KWIATOWE KOBIERCE I MEHOFFEROWE WITRAŻE. Polska z Klubem Globtrotera

Kwiatowe dywany w Spycimierzu. Foto: Teresa Cieplechowicz

Tym razem na naszej trasie pojawią się: Spycimierz, Skęczniew, Turek, Uniejów i Poddębice.
Mamy też w planach po drodze jeszcze jedno miejsce – niespodziankę. Ale … skoro niespodzianka – to niespodzianka.😉
W Spycimierzu i Skęczniewie obejrzymy dywany kwiatowe układane tam z okazji Święta Bożego Ciała, w Turku zachwycimy się dziełami Mehoffera.
W Turku zaplanowaliśmy też trochę czasu wolnego, na przykład na zjedzenie posiłku.
W Uniejowie zerkniemy na malowniczy rynek, dawny zamek i zrelaksujemy się w parku termalnym.
Bardziej szczegółowe opisy miejsc, które zamierzamy odwiedzić, podajemy w dalszej części informacji. KWIATOWE DYWANY I MEHOFFEROWE WITRAŻE
Wyjazd ma przede wszystkim charakter krajoznawczy. Ze względu na tłumnie przybywających tego dnia do Spycimierza turystów nie gwarantujemy udziału w mszy w kościele.
Procesja po kwiatowych dywanach odbywa się w Spycimierzu w godzinach popołudniowych, ok. 17.00 i będziemy tam wówczas na miejscu.

Ok. 18.30 opuścimy Spycimierz. Nie skierujemy się jednak jeszcze prosto do Warszawy, a podjedziemy do pobliskich Poddębic, by zerknąć na pałac i ciekawy przypałacowy park.
Nie jest to obecnie obiekt muzealny, więc do środka wchodzić nie będziemy, ale z zewnątrz, wraz z otoczeniem, też jest godzien obejrzenia. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najciekawszych pałaców w okolicy.
Z Poddębic wyruszymy już z powrotem do Warszawy.

Poddębice. Pałac Grudzińskich. Foto: archiwum Wikipedii

Termin:
16.czerwca 2022, czwartek (Boże Ciało)
***
Zgłoszenia i wpłaty: do 10 czerwca.
Później – w miarę wolnych miejsc.
***
Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 150 zł
dla pozostałych osób: 160 zł
***
Spotkanie grupy: 16.06., godz. 7.00,
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.30
***
Kalkulacja obejmuje:
– przejazd autokarem (lub minibusem, zależnie od wielkości grupy),
– przygotowanie programu krajoznawczego oraz koszty związane związane z jego realizacją,
– słodki poczęstunek oraz napoje w trakcie przejazdu,
– ubezpieczenie wycieczkowe.
***
Koszt nie obejmuje obiadu.
Możliwe jest zamówienie jednodaniowego obiadu za dodatkową opłatą:  30 zł. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie i wpłatę na konto.
***
Kalkulacja kosztów dla grupy ok. 15 osób.
Wycieczka odbywa się przy minimum 10 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł)
***
W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres e-mail, datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego. 
Zgłoszenie można przesłać tradycyjnie mailowo na adres klubglobtrotera@gmail.com
lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy
👇👇👇

Osoby towarzyszące, dotyczy również dzieci. W przypadku, gdy wybierasz się indywidualnie w poniższych rubrykach wstaw kreski lub inne dowolne znaki.

1.

2.


