RARYTAS Z JABŁONNY

Pałac Poniatowskich w Jabłonnie. Środkowy fragment części frontowej stanowi westybul, czyli przedpokój. Foto: Liliana Kołłątaj

Jest w pałacu w Jabłonnie rzeźba, o której często się zapomina, z powodu jej niezbyt fortunnego usytuowania.
Bez wątpienia to jedna z cenniejszych rzeźb, jakie można oglądać w Polsce.
Co to za rzeźba i kogo przedstawia?
To XVI-wieczny rzeźbiarski autoportret Baccio Bandinelliego, znakomitego włoskiego renesansowego artysty, konkurującego z Michałem Aniołem.

Jabłonna Baccio Bandinelli
Płaskorzeźba w westybulu pałacu w Jabłonnie to dzieło Baccio Bandinelliego, w którym sportretował sam siebie. Foto: Liliana Kołłątaj

Jak wspominaliśmy w trakcie niedzielnego zwiedzania prymas Michał Poniatowski, podobnie jak jego brat – Stanisław August, gromadził dzieła sztuki z całej Europy i to właśnie jedna z rzeźb z jego kolekcji z Pałacu Prymasowskiego.
Natomiast nie wiadomo, kiedy trafiła do pałacu w Jabłonnie. Niewykluczone, że już za czasów prymasa i tak twierdzą w Jabłonnie. Być może jednak nawet dopiero po wojnie, w trakcie kompletowania ekspozycji. Płaskorzeźba jest wyróżniona jako jedna z ciekawostek pałacu na tablicy informacyjnej, która stoi przy drzwiach wejściowych w westybulu, zatem zaledwie kilka kroków od miejsca usytuowania włoskiego dzieła.

Jabłonna westybul tablica informacyjna
Tablica informacyjna w westybulu pałacu. W prawym dolnym rogu widać fotografię płaskorzeźby. Foto Liliana Kołłątaj.
Jabłonna ryzalit z westybulem
Pałac w Jabłonnie. Główny ryzalit pałacu z westybulem. Płaskorzeźba Bandinelliego wisi kilka metrów na lewo od wejścia. Foto Liliana Kołłątaj

Może być trudno zrozumieć dlaczego tak cenny eksponat i w dodatku jeden z niewielu oryginalnych zachowanych w pałacu został umiejscowiony w takim kącie i w miejscu, w którym wprawdzie, gdy już zwróci się na niego uwagę to widać go dobrze, ale generalnie trudno go zauważyć. 

Pałac w Jabłonnie westybul
Westybul pałacu w Jabłonnie. Czerwonym kółkiem i strzałką zaznaczyłam miejsce, w którym znajduje się opisywana rzeźba. Foto: Liliana Kołłątaj

Ale…
Właśnie, zawsze znajdzie się jakieś ale…😉🙂
W tym przypadku to ‚ale’ dotyczy usytuowania rzeźby w pałacu we wcześniejszych czasach.  Nic na ten temat nie wiadomo.
Pałac był przebudowywany, zatem rzeźby i portrety na pewno też zmieniały lokalizację. Zmieniały ją zapewne także bez tak ważnych powodów, jak remonty czy modernizacje. Czyż nam w domu nie zdarza się przestawiać mebli lub przewieszać obrazów? Ot, tak po prostu, bo znudził się nam dotychczasowy układ.
Wiadomo, że westybul oraz biblioteka (późniejsza Sala Pompejańska) były miejscami, w których Poniatowscy, a potem Anna Potocka, eksponowali swą kolekcję rzeźb.
Pamiętajmy, że niegdyś nie było przejścia bezpośrednio z westybulu do Sali Balowej. Chodziło się dookoła, a korytarzyk prowadzący do Sali Mauretańskiej był jednym z bardziej uczęszczanych przejść. Są tam też tuż obok schodki na wieżę i galeryjkę nad Salą Balową, które obecnie są rzadko używane, ale kiedyś korzystano z nich bardzo często.
Zatem wcale niewykluczone, że obecne usytuowanie rzeźby jest zgodne z oryginalnym, na przykład z czasów Anny Potockiej lub jeszcze wcześniejszych.

Jabłonna westybul lipiec 1926
Westybul pałacu w Jabłonnie w lipcu 1926 r. Niestety zdjęcie przedstawia drugą część przedpokoju, więc nie możemy sprawdzić, czy płaskorzeźba wtedy tam wisiała. Natomiast widać na pewno, że stały tam rzeźby z kolekcji pałacowej. Foto: NAC

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close