osiemnastoletnia Loda Halama, świeżo poślubiona żona hrabiego Andrzeja Dembińskiego (pierwszego z jej pięciu mężów), początkująca wówczas artystka, która swą sławę zyskała po rozwodzie z hrabią i opuszczeniu na zawsze Przysuchy.

Aranżacja wnętrz muzeum stylizowana jest na gabinet-pracownię i salon uczonego z wyposażeniem typowym dla zamożnego dworu z 2 poł. XIX wieku. Muzeum prezentuje również historię Przysuchy XVIII/XIX wieku oraz rodziny Dembińskich przez trzy wieki związanej z Przysuchą.

SKAŁKI PRZYSUSKIE

Dwa kilometry za Przysuchą, w podmiejskim lesie, natkniemy się na taki oto malowniczy krajobraz. Kilkunastometrowej wysokości piaskowcowe skałki zawierają związki żelaza oraz domieszki iłów i kaolinu, co nadaje im specyficznych koloryt.

Skałki Przysuskie. Foto: Liliana Kołłątaj

SKAŁKI PIEKŁO POD NIEKŁANIEM

To miejsce Globtroterzy już znają. Ale nigdy nie zaszkodzi ponownie obejrzeć, gdy coś się podobało. Trochę liczymy na zimową scenerię. Miejmy nadzieję, że Pani Aura dowiezie trochę bieli w lutym.

Skałki Piekło pod Niekłaniem. Foto: Liliana Kołłątaj

PIEKIELNA BRAMA

Piekielna Brama i Piekło Dalejowskie to dwa rezerwaty krajobrazowo-geologiczne położone kilkanaście kilometrów na południe od Skałek pod Niekłaniem. Ich charakter jest zbliżony do niekłańskich, ale krajobraz jednak trochę się różni. A że las i skały to zawsze malownicze połączenie, to zajrzymy również tam, kończąc tym piekielne miejsca na trasie.🙂

Brama Piekielna. Foto: archiwum Wikipedii

PIEKŁO DALEJOWSKIE

Skałki Piekło Dalejowskie. Foto: archiwum Wikipedii

BLIŻYN I DZIEJE RODU PLATERÓW

Bliżyn. Ruiny Wieży Ciśnień. Foto: archiwum Wikipedii

Ta wieś w powiecie skarżyskim kryje nadspodziewanie dużo ciekawostek. To dawne „gniazdo” rodu Platerów, którzy jako ambitni i operatywni przedsiębiorcy wpłynęli znacząco na historię regionu. Zakłady hrabiego Ludwika Platera w Bliżynie zatrudniały 1000 pracowników. Wyroby znane były nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Odlewnia działała do 1938 roku. Po słynnej fabryce Platerów praktycznie nie pozostał ślad. Obecnie jedynie ruiny wieży ciśnień wyznaczają miejsce dawnej stalowni.

Zachował się natomiast pałacyk w formie zameczku (i tak często jest nazywany), w którym obecnie się lokalny ośrodek kultury. Dorzućmy do tego jeszcze dwa zabytkowe obiekty sakralne: kościół murowany św. Ludwika z 1896 r. i drewnianą kaplicę św. Zofii z 1818 r. Jak na wioskę – całkiem sporo.🙂


* * *

Termin: 6.03.2022, niedziela

Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00


Zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy do 10.02. Później – o ile zostaną wolne miejsca.


Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 145 zł
dla pozostałych osób: 155 zł


Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu minimum 12 osób, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł).


Kalkulacja kosztu obejmuje:

  • przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
  • realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
  • wstęp do Muzeum Kolberga w Przysusze;
  • ognisko z kiełbaskami,
  • kawa, herbata i słodki poczęstunek,
  • ubezpieczenie wycieczkowe.

UWAGA
Ponieważ poruszać będziemy się po terenie leśnym, piaszczystym, kamienistym, a miejscami nawet nieco błotnistym, może być trochę śniegu, gdzieniegdzie może nawet trochę lodu, niezbędne zatem będzie dobre obuwie turystyczne.


Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️

Jeżeli zgłoszenie dotyczy kilku osób prosimy wpisać tu imiona, nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich pozostałych zgłoszonych osób (dotyczy również dzieci). Jeżeli wyjazd jest indywidualny w rubrykach prosimy postawić kreski.

1.

2.


– – – – – – – – – –


Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.

– – – – – – – – – –

Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.

  • W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
  • Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.
  • W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.
Skałki Przysuskie. Foto: Liliana Kołłątaj

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close