NA POGRANICZU MAZOWSZA. Polska z Klubem Globtrotera

Rynek w Drzewicy. Foto: Liliana Kołłątaj

Ponownie ruszamy na południe.
Na trasie rzeki, opuszczony pałac i ruiny zamku, szlak Hubala i jedna z najpiękniejszych polskich bazylik.
Nie zabraknie również okazji do relaksu w tzw. pięknych okoliczności przyrody. Rzecz jasna obowiązkowo musi też znaleźć się czas i miejsce na tradycyjny piknik klubowy.🙂

Trasa: Nowe Miasto nad Pilicą – Drzewica – Ossa – Studzianna – Szaniec Hubala


NOWE MIASTO NAD PILICĄ

XVIII-wieczny pałac Granowskich obecnie prezentuje się nie najlepiej, ale jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku był w całkiem niezłym stanie. Za to otacza go rozległy park i dość zadbany park, przechodzący w bulwar nad Pilicą.
W parku będziemy też mieć okazję na „chwilę dla zdrowia”, o ile na początku marca będzie już działać niewielka, ogólnodostępna tężnia solankowa, którą utworzono tam w 2019 roku.

Drzewica. Widok znad Drzewiczki na średniowieczny kościół. Foto: Liliana Kołłątaj

DRZEWICA

Drzewica sprawia trochę trudności, gdy chce się ją dokładniej zaprezentować, zwłaszcza od strony umiejscowienia. Geograficznie to południowe Mazowsze, historycznie Małopolska, administracyjnie – obecnie województwo łódzkie.🙂
A to dopiero początek ciekawostek związanych z tą miejscowością.

Kościół 

Kościół św. Łukasza Ewangelisty
Jeden z najstarszych kościołów Mazowsza, Małopolski, bądź Ziemi Łódzkiej.
Historia kościoła sięga 1315 r.

Spojrzenie znad Drzewiczki na średniowieczny kościół w Drzewicy. Foto: Liliana Kołłątaj

Ruiny zamkuDziewica zamek i rzeka

Malownicze ruiny nad Drzewiczką to pozostałości gotycko-renesansowego zamku Drzewickich. Budowla nie miała w historii szczęścia do kobiet. Nie dość, że wieża okryła się złą sławą z powodu „prób powietrza” i dość nosi miano Wieży Czarownic, to jeszcze w czasach, gdy zamek był siedzibą zakonu bernardynek, w roku 1814 doszło do olbrzymiego pożaru, który zniszczył budowlę i położył kres jej użytkowaniu.

Tu, z malowniczymi ruinami zamku w tle, planujemy tradycyjny klubowy piknik, może nawet z ogniskiem.

OSSA

Ossa. Cmentarz poległych w walkach w latach 1863 i 1939. Foto Liliana Kołłątaj

To miejsce pamięci walk z czasów powstania styczniowego i z okresu wojny obronnej we wrześniu 1939. Pochowano tu i upamiętniono pomnikiem poległych bohaterów zwycięskiej bitwy stoczonej w Ossie 10 lipca 1863 r.  przez pułk „Dzieci Warszawy”.  Jest to także mogiła 48 nieznanych żołnierzy września 1939 r.

STUDZIANNA POŚWIĘTNE

Studzianna Poświętne. Bazylika od frontu. Foto: Liliana Kołłątaj

Kościół w Studziannie potocznie zwany jest Bazyliką Świętej Rodziny. Oficjalna nazwa jest dość długa i trudna do zapamiętania: bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela.
Barokowy kościół i klasztor filipinów w Studziannie wzniesiony został w latach 1688–1724.
Obiekt jest zaiste potężny i robi ogromne wrażenie. Dość powiedzieć, że w kościele na nabożeństwie mieści się 3000 osób.
Wnętrze zdobią polichromie wykonane w roku 1726 roku przez franciszkanina Adama Swacha, artystę malarza pochodzącego z Moraw.

SZANIEC HUBALA

Anielin Szaniec Hubala. Foto: archiwum internetowe

Major Henryk Dobrzański w 1939 r. został zastępcą dowódcy 110. Pułku Rezerwowego Ułanów, broniącego Grodna przed oddziałami Armii Czerwonej. Po upadku miasta pułk został rozwiązany.
Major Dobrzański nie podporządkował się rozkazowi i wraz ze 180 żołnierzami podążył na pomoc Warszawie. W październiku, po kapitulacji stolicy, ruszył z oddziałem na Kielecczyznę i dalej walczył z Niemcami.
Od marca 1940 r. Hubalczycy stacjonowali w lasach spalskich, gdzie 30 kwietnia 1940 r. w okolicach Anielina zostali zaskoczeni przez Niemców. W trakcie walki polegli tu major Dobrzański oraz kapral Antoni Kossowski „Ryś”. Miejsce pochówku majora do dziś nie jest znane, gdyż ciało Dobrzańskiego zabrali Niemcy.
W miejscu śmierci żołnierzy – na leśnej polanie, w zagajniku w pobliżu Anielina – na początku lat sześćdziesiątych utworzono symboliczny cmentarz.

Anielin. Pomniki przy Szańcu Hubala. Foto: archiwum internetowe

* * *

Zważywszy na lokalne okoliczności przyrody wyjazd zaplanowany jest trochę jako plener fotograficzny, z myślą o osobach fotografujących, czyli bez pośpiechu.

Trasę poprowadzi Liliana Kołłątaj – blogerka, przewodniczka warszawska i mazowiecka.


Termin: 16.10.2022, niedziela 
***
Koszt uczestnictwa: 175 zł
Z Kartą Globtrotera: 155 zł

Zgłoszenia i wpłaty: do 30 września

Kalkulacja obejmuje:
przejazd autokarem (lub minibusem, zależnie od wielkości grupy), przygotowanie i realizację programu krajoznawczego, zwiedzanie Nowego Miasta, Drzewicy, Szańca Hubala i Studzianny z przewodnikiem, prowiant piknikowy, ubezpieczenie wycieczkowe.


Kalkulacja przeliczona na ok. 12 osób.
Wyjazd następuje przy min.10 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł).
***
Spotkanie grupy:
27.08., sobota, godz. 7.30, 
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 20.30

***

Chcesz wybrać się z nami? Napisz maila ze zgłoszeniem na adres: klubglobtrotera@gmail.com 

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.

Możesz też wysłać zgłoszenie poprzez poniższy formularz.⤵️

Osoby towarzyszące, dotyczy również dzieci. W przypadku, gdy wybierasz się indywidualnie w poniższych rubrykach wstaw kreski lub inne dowolne znaki.

1.

2.

Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie pełnej należności, której należy dokonać w ciągu 3 dni od otrzymania potwierdzenia zgłoszenia. 

***

* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej na 7 dni przed terminem wycieczki.

* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat. 

Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.

Ruiny zamku w Drzewicy. Foto: Liliana Kołłątaj

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close