SUPRAŚL. MUZEUM IKON.

IMG_20160721_172145

Muzeum Ikon w Supraślu było kilkakrotnie jednym z głównych punktów planu wypadów Klubu Globtrotera na Podlasie. I będzie ponownie pod koniec lutego 2022, gdy krążyć będziemy  WOKÓŁ BIAŁEGOSTOKU. 
Bez wątpienia to jedna z najciekawszych ekspozycji, jakie zdarzyło nam się oglądać.
Wspaniałe zbiory i kapitalna aranżacja wystawy.

Półmrok panujący w salach idealnie współgra z tematyką. Efektu dopełniają dźwięki muzyki cerkiewnej.

To młode muzeum, powstało zaledwie kilka lat temu, w  jednym z budynków klasztoru prawosławnego. Dla zwiedzających otwarto je dopiero w 2006 roku. Ale niejedna szacowna placówka mogłaby pozazdrościć takich zbiorów i takiego sposobu ekspozycji.

Supraśl Muzeum Ikon

Dodatkową ciekawostką jest ekspozycja oryginalnych fresków ocalałych ze zniszczonej przez Niemców w 1944 r. dawnej obronnej cerkwi bazylianów, przed wojną i obecnie pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, będącej częścią tzw. Supraskiej Ławry.

IMG_20160721_173413

Budynek cerkwi odbudowano w latach dziewięćdziesiątych XX w., wciąż jednak trwa wykańczanie wnętrz, a obecnie ozdabianie ścian nowymi freskami na wzór starych. Oryginalne freski nie trafią do odbudowanej cerkwi, pozostaną w Muzeum Ikon.

Supraskie muzeum jest częścią Muzeum Podlaskiego, którego główną siedzibą jest Białystok. Dlatego informacji o nim należy szukać na stronie Muzeum Podlaskiego. Pod poniższym linkiem można sprawdzić godziny pracy, ceny biletów oraz znaleźć telefon, pod który warto zadzwonić, by zarezerwować sobie konkretną godzinę wejścia. Muzeum cieszy się bowiem dużym zainteresowaniem, a grupy wchodzące na wystawę liczą maksymalnie 25 osób. Podyktowane jest to zarówno małymi rozmiarami pomieszczeń, jak i koniecznością zachowania odpowiednich warunków dla ochrony ikon.

Supraśl Muzeum Ikon

Klub Globtrotera odwiedzi Supraśl ponownie 27 lutego 2022 roku w trakcie wycieczki ZIMOWE PODLASIE. WOKÓŁ BIAŁEGOSTOKU.   Rzecz jasna, do Muzeum Ikon też oczywiście zajrzymy. 

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.1 myśl w temacie “SUPRAŚL. MUZEUM IKON.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close