Turek. Nawa główna kościoła NSPJ. Foto archiwum internetowe

* * * * *

SPYCIMIERZ
Spycimierz to wieś położona na południe od Uniejowa. Istniał tu gród, wspomniany w kronice Galla Anonima pod r. 1107, zbudowany na miejscu, w którym krzyżowały się szlaki piesze: z Pomorza na Ruś oraz z Łęczycy do Kalisza.
W XIV w. Spicymierz utracił znaczenie na rzecz sąsiedniego Uniejowa. Ze średniowiecznego grodu zachowały się do dziś jedynie pozostałości wałów obronnych grodziska.
Współcześnie wieś słynna jest z dywanów kwiatowych układanych w dniu procesji Bożego Ciała.
Tradycja ta sięga początku XIX wieku. Według tradycji zwyczaj zdobienia trasy procesji przywędrował z wojskami Napoleona na początku XIX w., a pierwszy dywan kwiatowy został ponoć ułożony właśnie na powitanie oddziałów napoleońskich.
Od 200 lat w dzień Bożego Ciała mieszkańcy wsi od rana gromadzą się, by układać misterny dywan kwiatowy o długości prawie 2 km. Tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W usypywaniu kompozycji kwiatowych uczestniczą zarówno dzieci, jak dorośli. Początkowo do dekoracji używano wyłącznie żółtego piasku i gałęzi drzew. Kwiaty jako element dekoracyjny zostały wprowadzone w latach 20. XX wieku. Wśród układanych motywów na dywanach z kwiatów dominują symbole i obrazy religijne, rozety i inne kompozycje kwiatowe. Tworzywem artystycznym – oprócz różnobarwnych kwiatów – są liście, gałązki krzewów, kłosy zbóż i kora drzew. Na zakończenie dnia, po mszy świętej po dywanie kwiatowym przechodzi procesja.
Cały tydzień poprzedzający dzień Bożego Ciała trwa zbieranie materiałów do dywanów, a więc kwiatów, płatków, liści, kory, mchów, kolorowych owoców itp. Tak zebrany materiał przechowywany jest w ciemnych, chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach – najlepiej w piwnicach, żeby zachował świeżość do dnia święta.

Dywany kwiatowe w Spycimierzu

* * * * *

Dywany kwiatowe w Spycimierzu. Foto: Teresa Cieplechowicz

SKĘCZNIEW
To niewielka wieś sąsiadująca ze Spycimierzem, w której także rozpowszechnił się zwyczaj układania kwiatowych kobierców. Zajrzymy tam, by porównać efekty pracy lokalnych twórców.

Spycimierz. Dywany kwiatowe

* * * * *

Turek. Nawa główna kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Foto archiwum internetowe

TUREK
Kościół N.S.P.J. w Turku jest wizytówką miasta i on właśnie będzie głównym celem naszej wizyty w tym mieście. Kościół został wzniesiony w latach 1904 – 1913 wg. projektu warszawskich architektów Konstantego i Jarosława Wojciechowskich. Jednak prawdziwy blask przyniosły kościołowi lata trzydzieste XX w., kiedy to znany artysta krakowski – Józef Mehoffer, w roku 1932 r. wykonał w kościele polichromie i witraże.

Turek. Ołtarz w kościele NSPJ. Foto: archiwum internetowe

* * * * *

Rynek w Uniejowie. Foto: archiwum internetowe

UNIEJÓW
Uniejów jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości Uneievo pochodzi z 1136 r. z bulli papieża Innocentego II. Uniejów otrzymał prawa miejskie około 1285-1290 r. od abp. Jakuba Świnki.
Centralnym punktem tego miasta jest czworoboczny Rynek, zamknięty z trzech stron XIX wiecznymi kamieniczkami, a z czwartej strony parkiem. Nad całością góruje wolnostojąca, neobarokowa wieża z zegarem z 1901 r., usytuowana obok gotyckiej kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1349 roku.
Głównym zabytkiem Uniejowa jest okazały zamek, dawna własność arcybiskupów gnieźnieńskich. Wzniesiono go w drugiej połowie XIV w. W średniowieczu w solidnie ufortyfikowanym zamczysku chroniono arcybiskupie archiwa, księgozbiory i kosztowności. Przez stulecia zamek zmieniał właścicieli i był kilkakrotnie przebudowywany.
Obecnie w dawnym zamku arcybiskupim działa obecnie hotel ze stylową restauracją. Obiekt jest częściowo udostępniony do zwiedzania, m.in. kaplica zamkowa oraz taras widokowy na szczycie wieży. Zamek otoczony jest rozległym parkiem, którego ciekawostką są m.in. zabytkowa aleja grabowa licząca około 500 drzew i legenda o złotych monetach Uniejki. Zaś na wprost zamku stoją dwie armaty, które zamiast kulami strzelają… wodą termalną, bo jak wiadomo Uniejów to jedno z bardziej znanych uzdrowisk termalnych.

Uniejów. Armaty strzelające … wodą mineralną. Foto: archiwum internetowe


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


3 myśli w temacie “KWIATOWE KOBIERCE I MEHOFFEROWE WITRAŻE. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close