
Ponownie Białystok.
Tym razem „Maska”.
Tak popularnie zwany jest Pomnik Sceny Teatralnej w Białymstoku. To jedna z ulubionych rzeźb nie tylko turystów, ale też białostoczan.
Stoi wprost na chodniku w ciągu ulicy Suraskiej, tuż przy dawnym Placu Uniwersyteckim (obecnie Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów).

Rzeźba wykonana jest z brązu i granitu, ma nieco ponad 2 metry wysokości. Choć niezbyt wysoka, ma całkiem solidny ciężar. Waży blisko 5 ton!
Odsłonięto ją 20 lipca 2010.
Autorem rzeźby jest białostoczanin Bogusław Szycik – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Został on zwycięzcą ogłoszonego przez magistrat w 2008 roku magistrat konkursu na teatralną formę przestrzenną, która miała urozmaicić miasto. Zgłosiło się wówczas pięciu twórców, wszyscy zaprezentowali pomysły na bardzo wysokim poziomie. Jednak jednomyślnie wybrano pracę Szycika.
Rzeźba jest dwustronna. Z jednej strony widzimy maskę tragiczną, ze smutną miną, z drugiej maskę komiczną z uśmiechem.

Na tej weselszej części klęczy niewielki lalkarz z marionetką wiszącą na sznurkach. Bez wątpienia autor wpadł na bardzo dobry pomysł, bo postać chłopca urozmaica rzeźbę i zdejmuje z niej nadmiar monumentalności. W dodatku nie jest to całkiem dowolne ubarwienie, jako że w Białymstoku istnieje Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej.

Powstanie rzeźby zaplanowane było jako nawiązanie do teatralnych miejsc w mieście: Białostockiego Teatru Lalek, Akademii Teatralnej, a także do Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich, który odbywa się w Białymstoku co dwa lata.

Do Białegostoku Klub Globtrotera wybiera się już niebawem. Wycieczkę zaplanowaliśmy na 17 lipca. Obejrzymy sobie wtedy tego sympatycznego lalkarza jeszcze dokładniej. Jeśli macie ochotę wybrać się z nami, to szczegóły znajdziecie pod tym linkiem
👇👇👇

A skoro już o pomnikach mowa, to po drugiej stronie placu, na wzniesieniu, na skraju Parku Centralnego, widać kolejny. Nie sposób go nie zauważyć, bo jest naprawdę olbrzymi.

To monumentalny Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej o wysokości niemal 22 metrów, upamiętniający poległych i pomordowanych za wolną Polskę, zaprojektowany przez Bohdana Chmielewskiego i Mirosława Zbichorskiego.
Ceremonia wbudowania kamienia węgielnego odbyła się 22 lipca 1974 r. Natomiast odsłonięcia dokonano 18 października 1975.
W 2011 roku na trzech kolumnach umieszczono pionowo napis BÓG HONOR OJCZYZNA, a orzeł na szczycie pomnika zyskał koronę. Wieść gminna głosi, iż napis i orła umieściła na pomniku, nie pytając nikogo o zgodę, grupka osób z organizacji pozarządowych (m.in.z Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego). I tak już zostało.

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


1 myśl w temacie “KAMIENNA MASKA Z BIAŁOSTOCKIEJ ULICY”