WŁOCŁAWEK. RZUT OKA NA MIASTO

Włocławek tama
Tama we Włocławku. Foto: Ewa Heldt

Ilekroć przejeżdżam przez to miasto w myślach mam jedno: jak dobrze, że ja tutaj nie mieszkam!
Mówiąc jednak szczerze po przeczytaniu obszernej historii tego regionu zwracam mu honor. 🙂
Owszem dzisiaj życie spowolniło tu swój rytm, ale to jednak jedno z najstarszych miast Polski.

Włocławek wieczorem
Włocławek. Kościół św Jana. Foto: Ewa Heldt

Włocławek leży nad Wisłą przy ujściu rzeki Zgłowiączki.
Początki jego sięgają połowy IX wieku, była to całkiem nieźle rozwijająca się osada gdzie w 1065 roku powstał pierwszy kościół.
Administracyjnie powierzono miastu ważną role przenosząc tu biskupstwo.
W XII w. Powstało księstwo kujawskie podzielone na brzesko-kujawskie i inowrocławskie. Wpływy kościelne przyczyniły się do tego, że w 1266 r. administrowanie przejęli biskupi.
To we Włocławku Władysław Łokietek spotkał się z mistrzem krzyżackim Karolem z Trewiru, co przyczyniło się do zawarcia rozejmu.
Jednak historia, jak już nie raz, pokazała, że nie lubi zastojów i nadała własny bieg dziejom miasta.
W 2 lata od rozejmu Krzyżacy spalili miasto i wydali zakaz jego odbudowy.
Biskupi jednak już 3 lata później postawili pierwszą świątynię – kościół św. Witalisa, który jest dziś najstarszą budowlą miasta.

Włocławek 1918-39. Kościół św. Witalisa. Foto: NAC
Kościół św. Witalisa obecnie. Foto: Ewa Heldt

Włocławek znów zaczęto odbudowywać. Gościł tu Władysław Jagiełło i książę Witold. To tu spotkała się Królowa Jadwiga z wielkim mistrzem Konradem von Jungingenem. Podobno też we Włocławku swoje nauki pobierał Mikołaj Kopernik.

Włocławek. W parku Sienkiewicza. Foto: Ewa Heldt

Miasto nie miało szczęścia w rozwoju, bo w roku 1483 duża część mieszkańców zmarła z zarazy. W XV wieku zaczął na dużą skalę odbywać się ruch towarowy na Wiśle. Powstała komora celna, wytyczono ulice, wybudowano ratusz. Włocławek stał się ważnym ośrodkiem handlu zbożem. Kiedy już życie wróciło do normy, przyszedł pożar, który zniszczył dużą część miasta, następny był w 1613 roku. Wojna ze Szwedami również zebrała swoje żniwo.

Włocławska bazylika katedralna współcześnie. Foto: Ewa Heldt

Po drugim rozbiorze Polski miasto było pod zaborem pruskim. Dogodne położenie sprzyjało rozwojowi. Zaczęły powstawać spichrze, magazyny oraz fabryki. W roku 1862 powstało połączenie kolejowe z Warszawą.

Włocławek 1935-35. Fabryka cukierków – własność Związku Spółdzielni Spożywców RP „Społem”. Przed fabryką robotnicy – udziałowcy. Foto: NAC

Okres bardziej prężnego rozwoju przypadł na lata 1918-1939. Jednym z najważniejszych i największych ówczesnych przedsięwzięć była budowa w roku 1937 mostu im. Edwarda Śmigłego-Rydza. Marszałek był honorowym obywatelem Włocławka i 25 września 1937 roku oficjalnie otworzył most, osobiście przecinając wstęgę.

Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza we Włocławku. Foto: Ewa Heldt

Po wybuchu II wojny św. Włocławek przeszedł niestety w ręce III Rzeszy. Zaczęły się represje i masowe wysiedlania ludności. Niemcy próbowali przekształcić Włocławek w miasto niemieckie. Po wojnie zaczęła się dobra passa dla miasta. Nastąpił duży rozwój przemysłu spożywczego, metalowego i chemicznego. Jednak po roku 1989 społeczność Włocławka nie udźwignęła przemian i wiele firm zaczęło upadać. Włocławek stał się miastem mało atrakcyjnym do zamieszkania.

Włocławek. Park Sienkiewicza. Foto: Ewa Heldt

Ostatnio jednak zaczynają pojawiać się zmiany na lepsze. W Regionalnym Programie Operacyjnym województwa zakwalifikowano Włocławek jako ośrodek subregionalny, przy czym podjęte zostały działania dla przyspieszenia rozwoju miasta. Może zatem za kilka lat warto będzie znów tam zajrzeć, by sprawdzić, co się zmieniło…

Tekst i zdjęcia współczesne: Ewa Heldt 

Zdjęcia archiwalne: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Włocławek. Wieczorna panorama z kościołem św. Jana. Foto: Ewa Heldt

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, KUJAWYTagi , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close