MOST PRZY CYTADELI

Most Gdański kolejowy. Widok z Żoliborza w kierunku Pragi. Foto: Liliana Kołłątaj

Gdy w drugiej połowie XIX wieku projektowano Most Kierbedzia planowano, że przebiegnie nim linia kolejowa, łącząca śródmiejski Dworzec Wiedeński z dworcami praskimi: Petersburskim i Terespolskim.

W dniach 18 stycznia – 8 lutego 1945 radzieccy saperzy przy wsparciu kilku tysięcy osób cywilnych, obok ruin mostu kolejowego wznieśli jednotorowy most kolejowy na drewnianych podporach. Most pełnił swoją funkcję do marca 1946, czyli do czasu uruchomienia odbudowanego stałego mostu kolejowego. 20 marca 1947 saperską konstrukcję zniosła kra.
Most kolejowy z 1908 r. został odbudowany w roku 1946, jako pierwszy stały most na Wiśle w Warszawie po zakończeniu II wojny światowej i istnieje do dziś. 

Most Gdański, a raczej mosty. Po lewej – kolejowy, po prawej – drogowy. Widok w kierunku Pragi. Foto: Liliana Kołłątaj

W latach 1957–1959 na ocalałych filarach pierwszego mostu przy Cytadeli, tego z roku 1875, zbudowano obecny drogowy Most Gdański.
Zachowały się nie tylko filary, ale także przyczółki mostowe przeprawy kolejowej z czasów carskich, a także większość przejazdów pod torami linii obwodowej.
Kilka lat temu, podczas słynnych niskich stanów Wisły, wydobyto z dna rzeki element
pochodzący z konstrukcji mostu przy Cytadeli. Wraz z odnalezionym fragmentem mostu Kierbedzia, jest eksponowany w Pontiseum na terenie Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

W roku 2014 na drogowym Moście Gdańskim od strony Starego Miasta pojawił się neon ,,Miło Cię widzieć”, autorstwa Mariusza Lewczyka. 

Neon na Moście Gdańskim. Foto: Liliana Kołłątaj

Nie tak dawno wyremontowany i odmalowany został most drogowy. W listopadzie 2018 r. rozpoczął się remont, a w zasadzie przebudowa, mostu kolejowego. Przy okazji pogłębiane jest koryto i oczyszczane zamulone rozlewiska za ostrogą po praskiej stronie.  Remont kolejowego Mostu Gdańskiego, styczeń 2019. Foto: Piotr Abramczyk

Most Gdański remont w 2019
Remont Mostu Gdańskiego w 2019 roku. Foto Liliana Kołłątaj

Przebudowa pod jednym z torów ma zakończyła się w roku 2019 r.  Nastąpiła kompleksowa wymiana dziewięciu przęseł stalowej konstrukcji o długości ponad 508 m. Wzmocnione zostały fundamenty podpór oraz wymienione tory i sieć trakcyjna. Po zakończeniu robót most został dostosowany do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla pociągów towarowych. Tym samym zwiększyła się przepustowość linii.

Remont kolejowego Mostu Gdańskiego, styczeń 2019. Foto: Piotr Abramczyk
Remont Mostu Gdańskiego w 2019 roku. Foto: Liliana Kołłątaj

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, ŻOLIBORZTagi , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close